D.İ.E.'nin rakamlarına göre Türkiye'de 8,5 milyon engelli yaşıyor. Ülke nüfusunun 2015 yılında 8 milyonu, 2025 yılında ise 12 milyonu 60 yaş üstü olacak. Çağdaşlığın, bir toplumun engelli ve özel gereksinimi bulunan bireylerine gösterdiği duyarlılık ve sağladığı olanaklarla ölçüldüğü bir dönemde, firmalar geliştirdikleri ürünler ile '"engelli" yaşamın kalitesini artırmayı amaçlıyor.

Evlerde olduğu kadar hastane, okul, alışveriş merkezi gibi tüm toplu kullanım mekanlarında tekerlekli sandalye kullanımına uygun tuvaletler olmak zorunda. Bu tuvaletlerde ürünlerin de belirli niteliklere sahip olması gerekiyor. Bütün bu nitelikleri gözeterek üretilen Asistans takımın klozeti, tekerlekli sandalyeden klozete geçmeyi kolaylaştırmak için normal klozetlerden daha yüksek üretilmiş. Ayrıca Asistans klozetin bir ya da her iki tarafında kullanılabilen sabit/hareketli tutunma barları engellilerin, hareket güçlüğü çeken yaşlıların ve ti hastaların hareketlerini kolaylaştırıyor. Klozetle beraber kullanılan paslanmaz çelik hareketli tutunma barı, 60cm'lik düz sabit tutunma barı, 45°lik açılı tutunma barı ve 135°lik açılı tutunma barı seçenekleri ile banyodaki kullanım alanı genişletiliyor. Yine tekerlekli sandalyenin rahat ulaşabilmesi için ön kısmı içerlek tasarlanan RocaKale Asistans lavabo duvara monte ediliyor.

Kişisel temizlikte engelleri kaldıran klozet Dobidos Akıllı Klozet, fiziksel ve zihinsel engellilerin kişisel temizliğinde el kullanımını ortadan kaldırarak, tuvalet kullanımını kolaylaştırıyor. "Akıllı Klozet, Koşulsuz Memnuniyet" sloganıyla yola çıkan Dobidos, kullanıcıyı algılama özelliği ve yapay zekası sayesinde kağıt, ıslak havlu ihtiyacına son vererek el kullanımını tamamen ortadan kaldırıyor. Türkçe kumanda paneline sahip olan Dobidos Akıllı Klozet, modern, işlevsel ve etkileyici özelliklerini teknoloji ile birleştirerek, tuvaletlerde maksimum hijyen sağlıyor. Tuvalet kağıdına gereksinim duymadan gerçekleştirilen kurutma fonksiyonunun yanı sıra, zihinsel engelli kişiler için geliştirilen uzaktan kumanda sistemi de kişisel temizlikte Dobidos'un öne çıkan özelliklerinden biri. Ayak parmakları, dirsek ya da kalem ile kullanılabilen ve tek Türkçe panele sahip ürün olması ise kullanım kolaylığını artırıyor. Otomatik sensörü ile kullanıcıyı algılayıp kapağını açması ve otomatik sifon çekme özelliği, pislik tutmayan sifon jet özelliğinin yanı sıra otomatik koku giderici özelliği ile el kullanımını sıfıra indiren Dobidos Akıllı Klozet, engelliler için büyük rahatlık imkanı sunuyor.

İhtiyaca özel banyo çözümleri SEREL, hamileler, yaşlılar, çocuklar ve bedensel engelliler için çok özel bir banyo serisi üretti. Yaşlılar, hamileler, çocuklar ve bedensel engellilerin banyodaki güvenliği ve konforunu dikkate alarak tasarlanan Ekstra Konfor serisi, ıslak mekanları özel yaşam alanları haline getirmeyi hedefliyor. Banyolar için özel olarak geliştirilen küvet oturakları, her küvete uygun olması açısından yükseklik ve genişlik ayarlı olarak tasarlanmış. İlave konfor için minderli seçenekleri bulunan küvet oturaklarının üretiminde, paslanmaz çelik ve alüminyum malzeme kullanılmış. 110 kiloya kadar taşıma kapasitesire sahip olan Serel küvet oturakları, arkalıklı ve arkalıksız seçenekleri ile de kullanıcısının banyo yaparken sırtını yaslayabileceği şekilde tasarlanmış. Firmanın pazara yeni sunduğu duş oturakları ise, yükseklik ayarlı ve isteğe bağlı olarak yere basan ayaklı seçeneklerine sahip. Katlanabilen duş oturakları, katlanabilir kolçaklarla tamamlanabiliyor.

Paslanmaz çelik ve alüminyum malzemenin kullanıldığı duş oturakları, küvet oturakları gibi 110 kiloya kadar taşıma kapasitesine sahip. Hareketli banyo dolabı ile engellere son! Vitrifiye sektörünün yenilikçi firmalarından biri olan Ece Banyo, yeni ürünü Hareketli Banyo Dolabı ve Hareketli Lavabo Sistemi e öne çıkıyor. Bu sistem sayesinde çocuklar, yaşlılar ve bedensel engellilerin lavabo kullanırken yaşadığı sıkıntı tarihe karışacak.

Engelli, yaşlı ve çocukların günlük yaşamlarını kolaylaştırmak için çalışan Ece Banyomun 2006 yılında geliştirdiği ve aynı yıl patentini aldığı hareketli banyo dolabı, tek parçadan oluşuyor. Dolap üzerinde bulunan kumanda ile lavabo 25 santimetre yukarı ve aşağı doğru hareket edebiliyor. Dolabın istenilen konuma gelmesi için sadece 30 saniye beklemek yeterli oluyor. Aşağı ve yukarı hareket edebilen lavabo sayesinde yaşlı veya bedensel engelli kullanıcılar lavaboyu istedikleri yüksekliğe getirebiliyor. Hareketli banyo dolabının engelli ve yaşlıların yanı sıra çocuklar için de önemli bir kolaylık sağladığını ifade eden Ece Banyo yetkilileri, ebeveynleri yanlarında olmadan çocukların banyodaki ihtiyaçlarını karşılayabilmelerinin hedeflendiğini belirtiler. Hareketli banyo dolabının kısa veya uzun boynu insanlar için de önemli bir kullanım kolaylığı sağlıyor. Üç farklı renk alternatifi bulunan hareketli banyo dolabı, 2 yıl garantili olarak satılıyor.

Yaşamın hakkını verin...
Hâfele engelli kişiler için özel tasarlanmış ürün serisi ile öne çıkıyor. Vitaflex ürün serisi uzaktan kumanda ile yükseklikleri ayarlanabilen dolap sistemleri veya asansörlü dolap askılıkları, kulpsuz dolap kapakları, yükseklik ayarlı masalar, lavabolarda destek barları, vb. ürünleri içeriyor. Vitaflex ürün serisi banyo, mutfak, yatak odası, oturma odası ve ofis alanlarına özel olarak tasarlanmış çözümler ile engelsiz bir yaşam alanı sunuyor. Son kullanıcının ihtiyaçları göz önünde bulundurularak tasarlanmış bu ürünler yaşam alanlarındaki fiziksel engelleri ortadan kaldırıp, yaşam konforunu artırıyor. Mutfak çözümleri konusunda ise Hâfele, yükseklik ayarlı tezgahlar ve dolaplar ile engelleri ortadan kaldırmaya devam ediyor.

Kulpsuz çekmece ve dolaplar, yükseklikleri ayarlanabilen tezgahlar ve bir uzaktan kumanda ya da mekanik düğme yardımıyla dolapların yükselip alçalmalarını sağlayan mekanizmalar gibi çok sayıda donanım çözümlerine Hâfele ürün gamı arasında rastlamak mümkün. Özellikle tekerlekli sandalye kullanan kişilere konforlu bir çözüm sunan yükseklik ayarlı tezgahlar aynı zamanda çok uzun ya da kısa boylu kişilere ergonomik çalışma alanları da sunuyor. Tezgahlar çelikten imal edilmiş alüminyum rengindeki kolonlar tarafından taşınıyor. Bir mutfakta toplamda en fazla 16 farklı bölümün senkronize bir şekilde yükselip alçalması bu kolonlar yardımıyla sağlanıyor. Tezgahların yükselip alçalma işlemi dolap yanlarına yerleştirilen kumanda düğmelerinin yardımıyla gerçekleşiyor. Bu sistemde istenen ayarları hafızaya kaydetmek de mümkün. Yükseklik ayarlı tezgahlar düz mutfak ünitelerine uygulanabildiği gibi L ve U formundaki mutfaklar ve ada tipi mutfaklar gibi farklı yapılar ve açılar için de uygulanabiliyor.

Hâfele'nin banyolara özel olarak yarattığı çözümlerden tutunma destekleri, katlanabilir özellikleriyle her yükseklik ve pozisyonda arzuya göre monte edilebiliyor. Plastik ve metal seçenekleri ile "hastane formu"ndan farklılaşan ve paslanmaz çelikten yapılmış olan tutunma destekleri, ileri yaştaki veya engelli kişilerin kullanımı için uygun ürünler. Bu ürün grubu içerisinde ayrıca katlanır sırt destekli oturaklar ve farklı yükseklik seviyelerine göre açısı ayarlanabilen ayna ve donanımları da mevcut. Hâfele ofisler için ise ürettiği, yükseklik ayarlı, modüler masa iskelet sistemi IDEA MOTION'ı Türkiye'de satışa sundu. Ofislerde ergonomik çalışma ortamları yaratacak ve özellikle tekerlekli sandalye ile çalışmak durumunda olan kişilere de uygun olan masa iskelet sistemi UIDEA M0TI0N"ı uzun süreli Ar-Ge çalışmaları sonucunda geliştiren Hâfele, hem iş verimini artıran hem de omurilik sağlığını koruyan çözümler sunuyor. Çalışma alanlarının önemli bileşenlerinden masa iskelet sistemlerinin doğru planlanması çalışma verimini artırır ve sınırsız bacak serbestliği sağlar.>Banyo+Mutfak

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2780
favori
like
share