Şarkılarda Gücü Yakalamak - S.iclal Tiryaki

Şarkıların nağmeleri kulağımızı okşarken; tınılara mı yoksa sözlere mi daha çok rağbet ederiz? Bu soru olağan bir kaç cevabı da beraberinde getiriyor. Ya müzik, ya sözler, ya da her ikisi birden.

Benim tarafımdan görünen ise her ikisinin de ayrı ayrı ele alınması şeklinde. Her ne kadar çoğu zaman bir bütünlük teşkil etseler de, taşlar yerine tam oturmadığında, bütünden bahsetmek söz konusu olamaz. Bundan ötürü tek başlarına değerlendirme yapmanın daha doğru olduğu kanaatindeyim.

Eğer sözlerse konu olan, müzik bir fon halinde eşlik eder. Yok eğer müziğin kendisi ise, sözler ona arka planda renk katar. Her ikisini de ayrı ayrı algılayabilmek önemlidir.

Şarkıları dinlerken duygular neye öncelik vereceğini belirler. Hitap edeni en başta yakalar. Diğeri ya geri planda kalır, ya da tamaman silikleşir.

Gözlerimi kapadığımda müzik ve sözler aynı anda kenetleniyorlarsa bütünlüğün orada yakalandığına inanırım. Bu birleşme sık gerçekleşmez gözümde. Bazı kült şarkılarda ki gücün sırrı da buradadır. Birbirlerini sarmalamayı başarabilmişlerdir.


S.iclal Tiryaki

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 322
favori
like
share
Nehir Tarih: 25.05.2009 15:38
Emeğine sağlık miss fener o güç bazen zor yakalanıyor..