[COLOR="#c0ccf4"]Site HaritaSı oLuşturma
Genellikle iki tür site haritası vardır. Bunlardan ilki sitenizdeki sayfaları (genellikle bölüme göre) listeleyen bir HTML sayfasıdır ve amacı kullanıcıların gereksinim duydukları bilgileri bulmasını sağlamaktır. Hem ziyaretçilerin, hem de arama motorlarının sitenizi gezinmesine yardımcı olabilecek bu tür bir site haritası, Web Yöneticisi Araçları ile Google'a gönderilebilecek XML Site Haritasından farklıdır.
Genellikle Site Haritaları (büyük harfle yazılır) olarak anılan XML Site Haritaları, siteniz hakkında Google'a bilgi vermek için kullanabileceğiniz bir yöntemdir. Bu makalede ele alacağımız Site Haritası türü budur.
, sizin için zaten bir Site Haritası oluşturulmuştur. Tek yapmanız gereken bu Site Haritasını normal şekilde [URL="http://www.google.com/support/webmasters/bin/answer.py?answer=100703" rel="nofollow" target="_blank">göndermektir.
RSS ya da Atom yayını içeren bir blogunuz varsa, o yayını kolayca Site Haritası olarak gönderebilirsiniz.
RSS / Atom yayınını Site Haritası olarak kullanma
Google, RSS (Gerçekten Basit Sendikasyon) 2.0 ve Atom 1.0 yayınlarını kabul eder. RSS ya da Atom yayını içeren bir blogunuz varsa, o yayının URL'sini Site Haritası olarak gönderirsiniz. Çoğu blog yazılımı yayınınızı sizin için oluşturur. Sitenizin bir yayını yoksa, bir yayın oluşturmak ve yayınlamak için Feedburner'ı kullanabilirsiniz. Yayının yalnızca son URL'ler hakkında bilgi verebileceğini unutmayın.
Bir metin dosyasını kullanarak Site Haritası oluşturma
Site Haritası sitenizin URL'lerinin bir listesini içermelidir; en fazla 50.000 URL içerebilir. 50.000'den fazla URL'ye sahip büyük bir siteniz varsa, birden çok Site Haritası oluşturmanız ve Site haritası dizin dosyası göndermeniz gerekir.
Google'a satır başına bir URL içeren basit bir metin dosyası gönderebilirsiniz. Örneğin:
[url]http://www.example.com/dosya1.html[/url]

[url]http://www.example.com/dosya2.html[/url] En iyi sonuçları elde etmek için şu kuralları uygulayın:


Google, URL'leri aynen belirtildiği gibi taramayı denediği için URL'leri eksiksiz bir biçimde belirtmeniz gerekir.
Her bir metin dosyası en fazla 50.000 URL içerebilir. Siteniz 50.000'den fazla URL içeriyorsa, listeyi birden fazla metin dosyasına ayırabilir ve bu dosyaları ayrı ayrı ekleyebilirsiniz.
Metin dosyasında UTF-8 kodlaması kullanılmalıdır. Bunu, dosyayı kaydederken belirtebilirsiniz (örneğin, Not Defteri'nde, bu Farklı Kaydet iletişim kutusunun Kodlama menüsünde listelenir).
Metin dosyası, URL listesi dışında bir bilgi içermemelidir.
Metin dosyası herhangi bir başlık veya alt bilgi içermemelidir.
Metin dosyasını istediğiniz gibi adlandırabilirsiniz. Google, dosyayı bir metin dosyası olarak tanımlayabilmek için dosyaya .txt uzantısı eklemenizi önerir (örneğin, siteharitasi.txt).

Metin dosyasını sunucunuza, genellikle arama motorlarının taramasını istediğiniz en üst dizine yükleyin. Bu dosyayı oluşturduğunuzda, bir Site Haritası olarak gönderebilirsiniz. Komut dosyası yazma ya da web sunucunuzu yönetme konusunda bilgili değilseniz, bu işlemin elle yapılması en kolay ve en iyi yoldur.
Birden çok web siteniz varsa, doğrulanmış tüm sitelerinize ait URL'leri içeren bir veya daha çok Site Haritası oluşturarak ve Site Haritalarını tek bir konuma kaydederek, Site Haritaları oluşturma ve gönderme sürecini basitleştirebilirsiniz. Tüm sitelerin Web Yöneticisi Araçları'nda doğrulanmış olması gerekir. Daha fazla bilgi.
Site Haritası protokolüne dayalı olarak Site Haritası oluşturma
Google çeşitli biçimlerde hazırlanmış Site Haritalarını kabul edebilir, ancak aynı dosya sitemaps.org'un üyeleri olan MSN ve Yahoo! gibi diğer arama motorlarına gönderilebileceğinden, Site Haritası protokolüne dayanan bir Site Haritası oluşturmanızı tavsiye ederiz.
Bir Site Haritasını farklı yollardan oluşturabilirsiniz:


Site Haritası protokolüne dayalı olarak el ile Site Haritası oluşturun
Web sunucunuza erişiminiz varsa ve sunucunuzda Python yüklüyse, Site Haritası protokolü kullanan bir Site Haritası oluşturmak için komut dosyamızdan yararlanabilirsiniz. [URL="http://code.google.com/p/sitemap-generators/" rel="nofollow" target="_blank">Google Site Haritası Oluşturucu, siteniz için Site Haritası protokolünü kullanarak Site Haritası oluşturan bir Python komut dosyasıdır. Bu komut dosyası, URL listelerinden, web sunucusu dizinlerinden veya erişim günlüklerinden Site Haritaları oluşturabilir.
Bir üçüncü taraf aracı kullanın. Birçok üçüncü taraf, geçerli bir Site Haritası oluşturmak için kullanabileceğiniz araçlar sunar.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1061
favori
like
share
garlban38 Tarih: 20.01.2011 18:43
Teşekkürler...
ByJavaliS Tarih: 22.05.2009 16:18
Te$ekkürler .. !