Metafizik Resim sanati - Metafizik Resim nedir - Metafizik Resim hakkinda bilgiler

Kelime anlamı "fizik ötesi", "doğa ötesi anlamına gelen metafizik, daha çok, varlığın mutlak bilgisine erişmeyi amaçlayan aşkın düşünce biçimini karşılamak için kullanılır.

Metafizik resimde de, tahayyül, düş ve bilinç altı olaylar dayanangerçek üstü amaçlanmaktadır 1917'de, yani I. Dünya Savaşı’nın getirdiği şartlar içerisinde bir araya gelen Carlo Carra (1881-1961) ve Giorgio de Chirico (1888-1978) adlı iki İtalyan ressam. Metafizik resmin öncüsü olmuşlardır.

Chirico (Şirika) eserlerinde korku ve yalnızlık duygusunu işlemiştir. Diğer gerçek üstücü sanatçıları etkilemiş ve "büyük öncü" olarak tanınmıştır.Kaygı Verici Esin Perileri, Bir Ayrılışın Bilmecesi, Şairin Kaygısı gibi eserlerinde; kapalı ve kasvetli uzun gölgeler, ıssız alanlar, cansız ve yüzsüz maskelerle; donmuş, ürkütücü ve gizemli bir atmosfer yaratılmıştır.

Sanatçı, 1930 larda için de bulunduğu melankoliyi atıp, daha anlaşılır konular üzerinde durmuştur. 1930'lardan sonra klâsik üslûba yönelmiş, ancak, önceki üslûbunu terket-mesi yüzünden tenkit edilmiştir.

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 652
favori
like
share
MiSS-FENER Tarih: 27.05.2009 14:52
Ellerine Sağlık Orticim..