Sigaranın, erkeklerde böbrek hastalığı riskini önemli ölçüde artırdığı kanıtlandı

Avustralya nın Melbourne kentindeki Monash Üniversitesi nde yapılan araştırma erkeklerin sigaradan kadınalara oranla daha farklı etkilendiğini ortaya koydu.


Üniversitenin Tıp Merkezi nde görevli Dr. Esther Briganti, böbrek hastalıklarına yakalanma riskinin sigara içen erkeklerde, içmeyenlere göre 3 kat daha yüksek olduğunu söyledi.


4500 kişinin katıldığı araştırmada erkeklerin, böbrek hastalıklarının iki önemli nedeni olarak bilinen şeker ve yüksek tansiyon hastası olmadığının altını çizen Briganti, böbrekteki hasarın içilen sigara sayısıyla doğru orantılı olarak arttığının belirlendiğini açıkladı.


Böbrekteki hasarı, idrardaki protein oranının önemli ölçüde artmasından anladıklarını belirten Briganti, sigara tiryakilerindeki böbrek hasarının böbrek içindeki kan basıncının artmasıyla ilgili olduğunu tahmin ettiklerini belirtti. Sigaranın, kan basıncını artıran noradrenalin ve vasopressin adlı iki hormonun daha fazla salgılanmasına neden olduğunu söyleyen Briganti, kan dolaşımını olumsuz etkileyen sigaranın ayrıca böbrekteki kan damarlarına zarar verebileceğini söyledi.


Sigara içen kadınlarda böbrek hastalıkları riskinin artığını gözlemlemediklerini ifade eden Briganti, bunun nedenini henüz bilmediklerini sözlerine ekledi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 367
favori
like
share
1sidelya Tarih: 04.06.2009 22:34
Gözlerinize sağlık Glum.rose tşkr.ederim yorumunuz içinn...
İclal.Ecrin Tarih: 04.06.2009 22:32
sigara kullnanları hayaıtm boyunca hiç hoş görmedim bu vakitten sonra görmemde..
çünkü sigara kullanmak alışkanlık değil hastalıktır, ölümcül hastalıkları ardından getirendir..
ve kullanan kişi kendisini zehirlemesi yetmiyormuş gibi yanındaki kullanamyan kişileri rahatsız etmesi beni çıldırtan tek sebeb diyebilirim..
hayat sizin hayatınız asla karışmak gibi bir saygısızlık yapmam ancak öneride bulunabilirim.. size tavsiyem hem kendiniz hemde çevreniz için bırakın yada bırakmaaya çalışın..
evet bırakmak zor ama imkansız değil bunuda unutmayın lütfen..sidelya, güzel paylaşımın için teşekkür ederim.. emeğine sağlık(:
1sidelya Tarih: 04.06.2009 22:31
Yorum için tşkr.ederim...Evet kadınlarda görülmemiş ve nedenini tespit edememişler...Elbette bu bir alışkanlık ancak hem kendine hem çevresine verdiği zarardan dolayı kötü bir alışkanlık...Tüm içenlerin hayırlısıyle bırakabilmeleri dileğiyle...
denizcan Tarih: 04.06.2009 22:18
yani kadinlar icerse böbrek hastaligi riski artmiyormu ?

sigara sagliga zararlidir , ama icenleride hos görmeniz lazim cünkü bu bir aliskanliktir