şirk - küfür şirk ve küfür farkı
Küfür Hz. Peygamber’in Allâh’tan getirdiği kesinlikle sabit olan dini esaslardan bir veya bir kaçını inkar etmek demektir. Şirk ise Allâh Teâlâ’nın varlığını kabul etmekle birlikte, ilahlığında, isim, sıfat ve fiillerinde eşi ve ortağı olduğuna inanmak, yahut Allah ile birlikte başka bir varlığı ya da varlıklara ibadet etmektir.

Şirk ile küfür birbirine yakın iki kavramdır. Aralarındaki fark, küfrün daha genel, şirkin ise daha özel olmasıdır. Bu anlamda her şirk küfürdür, fakat her küfür şirk değildir. Şirk Allâh’a, zat, isim ve sıfatlarına ortak tanıma sonucu meydana gelir. Küfür ise, küfür olduğu bilinen bir takım inançların kabulü ile gerçekleşir.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1105
favori
like
share
MalcolmXY Tarih: 28.05.2009 13:08
kainatta öylesine müthiş bir denge varki bu dengeyi görüpte allaha hala inanamıyorsa ben o kişnin aklından şüphe ederim.allah herkese feraset nasip etsin ve hidayete erdirsin . ondan başka illah yoktur. o tek ve kudret sahibidir.
ultimatom Tarih: 28.05.2009 12:31
Emeğine sağlık ablacım
1sidelya Tarih: 28.05.2009 09:22
Emeğinize sağlık arkadaşım...
paye Tarih: 28.05.2009 07:47
Bu anlamda her şirk küfürdür, fakat her küfür şirk değildir.
şirk müslüman olmuş bi kimsenin yapacağı, işleyeceği bir şeyken küfür islama girmemiş kişilerin yaptığı bir şeydir. ozaman şirk küfürden daha ağır bi şeydir diyebilirmiyiz.