Kahramanmaraş Süleyman Demirel Fen Lisesi - Kahramanmaraş - Süleyman Demirel - Fen Lisesi

Kahramanmara Süleyman Demirel Fen Lisesi binası 1988-1989 öğretim yılında şahıslarca Özel Doğu Akdeniz Lisesi olarak açılmıştır.Özel Doğu Akdeniz Lisesi faaliyetlerine 1992 yılında son verilmiştir. 1992-1993 öğretim yılı kapalı kalmıştır.

Özel okulun kapatılmasıyla boş kalan bina ve bağlı arsaları T.C. M.E.B. girişimleriyle kamulaştırılarak tapusu maliye hazinesi adına tescil edilmiştir. Bina ve bağlı arsaları M.E.B Orta Öğretim Genel Müdürlüğünce Kahramanmaraş Süleyman Demirel Fen Lisesi'ne tahsis edilmiştir.

Bakanlığımız bu binayı 13 Eylül 1993 günü Kahramanmaraş Süleyman Demirel Fen Lisesi eğitim ve öğretime açmıştır.

1993-1994 öğretim yılında okulumuz 95 öğrencisi ile eğitim öğretimini sürdürmüştür.

Kahramanmaraş - Adana yolu üzerinde, özel bir lisenin devrettiği bir yerleşime kurulmuş olan Fen Lisesidir.

ÖSYM'nin çeşitli yıllardaki verilerine göre, Kahramanmaraş ilindeki en iyi sayısal ortalamasının olduğu lisedir.

Türkiye sıralamalarında en başarılı 30 lise arasındadır.

2005 yılına kadar, bir ana eğitim binası, bir spor kompleksi, bir yurt binası ve lojmanlardan oluşmaktaydı. Bu yapılardan spor kompleksi ve yurt binası 2 senedir faaliyette bulunmaktaydı.

2005 yılında öğrenci velilerinin, ana eğitim binasının dayanıksızlığı hususunda K.Maraş Milli Eğitim müdürlüğüne yaptıkları şikayet sonucu gönderilen Deprem uzmanlarının araştırmaları sonucu, binanın olması gerekenin 1/3'ü kadar sağlam olduğu ortaya çıkmış; bu nedenle geçici olarak lojmanlar iptal edilip erkek öğrenci yurdu olarak tahsis edilmiş, ana öğrenci yurdunun da kız öğrenci yurdu ve ana eğitim binası olarak kullanılmasına başlanmıştır.

Beğeniler: 3
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1573
favori
like
share