Abdullah Cevadi Amuli Kimdir - Abdullah Cevadi Amuli Resimleri - Abdullah Cevadi Amuli Biyografisi - Abdullah Cevadi Amuli Hakkında
Abdullah Cevadi Amuli 1933

Fakih ve Ayetullah olan Amuli, 1933 yılında Amul şehrinde dünyaya geldi. Babası, Amul'un ünlü alim ve vaizlerindendir. Amuli, ilk öğrenimini tamamladıktan sonra dini eğitim almak amacıyla ilim meclislerine intisab etti. Bu aşamadaki eğitimi onu fıkıh, usul ve hadis alanında yüksek bir mevkiye getirdi.

1951 yılında Tahran'a giden Amuli; orada, dönemin üstad-ı azamlarından addedilen Şeyh Muhammed Takiy el-Amuli'nin yanında kaldı. Onun aracılığıyla Mervi medresesinde yüksek ve akli ilimler tedris etti. Bu, 1956 yılına kadar devam etti. Bu aşamada "el-Manzûme", "el-İşarât" ve "el-Esfâr" adlı eserleri Ayetullah Şârânî, Ayetullah İlahi Kumşei gibi büyük alimlerden okudu.

1956 yılında ilim meclislerinin çoğalmasından dolayı Kum şehrine giden Amuli, burada Ayetullah Muhammed Hüseyin Burucerdi'nin yanında kaldı ve 13 yıl Ayetullah Damad'dan fıkıh tahsil etti. İmam Humeyni'nin yanında da yedi yıl usûl-u fıkıh okuyan Amuli, Allâme Tabatabâî'nin hikmet-i müteâliye, irfan, hadis ve tefsir alanlarındaki özel derslerine katıldı ve O'nun yanında el-Esfâr kitabını tamamen okudu.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 577
favori
like
share