Emzik Dostmu - Emzik Düşmanmı

Emzikle ilgili bilgilerimiz doğru mu? İşte merak edilen sorular ve yanıtları..Yeni annelerin çoğu bebeklerine emzik vermemek için direnir. Ancak emziği denemeye başlayınca fikirleri değişebilir. Emzikle ilgili bilgilerimiz doğru mu? İşte merak edilen sorular ve yanıtları...

Üç yaşına gelmiş hâlâ emzik emen çocuk gördüğümüzde yadırgarız ve belki de bebeklere en baştan hiç emzik verilmemeli diye düşünürüz. Hatta içten içe anne - babayı eleştiririz.
Oysa çoğu yeni anne emziği gereksiz ve kötü bir alışkanlık olarak değerlendirir. “Ama emziği denemeye başladıklarında bu fikirleri değişebilir” diyen İstanbul Parenting Class’dan Uzman Psikolog Sinem Olcay konuyla ilgili merak edilenleri anlatıyor.

Emzik ne zaman verilebilir?

Bazı bebekleri emzirirken ilk 20 dakika boyunca iyi beslendiğini ama devam eden zamanda pek süt çekmiyor olsa da memeye yapışık bir şekilde kalıp emme hareketleri yapmaya devam ettiğini görebilirsiniz.

Bu durumda bebeğinize bir emzik verirseniz ilk denemede kabul etmese bile zamanla emme ihtiyacını emzikle karşılamaya başladığını görebilirsiniz. Bu durum sizin için de rahatlatıcı olacaktır.

Bebeklerde emme refleksi neden olur?

Emme refleksi anne karnındayken bebeğin beynine güçlü bir şekilde yerleşmiştir. Emme refleksi, ayrıca bebeklerin sakinleşmesini en çok sağlayan aktivite-lerden biridir ve bebeklerin üzerindeki gerginliği atma ve sütünü bitirdikten sonra kendi kendine gevşeme yoludur.

Neden bazı bebeklerin emme ihtiyacı fazladır?

Bazı bebeklerin emmeye diğerlerinden daha çok ihtiyacı olur. Bu bebekler annenin memesini daha uzun bir süre boyunca emerler sonra yumruklarını, battaniyelerini ya da ebeveynin parmaklarını emmeye devam ederler. Bir emzik emmek aynı derecede rahatlatıcı, sakinleştirici ve hatta bebeğiniz için gerekli bir aktivite olabilir. Bu davranışın içgüdüsel temelleri vardır.

Emzik dil gelişimini engeller mi?

Emziğin bebeğin dil gelişimini engellediğinden endişe edilir. Eğer emzik aşırı kullanılıyorsa yani bir ebeveynin bebeğin çıkardığı sesler karşısındaki ilk tepkisi emzik vermek ise evet bebeğin sesleri keşfetme ihtiyacını zedeleyecektir.
Bebeklerin çoğunun emziğe duyduğu ihtiyaç kelimeleri kullanmaya başlamadan çok önce yani dört ya da beş aylıkken azalır.

Emzik ne zaman bırakılmalıdır?

Bebeğinize emziği çok rahat verebilirsiniz. Ancak artık büyüdüğünü ve emziği bırakma zamanının geldiğini düşünüyorsanız, bu süreci önceden planlamalı, bunu yumuşak geçişlerle yapmalısınız.

Emzik bırakma dönemine bebeğiniz kısa süreli gerileyebilir, size daha çok ihtiyaç duymaya başlayabilir. Bu dönemde onu biraz şımartmanız gerekebilir.

Emzik bırakma ciddi bir konudur. Bebeğin hayatından önemli bir şeyi çektiğinizi unutmayın.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 279
favori
like
share