Akvaryumda Su Kalitesi - Akvaryum bilgileri - akvaryum su hakkındaSu kalitesi seçkin misafirlerinizin sağlığı için önemlidir. Aslında pekçok hastalık ve parazit enfeksiyonlarının sebebi kötü beslenme ve su kalitesindeki bozulmadan kaynaklanan bağışıklık sisteminin zayıflamasıdır. Dolayısıyla balıklarınız hastaysa ilk şüpheli suyunuzdur.
Vahşi yaşamda balıkların çoğu su kalitesindeki değişiklikleri minimize eden büyük su kütlelerinde yaşar (örneğin okyanus çok büyük olduğundan tuzluluk ve ısı gibi özellikleri çok sabit kalır. Dolayısıyla deniz akvaryumları sürekli aktif bakım ister.) Doğal olarak balıklar açısından su kalitesinin sabit kalışı çok önemlidir.

SU KALİTESİ


Su kalitesini nitrojen döngüsü ve organik artıklar dışında etkileyen faktörler de vardır. Hava pompaları akvaryum suyuna kirli hava (sıgara atıkları bölümünü okuyun) verebilir. Diğer kirleticiler arasında boya böcek ilaçlaraı vs sayılabilir. Dolayısıyla hava suya verilmeden önce filtre edilmelidir (bakınız filtreler). Diğer bir önemli kirletici de ellerimizdir. Ellerimizi yıkamazsak suyun içine -allah bilir- neler taşırız (ellerinizin daha önce nerede olduğunu biliyormusunuz?). Ellerimizi yıkarsak suya eser mimktarda sabun atıkları taşırız buda balıkların mukozası için çok kötüdür. En iyisi ellerimizi sıcak suda durulamaktır.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 565
favori
like
share