Niçin İbadet Ediyoruz - İbadet etme - ibadet edenlerden olalım


Ben cinleri ve insanları ancak bana kulluk etsinler diye yarattım. [Zariyat56]

İbadet kulluktur. Mademki yaratılış amacımız Allah'ı bir ve tek bilip ona kulluk etmektir o zaman ne duruyoruz ?

"Bana ne olmuş ki beni yaratana ibâdet etmeyecekmişim! Halbuki hepiniz O'na döndürüleceksiniz." [Yasin22]

Rabbimiz bizi yarattı bize sayamayacağımız kadar nimet verdi bizleri yanlız bırakmadı en hayırlı mahluk olan insan olarak yarattı ve bizlere müslümanlığı nasip etti.

Bizi o kadar sevdi ki imtahan üstüne imtahan verdi kendisine güvenenleri ve rızası için yapılan hiçbir ameli karşılıksız bırakmadı. Bizden kul olmamızı kulluk etmemizi isteyen sadece ondan korkmamızı ona yönelmemizi istedi. Tanınmak istedi zikredilmek istedi sevmek ve sevilmek istedi. O ol dedi ve her istediği oldu.

Artık imtahan dönemine vardık. Yaratılma amacımızı bilmemiz için peygamberler kitaplar gönderdi. Birçok şeyi vesile kıldı. Ancak insanların çoğu bu kadar verilen nimetin şükrü karşısında hep aciz kaldı ve hep aciz kalıyor. İbretlik çok olay oldu. Hatta birçoğunu Kur'an-ı Kerimde haber verdi. Ders alın Şükredin nankörlük etmeyin itaat edin isyan etmeyin öğütleriyle bizleri uyardı.

O hep güzel ve hayırlı olanı murat etti. Bizim ona kul olmamızı istedi.

İsyan edenler ve karşı gelenler oldu. İtirazcılar ve nankörlükler arttı. Ancak samimi olan kulları nereden geldiğimizi nereye gittiğimizi ne için yaratıldığımızın bilincini kavrayarak düşündüler. Ölüm sonrasına inandıkları bu kâinatın bir düzen ile hareket ettiğini kavradıkları ve Allah emrettiği için onun rızasını kazanmak için ibadet etme mecburiyeti hissettiler.

İbadet ile onu zikretmek onun rızası için çalışmak ve şükretmek ile hem dünyamızı hem ahiretimizi kazanmamız gerekir. İmtahan vaktindeyiz. Bu imtahan içerisinde sıkıntıya düştüğümüz ve rahatlığa kavuştuğumuz zamanlar olacaktır. Dua ile Allah'a yönelerek ondan istemek ondan beklemek ve ona güvenmek gerektiğini bilmekte bize yardımcı olacaktır.
Nitekim Dua ibadetin ta kendisidir (Hadis-i Şerif)

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 575
favori
like
share
M.Kutsi Çil Tarih: 24.05.2009 16:47
Birisinden bir şey isteyip de aldığımız zaman,o kişiye tekrar tekrar teşekkür ediyoruz.Oysa Allahın bize lütfettiği sayısız nimetlerden,her saniye yararlanmamıza rağmen,teşekkür etmeyi aklımıza bile getirmiyoruz.İbadet,Allahın verdiği bunca nimetlere,bir nevi teşekkürdür,şükürdür.
paye Tarih: 23.05.2009 12:30
tüm ibadetlerin amacı insana terbiyeyi ve ahlakı öğretmektir. ondan dolayıdırki namaz kılan bi kişi aynı zamanda bazı günahlarıda işliyorsa onun namazında bir eksiklik vardır denir. eğer insanı ahlaken güzelleştirmiyorsa o ibadet ibadet değildir. bi eksiği vardır.