İstanbul park 2009 - istanbul parka ulaşım - istanbul parka nasıl ulaşırım - istanbul park nasıl gidilir - istanbul park adres - motor sporları pisti istanbul park

İstanbul Park, İstanbul’un Tuzla – Akfırat bölgesinde kurulmuş olağanüstü bir motor sporları pistidir. Ünlü Alman mimar Herman Tilke tarafından dizayn edilen pist, 5,338 km (3,317 mil) uzunluğunda olup ilk kez Ağustos 2005’de düzenlenen Türkiye Grand Prix’si ile kapılarını hizmete açmıştır.

O günden bu yana F1 pilotlarının favori pistleri arasına girmeyi başaran İstanbul Park, on dört zorlayıcı virajı ve alışılmışın dışında saat yönünün tersine yarışılması ile hem pilotlar hem de otomobiller için bir performans testi olarak kabul edilmektedir. Birden fazla apeks noktasıyla, 8 numaralı viraj ise Formula 1’in en zorlu virajlarından biri olarak efsaneleşmiştir.

Bu kadar zor virajlara sahip bir pist olmasına rağmen 2 adet geniş ve uzun düzlüğüyle otomobiller 330 km/s hızın üstünü görebilmektedir. Hızlı ve yavaş virajların karışımıyla sürücülere pek çok geçiş fırsatı da tanınmaktadır. Ayrıca pistin en yüksek ve en alçak noktaları arasındaki 46 metreye varan yükseklik farkı yarış heyecanını daha da artıran unsurlardan biridir.

İstanbul Park izleyiciler için de diğer pistlerden farklı bir yere sahiptir. Yeni nesil pistlerden olması ve günümüz ihtiyaçlarına göre dizayn edilmesinin bir sonucu olarak tesisleriyle diğer pistlerden açık ara önde yer almaktadır. Pist toplam 130 binden fazla kişiyi ağırlayabilecek oturma kapasitesine sahip olup, ana tribünün seyirci kapasitesi ise 25 bin kişidir. 12 bin’in üzerinde kapasiteyle otoparklar, piste araçla gelmeyi mümkün kılmaktadır. Pistin VIP misafirleri, Padok Alanı’nın başlangıç ve bitişinde tüm alana hakim olacak şekilde yerleştirilmiş yedişer katlı iki VIP kulesinde ağırlanmaktadırlar. Her bir kule 5 bin kişi kapasiteli olup, piste tamamen hakim ve kusursuz bir görüş açısına sahiptir.

En son teknolojik altyapısı, sarsıcı dizaynı ve egzotik konumuyla İstanbul Park dünyanın en çok övgü toplayan pistlerinden birisi ve her motor sporu hayranı için mutlaka görülmesi gereken bir yerdir.

Adres:
Göçbeyli Köyü Yolu,
Istanbul Park Circuit,
34959 Tuzla,
Istanbul


[COLOR="darkred"]İstanbul’a varış - Ulaşım :

Havayolunu tercih eden misafirlerin çoğu Atatürk Havalimanı’nı kullanacaklardır. Buradan taksi, otobüs yada kiralık araçla şehir merkezine ulaşmak mümkündür. Yolculuk yaklaşık 30 dakika sürmektedir. Atatürk Havalimanı’ndan direkt İstanbul Park’a ulaşım ise yaklaşık bir saat tutmaktadır ve yarış günlerinde özel otobüs seferleri de mevcuttur.

Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı daha küçük ve şehir dışında olmasına rağmen İstanbul Park’a uzaklığı sadece 4 km’ dir. Taksi ve toplu taşıma araçları ile Sabiha Gökçen’den İstanbul içi ve dışına ulaşım da oldukça kolaydır. Yarış günleri Pendik’ten İstanbul Park’a direkt otobüs seferleri de düzenlenmektedir.

[COLOR="darkred"]İstanbul’dan İstanbul Park’a

İstanbul Park, şehrin Asya yakasında, Taksim’e 55 km. uzaklıktaki Akfırat ilçesinde yer almaktadır. En yakın ilçe merkezi Pendik’ tir(15 km). Piste araçla TEM (E-80) ve E5 (D-100) otobanlarından ve ayrıca Şile yolundan ulaşılabilir:

TEM (E-80):
TEM ( 80) Ankara- İstanbul paralı yolu üzerindeki Pendik – Kurtköy – Sabiha Gökçen Havaalanı sapağından çıkarak İstanbul Park yönlendirmelerini takip ederek ya da Şekerpınar – Bayramoğlu çıkışını kullanarak İstanbul Park yönlendirmelerini takip ederek piste ulaşabilirsiniz.

E-5 (D-100):
E-5 ( D-100) üzerinden Pendik Tersanesi – Sabiha Gökçen Havaalanı istikametinde İstanbul Park tabelalarını takip ederek de piste ulaşabilirsiniz.

Şile Yolu:
TEM (E-80) yada E-5 (D-100) üzerinden Şile yoluna çıkın ve 16. km’deki İstanbul Park çıkışını takip takip ederek de İstanbul Park’a ulaşabilirsiniz

Otomobiliniz yoksa, şehrin çeşitli noktalarından yarış günleri İstanbul Park’a düzenlenen belediye otobüsü seferlerinden yararlanabilirsiniz. Bu noktalar Atatürk Havalimanı, Taksim Meydanı, Mecidiyeköy, Kadıköy, Bostancı ve Pendik’ tir. Bu merkezlerden yarış günlerinde kalkacak otobüs saat ve güzergahlarını internet sitemizden veya İstanbul Büyükşehir Belediyesi internet sitesinden takip edebilirsiniz.

Ayrıca Bakırköy, Karaköy, Eminönü ve Kabataş’tan İstanbul Park’a 15 km. mesafedeki Pendik’e deniz otobüsüyle de ulaşabilirsiniz.


kaynak:istanbulparkcircuit

Etiketler:
Beğeniler: 2
Favoriler: 0
İzlenmeler: 3811
favori
like
share