Tutankamon'un altın heykeli, firavunun bilgisayarda yapılandırılan resmine benzerlik gösteriyor.

Eski Mısır firavunlarından Tutankamonun mumyası tomografi ile taranarak yüzü bilgisayarda yeniden yapılandırıldı.


Tutankamonun bilgisayarda yaratılan resmi, firavunun Eski Mısırlı ressamlar tarafından yapılan portrelerine şaşırtıcı bir benzerlik gösteriyor. Eski Mısırda bebek yüzlü olarak resmedilen firavunun robot resmi de ergenlik çağında bir genci andırıyor. Tutankamon 18 yaşında nedeni belirlenemeyen bir şekilde ölmüştü.

BEBEK YÜZLÜ FİRAVUN

Bilgisayarda oluşturulan resim ile 1922 yılında İngiliz antropolog Howard Carterın firavunun mezarında bulduğu altın heykel arasındaki ciddi benzerlik bilim insanlarını şaşırttı. Uzmanlar bunu Eski Mısırda resim sanatının son derece ilerlemiş olmasına bağlıyor. Bilgisayar resminde, Tutankamon sakalsız yüzü, yumuşak hatları, küçük çenesi ve çocuksu görüntüsüyle dikkat çekiyor. Tutankamon göz kalemiyle yüz hatlarını güçlendirmek makyaj yapıyordu. Tutankamonun güçlü ve uzun üst dudağı, firavun hanedanının kalıtsal bir özelliği olarak kabul ediliyor.
Tutankamon'un mumyasını ilk olarak İngiliz bilim insanı Howard Carter 1922'de çıkarmıştı.


1.700 ADET RESİM ÇIKARILDI


Fransız, Mısırlı ve ABDli bilim insanlarının katıldığı çalışmada, 3 bin 300 yıl önce yaşamış olan firavunun tomografiden elde edilen bin 700 adet görüntüsü harmanlandı. Mısır Antik Tarih Konseyi Zahi Havas, elde edilen nihai fotoğrafın Tutankamonun Güneş Tanrısı olarak resmedildiği rölyeflerdeki portrelerine benzediği belirtti. Firavun Tutankamonun öldüğü sırada sağlıklı olduğu ve 1.68 m boyunda olduğu belirtildi.
Mısır Antik Tarih Konseyi Zahi Havas, Tutankamon'un mumyasının başında inceleme yapıyor.


AYAĞINDA KANGREN VARDI

Firavunun mumyası 5 Ocak 2005te mezarından çıkarılarak tomografisi çekilmişti. Tomografi çalışmaları bir yana, bilim insanları 9 yaşında tahta çıkan Eski Mısırın bu firavununun esrarengiz ölümünü aydınlatamıyor. Bilim ekibi Tutankamonun başına sert bir cisimle vurularak öldürüldüğünü savunan teoriyi doğrulamaya yönelik bir kanıt bulamadı. Ancak genç firavunun ölümünü açıklayacak yeni bir bulguya ulaşıldı. Tutankamonun sol bacağını kırdığı ve kırığın deriyi yırtarak bir yara açtığı belirlendi. Bilim ekibi, firavunun bu yaradan enfeksiyon kapmış olabileceğini veya kırığın kangrene dönüşmüş olabileceğini vurguluyor.

ÖLÜMÜ SIR PERDESİ

Tutankamonun bedeninin 1968de röntgeni çekilmiş ve kafatasında bir çatlak tespit edilmişti.
Tutankamon'un kafatası.


Bu bulgu firavunun başına vurularak öldürüldüğü şeklinde yorumlanmıştı. Tutankamonun, kendisinden önceki firavunun lağvettiği çoktanrılılığı geri getirmeye çalıştığı için öldürüldüğü sanılıyor. Bir diğer açıklama da, genç firavunun kendinden sonra başa geçen başkumandanı Ay tarafından öldürüldüğünü ileri sürüyor.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1653
favori
like
share
canturk87 Tarih: 12.06.2005 13:44
Bilgi paylaşımın için teşekkürler dostum.
salamurayaprak Tarih: 08.06.2005 08:39
bu tür şeyler çok sewiorum yaw saol dostum...........
eflatun Tarih: 07.06.2005 15:48
paylaşımın için teşekkürler ilginç bir haber.
~Eysem~ Tarih: 06.06.2005 23:26
ilginç kafatası yapıları var :20: teşekkürler hmask
hmask Tarih: 31.05.2005 00:51
Mısırbilimciler, çocuk firavun Tutankhamunu mezarından çıkararak yüzünü bilgisayarda canlandırdı. Tutankhamun mumyasının öyküsü National Geographic Türkiye Haziran sayısında.

National Geographic Türkiye - Kral Tutankhamun, Krallar Vadisi olarak bilinen eski Mısır kraliyet mezarlığındaki istirahatgâhından çıkarılırken, öfkeli bir rüzgâr, hayaleti andıran toz bulutları kaldırdı. Gün boyu çöl semalarında koşuşturan koyu bulutlar, o anda gri bir perdeyle yıldızları örtüyordu. Mısırın çocuk kralı, mezarının 1922de keşfedilmesinden bu yana ilgi odağı olmayı sürdürüyor. Ve bugün CT (Computerized Tomography) taramaları aracılığıyla firavunun yaşam ve ölümündeki sırlar açığa çıkıyor.

Tarih 5 Ocak 2005, saat 18.00. Dünyanın en ünlü mumyası, birkaç saniye içinde, 3 bin 300 yılı aşkın bir süre önce yaşamını yitirmiş bu genç kralın ölümüne ilişkin sırların çözülmesi için bilgisayarlı tomografi (CT) cihazına girecekti.

Dünyanın dört bir yanından gelen turistler öğle sonrasında kuyruklar oluşturmuş, yerin yaklaşık 8 metre altındaki kayaya oyma mezara inmiş ve mezar odasındaki duvar resimleri ile mumya biçimli dış sanduka kapağının en çarpıcı yanını, kralın yaldızlı yüzünü, incelemişti.


SOL YANAKTA YARA İZİ


Akşam karanlığı çöküp vadi ziyarete kapandığında ise Mısırbilimciler işçilerle birlikte çalışmaya başladı. Mezara temiz hava pompalanırken çıkan gürültüyü bastırmak amacıyla bağırarak verilen talimatlar eşliğinde sanduka kapağının baş ve ayak uçlarına hızla ipler bağladılar ve çocuk kralı lahdin içinden çıkardılar.

İplerin yeniden sabitlenmesi için verilen kısa aranın ardından ahşaptan yapılmış sade görünümlü bir kutuyu yavaş yavaş yukarı çektiler. İçinde, pamuk tabakaları ve yılların soldurduğu muslinden oluşan bir yatağın üzerinde, Kral Tutankhamunun kalıntıları yatıyordu: sol yanak bölgesinde bir yara izi taşıyan huzurlu bir yüz, kalın bir göğüs kafesi, kol ve bacak kemikleri, gömü ritüelinde üzerine dökülen reçineden kararmış durumdaydı.


BRONZ USTURA, KETEN İÇ ÇAMAŞIR VE ŞARAP


Mısır Eski Eserler Yüksek Kurulu Genel Sekreteri Zahi Hawass, ilk kez mumyanın üzerine doğru eğilirken, 1920lerde Carterın yaptıkları nedeniyle çok kötü durumda dedi. Howard Carter, 1922de, uzun arayışlardan sonra Tutankhamunun mezarını keşfeden İngiliz arkeologdu. Eski dönemlerde yağma edilmiş olmasına karşın mezarın içindekiler şaşılacak derecede eksiksizdi; keşfedilmiş en zengin kraliyet toplu buluntuları olma özelliğini koruyor.

Altından yapılmış olan ve sonsuz parıltılarıyla yeniden doğuşu garanti altına almaları beklenen göz alıcı eserler mezar ilk keşfedildiğinde büyük sansasyona yol açmıştı. Bugün de en büyük ilgiyi yine onlar çekiyor. Ancak Tutankhamun ile birlikte gömülenler arasında masa oyunları, bronz bir ustura, ketenden yapılma iç çamaşırları ve kasalarca yiyecek ve şarap gibi öte dünyada yanında isteyebileceği günlük eşyalar da vardı.


MUMYA BAHAR AYLARINDA GÖMÜLMÜŞ


Carter, firavunun mezar hazinelerinin büyük bir özenle aylar süren kaydının tutulmasının ardından, iç içe yerleştirilmiş üç sandukasını incelemeye başladı. İlkini açtığında söğüt, zeytin ve lotus çiçeği yaprakları ile peygamberçiçeklerinden çelenklerle bezenmiş bir kefen çıktı ortaya. Ve tüm bu sayılanlar, Mart ya da Nisan ayında gömülmüş olduğunun solmuş kanıtlarıydı.

Sonunda mumyaya ulaştığındaysa, bir sorunla karşılaştı. Ritüelde kullanılan reçine sertleşmiş, Tutankhamunu som altından yapılmış tabutun zeminine yapıştırmıştı.
doktoruydu Tarih: 29.05.2005 21:47
ilginç bir konu
teşekkürler paylaştığın için
alperen Tarih: 29.05.2005 19:51
uygun bölüme kaydırıldı...
NiSaN Tarih: 23.05.2005 10:43
Mısır'ın o dönemi o kadar ilgimi çekiyorki, kendimi bildim bileli o dönemle ilgili bulduğum herşeyi okurum...O yüzden bu yazıda çok ilgimi çekti...Firavunlardan birisinin özelliklede Tutankamon gibi en çok bilinenlerden birinin yüz hatlarının çıkarıldığını görmek hoşuma gitti. Paylaşımın için saol...
tarkın Tarih: 19.05.2005 15:47
geçmişi bilmek geleceğe ışık tutar. yapmış olduğun bu acıklama gerçekten ilginç teşekkürler güzel olmuş