Gümüşhane'de bahar festivaliGeçtiğimiz yıl ülke genelindeki 9 üniversite ile birlikte kurulan Gümüşhane Üniversitesi'nin (GÜ) 1. kuruluş yıldönümü etkinlikleri ve bahar festivali başladı.

Geçtiğimiz yıl ülke genelindeki 9 üniversite ile birlikte kurulan Gümüşhane Üniversitesi'nin (GÜ) 1. kuruluş yıldönümü etkinlikleri ve bahar festivali başladı.

Hükümet Konağı önündeki Atatürk Anıtı'na üniversite yetkililerinin çelenk sunması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından üniversite kampüs alanındaki etkinliklere geçildi. Trabzon Belediyesi Mehter Takımı'nın gösterisi ile başlayan etkinliklerde açılış konuşmasını yapan GÜ Rektörü Prof. Dr. İhsan Günaydın, birinci yılda 3 fakülte, 1 yüksek okul, 5 meslek yüksek okulu ve 2 enstitü ile 3 bin 272 öğrenci, 169 akademik ve 90 idari personele sahip olduklarını söyledi. Rektör Günaydın, Gümüşhane Üniversitesi'nin asla sıradan bir tabela üniversitesi olmayacağını, bütün akademik, idari kadrosu ve öğrencileriyle birlikte rutin işleyişe kapılmadan, her gün yeni bir şey yapmanın azmi, aşkı, heyecanı ve gayreti içerisinde olduklarını ifade etti.

Göreve geldiği 10 Eylül 2008 tarihinden bugüne kadar yapılan çalışmalar hakkında da bilgi veren Rektör Günaydın, üniversitenin adına yakışır bir üniversite olabilmesi için bina, laboratuvar, kütüphane, kongre salonu, atölye, spor ve sosyal tesislerin büyük önem taşıdığını, bunların tamamlanması için devletin imkanlarını sonuna kadar kullanmaya çalıştıklarını belirterek, "Ancak kıt devlet imkanları ile bunların kısa sürede yapılması mümkün gözükmemektedir. Bu noktada Gümüşhane şehrinin gelişmesine gönül vermiş, bu gelişmede üniversitenin tartışmasız önemine inanmış hayırseverlerimizin destek ve bağışları büyük önem taşımaktadır. Üniversitelerin kuruldukları şehre katkıları sayılamayacak kadar çoktur ve bu katkılar çarpan etkisi oluşturarak katlamalı yararlar sağlamaktadır. Üniversite kurulmadan önce küçük olarak nitelendirilen şehirler, üniversiteler sayesinde hızla büyümüşlerdir" dedi.

Üniversite olarak hedeflerinin kaliteden ödün vermeden nitelikli gelişme ve büyüme olduğunu kaydeden Günaydın, hedeflerini şöyle sıraladı:
"Her yıl yeni bölümleri öğretime başlayacak hale getirerek öğrenci sayısını ilk beş yılda 8-10 binlere çıkarmak. Yeni açılan iletişim fakültemizin bünyesinde kurulacak üniversite televizyonu ile toplumu doğru bilgilendirmeyi ve üniversite ile halk arasında daha sağlıklı bir iletişimi sağlamak. Evrensel standartların hakim olduğu bir dünya üniversitesi hedefine ulaşmak."


TDK'NIN SÖZLÜĞÜNDE MUTLULUĞUMU İFADE EDECEK SÖZCÜK YOK


Rektör Günaydın'ın ardından kürsüye çıkan AK Parti Gümüşhane Milletvekili Kemalettin Aydın, "Doğum gününüz kutlu olsun" diyerek başladığı konuşmasında, Türk Dil Kurumu'nun (TDK) sözlüklerinde bugünkü mutluluğunu anlatabilecek bir kelime olmadığını söyledi. Aydın, "Kentimizin kalkınmasında, bir kampüs şehri olmasında ilk adımları atılmış olan Gümüşhane Üniversitesi'nin adına yakışır bir şekilde bu kentin sonradan ve son kurulan üniversitelerden birisi olmasına rağmen kısa süre içerisinde ülkenin önder ve
önde gelen üniversitelerinden birisi olacağına inancım sonsuzdur" diye konuştu.

Milletvekili Yahya Doğan ise, "Bayramınız kutlu olsun" diyerek başladığı konuşmasında, üniversitenin yeni doğan bir çocuğa benzediğini, emekleme çağında olduğunu belirterek, bir yol dolmadan üniversitenin iyi bir yere geldiğini ve gelecekten çok ümitli olduğunu ifade etti. Doğan, "Gümüşhanemizde kendi öğretim üyesi kadrosunu kendimiz yetiştirmek durumundayız. Öğretim elemanı temini hususunda özellikle yeni kurulan üniversitelerdeki sıkıntıları giderebilmek için emekli olmuş öğretim üyelerimizden de yararlanılması için kanun teklifimizi hazırladık. İnşallah yakın zamanda bu kanun çıkacaktır" şeklinde konuştu.

HAYIRSEVER İŞADAMLARIMIZIN KATKILARI ÜNİVERSİTEMİZİ DAHA İYİ YERLERE GETİRECEKTİR

Gümüşhane Valisi Enver Salihoğlu da, Gümüşhane'nin yüksek öğrenimle yaklaşık 35 yıl önce tanıştığını ancak bu süre içinde üniversiteye kavuşabilmek için uzun bir bekleyiş olduğunu ve geçtiğimiz yıl kurularak faaliyete geçtiğini kaydetti. Küçük çaplı illerde üniversitenin kurulmuş olmasının, üniversitenin o ile yapacağı katkının açık bir ifadesi olduğunu belirten Vali Salihoğlu, "Bu ile üniversite kazandıranlara teşekkürlerimizi, şükranlarımızı sunmak zorundayız. Bugün üç binden fazla öğrencisi olan
Gümüşhane Üniversitesi, önümüzdeki birkaç yıl içinde on bin öğrenciye yükselecek. Gümüşhane'nin en büyük kamu kuruluşu özelliğini de kazanacak olan üniversite, Gümüşhane'ye çok büyük kazanımlar sağlayacaktır. Asıl önemli olan evrensel bir kuruluş olan üniversite; ülkemizin diğer illerinden gelen gençler ile Gümüşhane gençlerini kaynaştırarak sosyal bir bütünlük sağlayacak, aynı zamanda kültürel açılımlara öncülük, önderlik edecektir. Üniversite bir il için çok şey ifade etmektedir. Şüphesiz üniversitemizin
altyapısı henüz yeterli düzeye ulaşmamıştır. Ama gerek kamu imkanları, gerekse hayırsever işadamlarımızın katkıları üniversitemizi daha iyi yerlere getirecektir" dedi.

Vali Salihoğlu, Gümüşhane'de faaliyet gösteren bir vakfın "Gümüşhane Eğitim Vakfı" olarak yeniden örgütlendiğini ve bazı bürokratik işlemlerinin devam ettiğini, bu onayların tamamlanmasının ardından GÜ Rektörü, Belediye Başkanı, Ticaret Odası Başkanı ve diğer hayırseverlerin mütevelli heyeti üyesi bu vakıfın elde edeceği kaynaklarla üniversitenin hizmetinde olacağını söyledi.

Konuşmaların ardından halk müziği konseri, halk oyunları gösterileri, rock müziği konseri ve kolbastı gösterisi sunuldu. Etkinliklerde Onur Akgül ve Zeynep İlhan konser verdi.

Gümüşhane Üniversitesi'nin 1. kuruluş yıldönümü ve bahar festivali açılışlarına Gümüşhane Valisi Enver Salihoğlu, Milletvekilleri Kemalettin Aydın ve Yahya Doğan, Belediye Başkanı Mustafa Canlı, Cumhuriyet Başsavcısı Abidin Bozkan, Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Hikmet Şen, kamu kurum müdürleri, öğretim görevlileri ve öğrenciler katıldı.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 3397
favori
like
share