Tilapia - Tilapia buttikoferi Balığı - Tilapia BalığıLatince Adı: Tilapia buttikoferi
Habitatı ve Anavatanı: Batı Afrika nehirleri.

Beslenme Biçimi: Hem etçil, hem otçul.

Davranış Biçimi: Aşırı agresif.

Kendi Türlerine Davranışı: Aşırı agresif.

Yüzme Seviyesi: Orta


Cinsiyet Ayrımı: Belirgin bir cinsiyet ayrımı yoktur. Erkekler nispeten daha büyüktür.

Üreme: Tek eşlidir. Düz yumurta dökerler. Yumurtlama döneminde çok daha agresif hale gelirler. Üretilmesi çok kolay değildir.

Sıcaklık: 26 °C

En Fazla Büyüdüğü Boy: 40 cm

En Az Akvaryum Hacmi: 500 lt

Su Sertliği: Orta

pH: 6.5-7.0

Zorluk Seviyesi: 2

Genel Yorum: Büyükleri ele bile saldıracak kadar agresfilerdir. Akvaryumda çoğu kez sorun yaratıp bakıcılarını akvayum hobisinden soğutmalarıyla meşhurdurlar. Küçük balıkların yanında şansı yoktur, er ya da geç av olacaklardır. Bitkisel yem de ihmal edilmemelidir, akvaryumdaki yumuşak yapraklı bitkileri yerler. Çok çabuk büyürler. Tilapia joka ile karıştırılmaktadırlar. Akvaryumda geniş yüzme alanları olamalıdır. Kayalar da unutulmamalıdır. Geniş akvaryumlarda bakılmalıdır.

Aktavist Yorumu: 1) Bu balık araştırmalarıma göre düz yumurta döken çiklitlere karşı çok daha fazla agresif. Erkekleri daha büyük yapılı ve rengi gece,uyku hali dışında solgun değil.Erkeklerinin anal ve sırt yüzgeçlerinin ucu küçük noktalarla kaplı ve parlak.Bu noktalar balık ergen olmaya başlayınca çıkar.Dişilerde bu noktalar yoktur ve çoğu zaman renkleri solgundur.Erkeklere göre daha küçüktürler ve kafa yapıları biraz daha düzdür.Üreme zamanında akvaryumun yarısına yakın yeri kazarak camı meydana çıkarırlar ve camın üstüne yüzlerce yumurta dökerler.Eğer kumu kazmalarını istemiyorsanız geniş ve düz bir taş da koyabilirisiniz. Çift oluşturmadan önce 1 erkek ve en az 3 dişi beslemelisiniz.Erkek dişiyi kendi seçecektir.Dişiyi seçince diğer dişileri çıkarmalısınız. Yoksa çift olan erkek ve dişi onları büyük ihtimalle öldürür.Ben 1 metrelik standart akvaryumda 6 kez yavru aldım.Bu balıklar nehirlerde yaşadığı için su hafif akıntılı olmalıdır. Akvaryuma yumurtlama zamanında sadece kum koyun.Taşları sürekli sürükleyerek akvaryumu çizebilirler.Eğer karma akvaryumlarda besliyorsanız yanına alacağınız balıklar buttikoferiden büyük olmalıdır.Piyasada bu balık Joker olarak satılmaktadır.Eğer tek tür beslemek istiyorsanız en iyi tür bence.

2) Öncelikle çok sert balıklardır. Yanına kesinlikle küçük balık konulmamalıdır. Eğer yanına ahli, beyaz prenses, sarı prenses, yunus, yaprak vb. gibi balıklar konulursa birbirleriyle anlaşamazlar. Genellikle yanında sert balıklar yaşar.

3) Bu balıkla birlikte bakılabilecek cinsler; Zebra, Midas, Green Trör, Buluakkara, Vennestus, Mavi zebra, johanni, Papağan, Ateşağızı, Mücevher... gibi sert balıklardır. Özellikle kendinden iki kat büyük papağanlar akvaryuma konursa kavga çıkarması zorlaşır. Akvaryumunuz 400-500 lt ise her cins malawi ve amerika cichlid ile bakılabilir.

4) Tilapia çok saldırgan bir balıktır; ama dişileri mükemmel birer annedir. Diğer büyük balıklardan gelecek en ufak bir tehlike anında yavruların tümünü ağzına alır, tehlike uzaklaşınca yavruları serbest bırakır.

5) Yapısı itibari ile sert bir balık.Karışık bir akvaryumda beslemek isteyen arkadaşlara önermiyorum çünkü çabuk büyüyorlar ve kendi boyutlarında olan diğer balıklarınızı da hırpalaya biliyorlar.Almadan önce birkaç kez düşünün!

6) Çiklit familyasındaki en sert birkaç türden biri olmasının yanında, çok güzel ve beslemesi zevkli bir türdür. Karma çiklit akvaryumları için (özellikle afrika çiklitleri ve uysal amerikanlar varsa) kesinlikle düşünülmemeli. 50 cm yi aşan örnekleri var. Büyüdükçe akvaryumdaki tek balık durumuna geliyorlar. Bu yüzden almadan önce iki kez düşünün. Ayrıca dış ortamla ve sahibiyle etkileşimi en fazla olan türlerden biridir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 823
favori
like
share