Kocaeli Üniversitesi ve Türk Kızılayı, 17-19 Ağustos 2009 tarihleri arasında gerçekleştireceği Uluslararası Deprem Sempozyumu Kocaeli 2009 kapsamında, bilimsel, sanatsal, kültürel ve sportif etkinliklerle Marmara depreminin 10. yılını anmak üzere deprem konulu bir kısa film yarışması düzenlemektedir.
AMAÇ: Biz depremi nasıl görüyoruz?
Yerkürenin oluşumuyla birlikte gerçekliğimiz olan, çeşitli uygarlıkları toprak altına gömen deprem, günümüzün de gerçekliği olmayı sürdürüyor. Yerküre biçim değiştiriyor, adına deprem diyoruz. Ancak ülkemizde geçtiğimiz on yıl içinde en büyüğünü Marmara bölgesinde yaşadığımız depremler, çok sayıda can ve mal kaybına yol açarak “yüzyılın felaketi” olarak adlandırıldılar. Henüz yaşadığımız depremle hesaplaşmadan, yine deprem senaryoları konuşuluyor. Hepimizin ayrı bir depremi olduğunu söylemek mümkün. Bu kısa film yarışmasında amacımız, depremi 10. yıldönümünde anarken, kendi depremimizi nasıl gördüğümüzü anlamak ve anlatmak, yerkürenin değişimini, yüzyılın felaketini, depreme dair deneyimlerimizi konuşmak ve bu konuda toplumsal bir farkındalık yaratmak.KATILIM KOŞULLARI
1) Kurmaca, deneysel ve canlandırma dalında yapılacak yarışmaya film veya video formatlarında çekilmiş yapımlar katılabilir.
2) Yarışmaya, İletişim ve Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileri başta olmak üzere, Türkiye’deki üniversitelerde öğrenim gören tüm üniversite öğrencileri katılabilir.
3) Yarışmaya, süresi 20 dakikayı aşmayan kurmaca filmler katılabilir.
4) Yarışmaya Marmara depreminin yaşandığı 1999 yılından itibaren üretilmiş filmler katılabilir.
5) Yarışmaya katılacak filmler, DVD, VCD veya mini DV formatında, üç kopya olarak teslim edilmelidir.
6) Yarışmaya katılan filmler, jüri, tarafından değerlendirilir. Başvuruların yoğun olması durumunda yarışma ekibinin belirlediği isimlerden oluşan bir ön jüri oluşturulabilir. Ön jüriden geçen filmler, jüriye gönderilir.
7) Yarışmaya katılan filmlerin telif hakkı, yönetmene aittir. Yönetmen, filminde telif hakkı doğuran senaryo ve müzik kullanması durumunda, bu eserlerle ilgili telifleri almış olmalıdır.
Festivale katılmak için son başvuru tarihi 30 Haziran 2009′dur.
9) Katılımcıların en geç bu tarihe kadar Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Yer ve Uzay Bilimleri Araştırma ve Uygulama Merkezi adresine;
- Eksiksiz doldurulmuş imzalı başvuru formu
- Yapımın üç adet DVD, VCD veya mini DV kopyası,
- Yönetmenin bir adet vesikalık fotoğrafı
- Yönetmenin özgeçmişi
- Filmin kısa özeti (en fazla 100 kelime)
ile başvurabilirler.
İlk Eleme Tarihleri: Jüri içinden seçilen ön eleme kurulu filmleri 15 Temmuz’a kadar eleyecek finale kalanlar tüm jüri tarafından değerlendirilerek sonuçları 3 Ağustos tarihinde açıklayacaktır.
Ödül: Yarışmada birinci, ikinci ve üçüncü seçilen filmlere para ödülü verilir.
Birincilik Ödülü: 3500 YTL
İkincilik Ödülü: 2000 YTL
Üçüncülük Ödülü: 1500 YTL
JÜRİ: Yağmur- Durul Taylan, Ezel Akay, Alin Taşçıyan, Armağan Pekkaya, Doç. Dr. Oya Çakın,
Doç. Dr. Hasan Akbulut.
Ödül Töreni Yeri: Yarışmada dereceye giren filmler, 16 Ağustos tarihinde yapılacak basın toplantısında duyurulacaktır.
İLETİŞİM
Kocaeli Üniversitesi
Mühendislik Fakültesi
Yer ve Uzay Bilimleri Araştırma ve Uygulama Merkezi
Umuttepe Yerleşkesi- İZMİT
Tel: 0262- 303 31 02 (Jeofizik Mühendisliği Bölümü Sekreterliği)

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 388
favori
like
share