Kendi kitaplarında hapsolmak!


�Ayağa kalk Alan! Kafanı toparla ve bana doğru gel� 4 yıldan uzun bir süredir gelişim süreci devam eden Alan Wake�in yıllar önce yayımlanan videosu halen akıllardadır. �O, başarılı bir yazar ve yaşadığı yer, sakin bir kasaba. Peki ya gece olunca?� Üzerinden kaç gün, kaç gece geçti artık sayamamaya başladık doğrusu, ama buna değecek gibi gözüküyor. Zira Remedy, deyim yerindeyse oyunu kendisinden bile saklıyor. Bu da zaten konusu gizemli olan yapımı, daha da merak edilir kılıyor.

Yıllar önce, ailesinin intikamını almak için yemin eden bir polisin hikayesini dijital ortama taşıyarak gönüllerde taht kuran Max Payne'in yapımcılarından (Remedy), bu kez psikolojik gerilim türünde bir yapım geliyor. Geliyor diyorsam da maalesef uzun bir süredir gelemiyor.

Nisan 2005: Max Payne'in ardından Remedy, yeni bir oyun üzerinde çalıştıklarını duyurdu. Henüz bunun gizli bir proje olduğunu ve yeni detayların önümüzdeki ay, E3 fuarında açıklanacağı söylendi.

Mayıs 2005: Alan Wake, Remedy tarafından PC ve Xbox360 için duyuruldu. Oyunda Alan Wake isimli bir yazarı yöneteceğimiz açıklandı ve ilk videosu yayımlandı.

Mayıs 2005: Alan Wake'in sitesi yayına girdi.

Haziran 2005: Oyunun ikinci videosu yayımlandı.

Nisan 2006: Alan Wake'in, E3'te yer almayacağı açıklandı. Gerekçe olarak oyuna daha iyi odaklanma ve gözlerden uzak bir şekilde daha iyi çalışılabileceği gösterildi, ama yeni bir video yayımlandı.

Mayıs 2006: Alan Wake için Remedy�nin partneri olarak Microsoft ile anlaşıldı. Microsoft, oyunun PC�de Vista�ya özel olarak hazırlanacağını doğruladı.

Eylül 2006: Alan Wake, Intel'in Core 2 Quad işlemcilerinin tanıtımında gösterildi. 4 çekirdek üzerine geliştirilen oyun, her bir çekirdeği farklı amaç için kullanacaktı. Fizik hesaplamaları için tek bir çekirdek, ışıklandırmalar ve gölgeler için ayrı bir çekirdek.

Ocak 2007: İsveçli Aftonbladet gazetesi tarafından Alan Wake, 2007 yılının en çok beklenen oyunu seçildi.

Aralık 2007: Gamepro tarafından Alan Wake, 2008 yılının en çok beklenen 48 oyunu listesinde 17. sırada yer aldı.

Bütün bunlara rağmen oyun bir türlü çıkmadı...
Alan Wake, kitapları en çok satan yazarlardan bir tanesiydi. Geceleri kabuslarında gördükleri, kalem diline ilham veriyor ve başarısına başarı katıyordu. Derken bir gün nişanlısı Alice kayboldu. Yaşadığı şirin kasaba, o andan itibaren gördüğü kabuslara kucak açan bir ortama dönüştü. Güneş, ağaçları okşuyor ve suyun üzerinde süzülüyordu gündüzleri, ama peki ya gece olunca...

Yapımın temel dayanağını oluşturan en önemli unsur, şüphesiz hikayesi. Sam Lake tarafından kaleme alınan Alan Wake, muazzam ormanlardan şirin kasabalara kadar uzanan büyük bir harita sunuyor oyunculara. Karakterimiz, kimi zaman yaya olarak, kimi zaman da arabayla oyun boyunca tüm haritayı kat edecek. RPG öğelerinin yer alacağı yapımda, çevredeki insanlarla konuşacak ve yardım etmeleri için ağızlarından çıkan her kelimeden anlamlar çıkarmak için uğraşacağız. Hikaye geliştikçe, etkilerini görsel olarak da hissedeceğiz. Geceler daha uzun, gündüzler ise daha kısalacak. Böylece psikolojik gerilim türündeki oyun, tam anlamıyla kendisini gösterecek. Karanlıkla birlikte doğan yaratıklara karşı ateşli silahlar pek etkili olmayacak. Bu durumda Alan, en güçlü silah olarak ışığı kullanacak ve bunu ateşli silahlarla kombine ederek mücadeleye girişecek. Tamamen hareket etmekte özgür olduğumuz bir çevrede, seçimlerimize göre macerayı devam ettireceğiz ve karşımıza çeşitli bulmacalar çıkacak.


Grafiksel olarak güçlü bir yapım Alan Wake. Tasarımlar, ışıklandırmalar ve detaylar çok hoş. Ayrıca oyunun görsel olarak kat ettiği yol da ortada. E3 2006 videosu ile yeni video arasındaki görsel fark sebebiyle, grafik motorunun değiştirildiğini sananlar olmuş. Yetkililerden gelen cevap ise, bunun aynı motor olduğu ve geçen 2 yıllık süre boyunca tasarımlar üzerine daha çok vakit ayırabildikleri yönünde.

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 314
favori
like
share