koltuk altı terlenme - koltuk altı terleme tedavisi
Koltukaltı (kolaltı) terlemesi oldukça sıkıntılı bir aşırı terleme şeklidir. Islak elbiselerin oluşturduğu anormal görüntü yanında kötü koku olabilir. Islaklık (ter) kurusa bile tuz birikimi sonucu beyaz lekeler oluşur.

Koltukaltı terlemesi olanların çektikleri bazı sıkıntılar şunlardır. Bol giysiler giyerler, ceketlerini çıkaramazlar. Belirli renk (siyah, beyaz) ve cins (pamuk, keten) dışında kullanmazlar. Giysilerini günde birkaç defa değiştirmeleri gerekebilir. Çabuk eskidiğinden sık sık yeni gömlekler, kıyafetler almaları gerekir. Koltuk altlarına kağıt havlular, pedler, emici malzemeler koyarlar.

Toplu taşıma araçlarında sıkıntıya girerler. Dans etmekten, fitness salonlarında spor apmaktan çekinirler. Sosyal ortamlardan, eğlenceden, aktif hayattan kaçınırlar. Utandıklarından evde kalmak için mazeret üretirler.

Sosyal ilişki zorlukları ve yanlış anlaşılmaya bağlı iş kayıpları olabilir. İnsanlarla etkileşimde olmayacakları meslekleri tercih ederler. Sık sık işlerini değiştirebilirler.

Sık sık duş almak, banyo yapmak yeterli olmayabilir. Çoğunlukla kozmetik ürünlerden medet umarlar. Kıyafet değiştirme, sık banyo yapma, silinme, koltuk altına (havlu, ped, koruyucu, emici) malzeme koyma, koyu renkli ve hacimli giysiler altına saklanma gibi nedenlerle uzun zaman uğraşırlar. Deodorant, koku önleyici, yeni giysi alımı ve giysi temizliği, özel renk ve cins kumaş tercihi ile özel malzeme alımları nedeniyle önemli maddi kayıplara uğrarlar.

Tedavi Yöntemleri

Aşırı koltuk altı terlemesi olan kişilerin %95′inde klipsli ets tedavisi sonrası tam kalıcı kuruluk olur. Koltukaltı terlemesinde klipsli ets yöntemi çok etkili bir tedavi yöntemidir.
Çok şiddetli terleme olanlarda hayal edilemeyecek derecede düzelme olmaktadır. Tedaviden sonra güven kazanmış olarak evinize dönebilir ve kuru ellerle işinizde daha kolay sorumluluk alabilir, kişisel yaşantınızda rahat edebilirsiniz.

Koltukaltı terlemesi için yapılan sonrası hastaların %1′inde rahatsız edebilecek, %3′ünde hissedilebilir refleks terleme yan etkisi olabilir. Başka önemli bir yan etki görülmemektedir.

El ve koltukaltı terlemesi beraberse aynı seansta iki bölge birlikte tedavi edilebilir. Birlikte ayak terlemesi olanlarda %60′ında ayak terlemesi de geçebilir, %20’sinde azalabilir.

Hafif koltuk altı terlemesi varsa terleme önleyici krem, losyon ve deodorantlar, orta derece terlemelerde botoks tedavisi gibi geçici yöntemler de uygulanabilir. Koltuk altı ter bezlerine küretaj ve liposakşın tedavisi yapılabilir. Şiddetli terlemelerde ve diğer yöntemler yetersiz kalırsa kalıcı cerrahi yöntemler tercih edilebilir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2362
favori
like
share