Kara Tavuk Kuşu - Tavuk Kuşu Hakkında


Karatavuk ya da kara bakal (Turdus merula), karatavukgiller (Turdidae) familyasından tüyleri kara, meyve ve böceklerle beslenen ötücü bir kuş türü.

Alem: Animalia (Hayvanlar)
Şube: Chordata (Kordalılar)

Sınıf: Aves (Kuşlar)

Takım: Passeriformes
(Ötücü kuşlar)

Familya: Turdidae
(Karatavukgiller)

Cins: Turdus

Tür: T. merula

Binominal adı
Turdus merula
Linnaeus, 1758
Diğer adları
Kara bakal


Özellikleri
Uzunlukları 25 cm'dir. Erkeklerin gagası parlak sarı, tüyleri siyah, dişilerin gagası soluk, tüyleri siyahtır. Kış mevsimi güneşi en çok alan kuytu alanları secer.Özellikle sık çalılıklar arasında fark edilmeden gün boyu saklanır. Çok hareketli ve hızlı uçan bir kuştur.Sık yapraklı ağaçlarda yaz mevsimi geceler.sabahları erken saatlerde alışık olduğu yerlerde gezinir.gezinme anında cok sessiz olan bu kuş tehlike olduğunda kesik kesik sesler çıkarır. ancak uçup kaçma anında insanı heyecanlandıracak tiz bir sesle öterek kaçar. öncelikle çok sessiz kalarak tehlikenin geçmesi,insan veya hayvanın kendini fark etme anına kadar çalılıklar içinde yer değiştirir. yaz mevsiminde 3-4 yavru yaparlar. yuvadan düşen yavruyla kesinlikle ilgilenmezler. tüm avrupa ve ingiltereye kadar pekçok yerde yaşayabilirler.özellikle gün doğumu ve gün batımında çok gürültücülerdir.

Beslenme

Çeşitli meyvelerin yanı sıra solucan ve salyangoz gibi hayvanları da yer, ancak bunun yanında darı, kanarya yemi ve kendir tohumu da besinleri arasındadır.


Dağılımı
Avrasya'nın ılıman bölgelerindeki ormanlarda ve bahçelerde yaygın biçimde görülür. Karatavuklar Avrasya'nın dışında Yeni Zelanda ve Avustralya'da da yaşar.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 4045
favori
like
share
COCO Tarih: 20.05.2009 22:10
Ezo bizde burada çok var bu kuştan.:72: