Tercüman-ı Ahval Mukaddimesi

Mademki toplum içinde yaşayan halk bunca kanunla sorumludur, elbette yazarları kendi vatanının yararına dair fikirler sunmayı kazanılmış haklarından sayar. Eğer buna bir kanıt aranacak olursa eğitilmiş milletlerin yalnız politika gazetelerini göstermek yeterlidir.

Bu durum devletçe de uygun görülmüştür ki Tanzimat’ın oluşumunda gazete çıkarılmasına izin verilmişti. Hatta Müslüman olmayan azınlıkların çıkardığı gazeteler haklarının bile ötesindedir. Fakat asıl Osmanlı gazetelerinin bahsine gelince şimdiye kadar kimse özel gazete çıkarma ihtiyacı duymamıştır. Hele şükürler olsun ki bu durum sonunda gerçekleşti.

Şimdi bu gazete ülke içerisinden ve dışarısından haberler verecek olmasından ötürü Tercüman-ı Ahval adı verilmesi uygun görüldü. Bu gazetenin çıkarılması gereği açık ve net bir şekilde ortadadır ki bu sebeple bu ihtiyaca cevap vermek üzere çıkarılacaktır. 21.Ekim.1860 Tercüman-ı Ahval’

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 6107
favori
like
share
papatya_28 Tarih: 06.02.2013 16:50
Şinasi'nin yazıp Tercüman -ı Ahval'de yayınladığı ilk makale örneği olan Tercüman -ı Ahval Mukaddimesi edebiyat derslerinde sıkça karşılaşılan konulardan birisi, özellikle de yazılılarda en fazla sorulan konulardan birisi Türk Edebiyatındaki ilkler..Emeğinize sağlık olsun.