Kuş Fotoğrafçılığı - Kuş Fotoğrafçılığı Nedir

Kuş fotoğrafçılığı, kuşları gözlemleyen özel fotoğrafçılık dalıdır. Kuş fotoğrafçılığında diğer fotoğrafçılık dallarında kullanılan standart lensler yerine Teleobjektifler kullanılır. Fotoğrafçılık tekniği açısından en zor dallardan biridir. Zaman, sabır ve pahalı ekipman gerektirir. Çekilecek güzel bir fotoğraf için saliseler içinde doğru ayarları yapıp, odaklayıp, net bir şekilde fotoğrafı oluşturmak gerekir.

Kuş Fotoğrafçılığında Kullanılan Ekipmanlar

Teleobjektifler: 300mm veya uzun odak uzaklığına sahip objektifler kullanılır. Bu objektiflerde diyafram 4 veya daha geniş (daha düşük sayılı mesela 2.8) tercih edilir. Net bir fotoğraf çekebilmek için sensöre fazla ışık düşüren kaliteli objektifler kullanılır.
Monopod ve Üç Ayak (Tripod): Haraketli konular için özellikle monopod kullanılır.
Flash: Yakın konularda kullanılabilir.
İyi Bir SLR veya DSLR: Kuş fotoğrafçıları iyi bir gövdeye sahip olmaları gerekebilir. Yağmur altında da çekim yapılacaksa yağmur ve toza karşı dayanıklı gövdeler tercih edilebilir. Objektif ve diyafram, ışık şartları, konunun uzak kalması nedenlerinden dolayı pozlamanın uzun olacağı durumlarda fotoğrafın net çıkmama olasılığı artabileceğinden yüksek ASA değerlerinde düşük gürültüye sahip gövde tercih edilmelidir.


Kuş Fotoğrafçılığı Üzerine

Hayatın karmaşası içinde insanlarımız, dogamızda bulunan hatta ve hatta en yakınımızda, bazen camımızın önune konan o güzel şaheserlerin maalesef farkına bile varamaz olmuş durumda. Sadece kuş fotoğrafı degil, bize çok yakın oldukları halde, hayat denizinde yelkensiz bir biçimde ilerleyen bizler, biraz olsun çevremizdeki güzellikleri görmeliyiz artık.

Ben bunun için şu kısa ömürde az da olsa bu güzellikleri gücüm yettigince sizlere sunmaya çalışacagım.

Kısa bir tanımlama yapmak istersek; kuş fotografçılıgı gerçekten özveri isteyen çok zahmetli ve en önemlisi sabır gerektiren yaban hayatın önemli kollarından biri. Herkesin yapmak isteyecegi ama herkesin yapamayacagı bir seçim ayrıcada... Bir kuşu herkes çekebilir fakat onun estetik pozunu alabilmek, onu sofrasında ziyaret edebilmek " O özel " kareyi yakalamak, belki de hayatımızdaki en büyük bekleyiş olabilir...Kuş fotoğrafçılıgında en önemli unsur, çekmek istediginiz tür hakkında yeterli bir bilgiye sahip olmak ve yer tespitidir. Yer tespitinden sonra yaklaşma yerini tespit etmeli, zamanı planlanlamalı, iyi bir şekilde kamuflaj olabileceğiniz yeri ayarlamalı, son olarak da uygulamaya geçmelisiniz. Bunlardan biri eksik olur ise kuşların doğal hayatına asla ulaşılamaz!!! Sadece gözün gördüğünü yansıtan sıradan bir fotograf çekersiniz. Bu da sizi ne kadar tatmin eder artık bilemem..

İşin teknık kısmına gelince; 300mm den az olmamak kaydı ile bir objektif sahibi ve en azından orta bir DSLR kullanıcısı olmalısınız. Özellikle makinanın kullanımına, pozlama ve ayarlarına o kadar hakım olmalısınız ki adeta bir kolunuzu, bir bacağınızı nasıl kullanıyorsanız makinayı da o şekilde kullanabilmelisiniz. Tavsiyem, ek olarak da dürbün kullanmanız.

Bunlardan sonra, doğa fotografçılığı olsun yaban hayatı olsun, en büyük unsur " iyi görmek, iyi duymak ve en iyi şekilde refleksleri kullanabilmektir" ...

Örnek vermek gerekirse, yeri gelir geceyarısından yola çıkar binlerce kilometre yol yaparım. Sabahın ilk ışıklarında o güzel canlıların yanında olabilmek için uykusuz kaldığım geceleri saysam inanmazsınız belki de. Saatlerce bir çadırın altında bekleyişimi, o anlarda kendimle başbaşa, gözüm kuşların sofrasında iken ayak dibimden yılanların geçişini, o heyecanı, "paniklemem inşallah" diye içimden geçirdiğim nice anları bir bilseniz belki de bir daha düşünürdünüz.

Fakat, bu bir seçim, seçimimi doğa fotoğraflarından yana yaptım. Ve bu yola kuşlar ile başladım.

En buyuk idealim Afrika’daki canlıların sofralarına girebilmek. Bedeli de ona göre olacaktır, bunu biliyorum ve ben bu bedeli kabul ettim.

Uzun lafın kısası ülkemizde doğa fotografçılığı pek fazla insan tarafından yapılmıyor maalesef. Bırakın kuşları bir kenara, doğamızın güzelliklerini belgeleyebilecek kişiler bile çok azınlıkta. Bizler biraz olsun bu boşlugu doldurmalıyız artık diye düşünüyor ve bu yola sizleri de davet ediyorum...


Volkan Akgül

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 612
favori
like
share