Prof. Dr.Haydar Baş kimdir - Prof. Dr.Haydar Baş Biyografi - Haydar Baş Resimleri - Haydar Baş Hakkında - Haydar Baş Eserleri
1947 Trabzon doğumlu. Kapatılan MSP’nin Trabzon İl Başkanlığı’nı yaptı ve aynı partiden milletvekili adayı oldu. 1979’da Kadiri Şeyhi Hayri Baba’nın vefatı üzerine onun yerine geçti. Cemaat imkânlarıyla dergiler çıkartıp başyazarlıklarını yaptı. 4 eşinden yirmiye yakın çocuğu olduğu söyleniyor.Prof. Dr. Haydar BAS
Topic: Biyografisi
Prof. Dr. Haydar Bas 1947 yilinda Trabzon'da dogmustur. ilk, orta ve lise tahsilini Trabzon'da tamamlamasinin ardindan; 1970 senesinde, Kayseri'deki Erciyes Üniversitesi'ne bagli Yüksek islam Enstitüsü'nden mezun olmustur.

Lisansüstü egitimini ve doktorasini "Veda Hutbesinde insan Haklari" konusundaki tezi ile Bakü Devlet Üniversitesi'nde tamamlamis ve bu üniversitede göreve baslamistir. Doktora sonrasi akademik çalismalarina devam ederek "islam ve Hz. Mevlana", "Tasavvuf Tarihi", "Din Sosyolojisi" ve "Din Psikolojisi" konularindaki tezleri neticesinde "Profesörlük" unvanini da ayni üniversiteden almistir.

Dokuz yildir Bakü Devlet Üniversitesi'nde ögretim görevlisi olarak çalisan Sayin Bas, halen Dogu Dilleri ve Edebiyatlarini Arastirma Fakültesi, Arap Dili ve Edebiyati Bölümü'nde vazifesini sürdürmektedir.

Akademik kariyerini egitim sahasinda yapmasina ragmen, ayni zamanda bir arastirmaci, yazar, isadami, sanayici ve tüccar olan Prof. Dr. Haydar Bas'in hayatindan bazi kesitler söyledir:

a) Mefkureci Ögretmenler Dernegi'nin Trabzon subesi Baskanligini yapmistir.
b) Bes yil Devlet Liselerinde, iki yil Ticaret Liselerinde ve imam Hatip Liselerinde olmak üzere yedi ögretim yili ögretmenlik yapmistir.
c) iPA A.s.'nin Bölge Müdürlügünü yürütmüstür.
d) BAs sirketler Grubunun, BAs Çelik Fabrikalarinin, BAs Ticaret A.s.'nin ve BAs Isi Sanayi'nin kurucusudur.
e) Halen basyazarligini yapmakta oldugu iCMAL, ÖGÜT ve MESAJ dergilerinin kurucusudur.
f) Milli Basin Kurultaylari'ni tertip eden Basin Kurulu'nun baskanidir.
g) Bagimsiz Türkiye Partisi'nin (BTP) Genel Baskani'dir.

Kendisi Fransizca, Arapça, Farsça ve Azerice bilmektedir.

Prof. Dr. Haydar Bas'in görüsleri ve tezleri dünyada ve Türkiye'de çesitli üniversitelerde lisansüstü tezlere ve akademik arastirmalara konu edilmistir.

* Illinois Universitesi (University of Illinois at Urbana- Champaign) Intensive English Institute "Prof. Dr. Haydar BAs" Urbana-2001

* Dallas Üniversitesi isletme Fakültesi. "An Alternative Prescription to the IMF's Model for Economic Growth in Turkey (IMF Metoduna Alternatif olarak Türkiye'deki Ekonomik Büyümeye bir Reçete)" Dallas-2002

* ODTÜ (Saciology of Religion Fall Semester 1993 iCMAL, 1994)

* Sakarya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü (Haydar Bas'a göre ideal insan ve ideal insanin Topluma Yansimasi, 1999)

* Erciyes Üniversitesi ilahiyat Fakültesi (Prof. Dr. Haydar Bas ve Tasavvuf, 1993)

* Uludag Üniversitesi ilahiyat Fakültesi (Prof. Dr. Haydar Bas'in Tasavvufî Görüsleri, 1997)

Prof. Dr. Haydar Bas, yurt disindaki arastirma ve düsünce kuruluslarinda otuzun üzerinde ödüle layik görülmüstür. Verilen uluslararasi ödüllerden bazilari sunlardir:

1- Dünya Barisina, insan Haklarina ve Ekonomiye katkilarindan ötürü verilen Saygin Liderlik Ödülü. Amerikan Biyografi Enstitüsü, bu ödülle Prof. Dr. Haydar Bas'i "Uluslararasi Seçkin Liderler Ansiklopedisi"nin 5. baskisinda yer almak üzere seçmistir.

2- insan Haklarina yapmis oldugu hizmetlerden dolayi verilen seref Sertifikasi. Bu sertifika Uluslararasi Biyografi Merkezi tarafindan verilmistir.

3- "1994 Zirvede Kim Kimdir" ödülü. Bu sertifika Amerikan Biyografi Enstitüsü tarafindan yilda bir kere, belli sahada hizmet veren sadece bir ilim adamina verilmektedir.

4- Modern Ekonomik Görüse hizmetlerinden dolayi verilen Uluslararasi Liyakat Toplulugu Sertifikasi. Bu ödül Uluslararasi Biyografi Merkezi'nce verilmistir.

5- iletisim Endüstrisine katkilarindan dolayi verilen Saygin Liderlik Ödülü. Amerikan Biyografi Enstitüsü tarafindan layik görülmüstür.

6- Uluslararasi Arastirmaci Üyelik Ödülü. Amerikan Biyografi Enstitüsü tarafindan verilen bu madalya, yapmis oldugu bilimsel arastirmalar ve Modern Ekonomik Görüse olan hizmetleri nedeniyle enstitünün arastirmaci üyesi oldugunu belgelemektedir.

7- Uluslararasi Liyakat Toplulugu Excellantia (Mükemmel sahsiyet) Ödülü:
Bu ödül bulunduklari ülkelerde Uluslararasi Biyografi Merkezi'ni yasamlari, sahsiyetleri ve sosyal iliskileri ile temsil eden ilim adamlarina verilmektedir.

Fikir ve tezlerindeki bilimsel tutarliligi ve isabeti, tarihi süreç içerisinde her zaman müsahade edilen Sayin Bas'in, Türkiye ve dünyadaki gelismelerle alakali bazi önemli çikislari sunlardir:

Prof. Dr. Haydar Bas, "Milli Birlik ve Beraberligin Temel Unsurlari" isimli konferanslar dizisiyle Türkiye'de ve Avrupa'da milli birlik ve beraberligin önemini anlatmistir.

Türkiye'nin AB üyeliginin çokça gündem edildigi 1980'li yillarda akademik çevrelerin ve is dünyasinin kesin gözüyle baktigi üyeligimiz ile ilgili olarak, yalnizca Sayin Bas farkli bir yorumda bulunmustur. 1986 yilinda Berlin'de "AB Toplulugu bizi aralarina kabul etmeyecektir" tezini savunmustur. Yil, 2004 Türkiye halen üyelik müzakereleri için dahi tarih alamamistir.

90'li yillarin basinda ülkemizdeki politikacilar ve aydinlar, Gümrük Birligi'ne girisimizi bir zafer olarak gösterirken; Prof. Dr. Haydar Bas, "AB'ye girmeden, Gümrük Birligi'ne dahil olmak Türkiye'nin aleyhinedir" demistir. Her yil 20 milyar dolarin üstünde dis ticaret açigi veren ülkemiz, Gümrük Birligi'nden dolayi 150 milyar dolara yakin zarar etmistir.

Özellikle 2000 yilindan sonra kroniklesen ekonomik kriz ve enflasyon ortamindan çikisi IMF ve Dünya Bankasi'nin talimatlari ve kredileri ile asma çabasindaki siyasi iradeye tek yanit da Prof. Dr. Haydar Bas'tan gelmistir: "Mevcut ekonomi politikalariyla enflasyonun düsmesi mümkün degildir. Bu gidisatla Türkiye'yi batiracaklar. Türk cografyasini pazarlik konusu haline getirecekler." Ülkemizin siyasi ve iktisadi talepler dogrultusunda bugün tasindigi nokta Prof. Dr. Haydar Bas'in tespitleriyle ayni istikamettedir.

Amerika'nin 1991 yilindaki Irak çikarmasinda, o tarihte "Bu çikarma her ne kadar Irak'a yapiliyorsa da nihai hedef Türkiye'yi parçalamaya yöneliktir" seklinde ikazda bulunmustur. Bugün hayata geçirilen ABD'nin Büyük Ortadogu Projesi'nden maksat da budur. islam cografyasini ele geçirmek, Türkiye cografyasini parçalamaktir.

Son dönemde, özellikle ülkemizin siyasi, kültürel ve stratejik kusatma altina alinmasi, ekonomik kriz ve çikis yollari üzerine eserler veren Prof. Dr. Haydar Bas'in basilmis ve basilmakta olan eserleri sunlardir:

1- Milli Ekonomi Modeli ve Kalkinma Projeleri,
2- Dar Bölge Yaygin Kalkinma Modeli,
3- Dini ve Milli Bütünlügümüze Yönelik Tehditler,
4- Veda Hutbesinde insan Haklari,
5- islam'da Kadin Haklari,
6- Alemlere Rahmet Hz. Muhammed (sav),
7- Makalat,
8- Mektubat,
9- islam ve Mevlana,
10- islam'da Zikir,
11- islam'da Tevhid,
12- iman ve insan,
13- insan-i Kamil ve Nefs Mertebeleri,
14- Hacc'in Hikmetleri,
15- Hikmetin Sirlari,
16- Dua ve Evrad,
17- Hiristiyanlik ve Yahudilik,
18- Din Tahripçilerine Kur'an-i Kerim'in Cevabi,
19- Birlige Dogru,
20- Veda Hutbesi ve Evrensel Beyanname,
21- Nefs Terbiyesi,
22- Varolusun Gayesi: Zikrullah.


Haydar Baş resimleri fotoğrafları

Trabzonlu Zengin İş Adamları

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1688
favori
like
share