Essebebü kel fâil (sebep olan yapan gibidir) prensibi hayatın her ânında bizi takip etmektedir. İyi ya da kötü yaptığımız şeylerle etrafımızı ister istemez etkilerken bilmediğimiz sevaplar, ya da günahlara vesile olabiliyoruz. Eğer bir aile reisi, ya da öğretmensek yaptığımız, öğrettiğimiz her güzel şey bizim amel defterimize sevaplar olarak geliyor. Ama ya tersine sebep oluyorsak? Çok tehlikeli durumdayız demektir. Ebû Hüreyrenin (ra) rivayet ettiği bir hadis-i şerifte Efendimiz (sas) şöyle buyuruyor:

İnsanları doğru yola çağıran kimseye, kendisine uyanların sevabı gibi sevap verilir. Ona uyanların sevaplarından da hiçbir şey eksilmez. Başkalarını sapıklığa çağıran kimseye de, kendisine uyanların günahı gibi günah verilir. Ona uyanların günahlarından da hiçbir şey eksilmez. (Müslim, İlim 16)

Allahu Teâla (cc), Efendimizi (sas) üsvetün hasenetün şeklinde tavsif etmiştir. Bu, Hz. Muhammedde (sas) en güzel, en yüce sıfatlar- nitelikler vardır. En güzel örnek odur! demektir. Kuran ve Efendimiz, insanlığı hayra ve iki cihan saadetine çağırır. Bu ikisinin dışındaki tüm yollar ise bütün süslerine ve şatafatlarına rağmen insanlığı karanlıklara ve sonu belirsiz yollara çağırmaktadır.


ÇAĞIR VE YARDIM ET

... Rabbinin yoluna çağırmaya devam et... (Kasas: 28/87)

Rabbinin yoluna hikmetle ve güzel öğütle çağır... (Nahl: 16/125)

... İyi ve güzel olan şeylerde ve yolunuzu Allahın kitabıyla bulmada yardımlaşın... (Maide: 5/2)

İçinizde iyi ve yararlı olana davet eden doğru olanı emreden bir topluluk çıksın... (Al-i İmran: 3/104)


Hayatınızın hangi yöne aktığına şöyle bir bakın. Efendimizin (sas) müjdelediği o iyiliklere doğru gidiyor muyum? diye bir sorgulayın.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 338
favori
like
share
teking06 Tarih: 31.05.2009 20:29
emeğine sağlık güzel paylaşım
1sidelya Tarih: 23.05.2009 17:20
Tşkrler paylaşımınız için emeğinize sağlık...