Karahayıt Kırmızısu Travertenleri - Denizli Karahayıt Traverterleri - Kırmızısu TraverterleriKarahayıt Kırmızısu Travertenleri /Denizli

Bu kaplıcanın, 60 derecede çıkan suyunun çevresinde kırmızı, yeşil ve beyaz renkli travertenler oluşmuştur bu yüzden kaplıcanın adı kırmızısu diye de anılır. Bu renkli travertenler, oluşturdukları renk cümbüşüyle görülmeye değer bir doğa harikası sergilemektedirler. Bu kaplıca şifanın yanında sizlere birçok tatil olanağı da sunmaktadır. Örneğin, sadece 5 km uzaklıktaki Pamukkale travertenlerini ve Hierapolis antik kenti harabelerini ziyaret edebilir, Pamukkale kasabasında gece yürüyüşü yapabilir ve akşam yemeğinizi yiyebilirsiniz.

Ayrıca, hem doğal güzellikleri görmek, hem şifa bulmak hem de eğlenmek istiyorsanız: Karahayıt Belediye Başkanlığı tarafından her yıl 6-7-8 Temmuz tarihleri arasında Uluslararası Karahayıt Termal Kırmızı Su Kültür Ve Turizm Festivali yapılmaktadır.

Yeri : Denizli iline 26 km uzaklıkta bulunan Karahayıt Kasabasındadır. Ayrıca Pamukkale’ye 5km uzaklıkta bulunmaktadır.

Ulaşım : Denizli il olarak kara, demir, hava yolu olanaklarının hepsine sahip bir konumdadır. Eğer Pamukkale’ye kara yolu ile gidecekseniz İzmir-Aydın ve İzmir-Manisa karayollarının üzeridedir.Eğer demir yolunu tercih edecekseniz gar kent merkezinde bulunup bir çok ile tren seferleri bulunmaktadır. Eğer hava yolunu tercih edecekseniz havalimanı kent merkezine 65 km uzaktaki Çardak İlçesindedir.Karahayıt’a gitmek için ise Denizli otobüs terminalinden sürekli kalkan Karahayıt dolmuşlarına binebilirsiniz.

Suyun Özellikleri

Karahayıt Kaplıcası, Pamukkale Kaplıcasının bir kolu sayılmaktadır. Bundan dolayı suyun birleşimi bakımından da Pamukkale Kaplıcası’na benzemektedir. Ancak sıcaklığı daha fazla olup, serbest karbondioksiti daha azdır. Radyoaktivitesi yüksek olan kaplıca suları, üç kaynaktan çıkar.

Suyun Sıcaklıkları : 42 ºC 50 ºC 56ºC

Karahayıt Kaplıcasının Faydaları

Kalp, damar sertliği, yüksek tansiyon rahatsızlıklarında

Romatizma-siyatik gibi hastalıklarda

Deri sinir, lumbago gibi hastalıklarda şifa sağlar.

Uyuz, sivilce, kaşıntı gibi deri hastalıklarına karşı tamamlayıcı tedavisinde olumlu etkileri görülmektedir.

Banyosunun Faydaları

Kalp ve damar hastalıklarında şifa sağlar.

Dolaşım sistemine ait hastalıklarda

Beyin ve etraf atar damarlardaki iskemik sendromlarda

Tansiyon değişiminde

Bronşiyal astım vakalarında

Osteoartroz sınıfına giren ve bilhassa alt ekstremitlerde yerleşen romatizmal sendromlarda

Akut devresini geçirmiş ve stabilize durumdaki artritis sendromlarında etkilidir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1656
favori
like
share