Almanyada Sosyal Yardım ve Araba - Sosyal Yardım Alanların arabası kanunu

Avrupa Birliği’nin en etkili üyelerinden biri olan Almanya’da sosyal devlet anlayışı bir kez daha sorgulanıyor. Hükümetin “kemer sıkma” politikası çerçevesinde hazırlanan yeni bir yasa tasarısı, işsizlik ödeneklerini düşürürken, yardıma muhtaç olanların kira ve sigorta ödeneklerine de kısıtlama getiriyor. Tasarıda, işsizlik ödeneği alanlar içerisinde araba sahibi olanların arabalarına göz dikildi.

Alman hükümetinin kemer sıkma politikası bundan böyle en çok sosyal yardıma muhtaç insanları vuracak. Almanya'da sosyal yardımlar, getirilecek yeni düzenlemelerle sertleştiriliyor. Hazırlanan önlemler paketinin bugün açıklanması bekleniyor. Önlemler arasında kira yardımının düşürülmesi de bulunuyor.

Hükümetteki Hıristiyan Birlik Partileri (CDU/CSU) 'İşsizlik Parası-II' ile geçinen sosyal yardıma muhtaç insanlara kısıtlamalar getiriyor. Hükümetin diğer ortağı Sosyal Demokratların da önlemler paketine destek verdiği belirtiliyor.

Hazırlanan yeni önlem paketinde, sosyal yardıma muhtaç insanlar için ödenen kira yardımlarının düşürülmesi hedefleniyor. Mevcut yasada olduğu gibi metre kare yerine, yardımı alan kişilerine ikamet ettikleri evin genel kirası göz önünde bulundurulacak.

Önlem taslağında, işsizlik parasıyla geçinenlerin kullandıkları arabaları içine sindiremeyen Birlik Partileri, araba kullanan işsizlerin arabalarını satması istenecek. Hazırlanan taslakta yardım alan bir işsizin en fazla 10 bin Euro’luk araba kullanmasına izin veriliyor. 'Part time' çalışan sosyal yardıma muhtaç insanların yardımlarının kesilmesi ve ödenen sigortalara kadar birçok kısıtlama getirilmesi bekleniyor.

Öte yandan hükümetin diğer partisi SPD içerisinde de farklı sesler geliyor. Birlik partilerinin getirdikleri önlemler paketini doğru bulduğunu ima eden kimi politikacılara karşın, SPD’nin oluşturduğu çalışma grubu, uzun vadeli işsizlik parası ile geçinenlerin çalışmaya motive edilmesi gerektiğini söylüyor. Federal Çalışma Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Franz Müntefering önderliğinde çalışmalarına başlayan SPD’nin çalışma grubu, yardım alan insanlara daha fazla iş imkanının tanınmasını savunuyor. Grubun başkanlığını yapan Franz Müntefering, “İnsanların daha fazla çalışarak daha fazla kazanacakları bir nabız yoklaması yapalım” diyor.

Bu arada Birlik partilerin işsizlik parası ile geçinenlere getirmek istediği 'araba yasağı'nın yanlış olduğunu söyleyen SPD’li Federal Ulaştırma Bakanı Wolfgang Tiefensee, yardım alan insanların araba hayallerinin yok edilmemesini savunuyor ve araba alabilecek bir işe yönlendirilmesi gerektiğine dikkat çekiyor.

PDS: İŞSİZLİK YERİNE İŞSİZLERLE UĞRAŞILIYOR

Diğer yandan kemer sıkma politikaları sonucu Birlik partilerinin gündeme getirdiği önlemler paketine Sol Parti/PDS’ten tepki geldi. Partinin Brandenburg Eyalet Meclisi Milletvekili Christian Görke, önlemler paketinde uzun vadeli işsizler için öngörülen sigorta ve yaşlılık sigortası kısıtlamalarını eleştiriyor. Getirilmek isten önlemlerle yardıma muhtaç insanlarının hiç birisinin yeni iş imkanı bulamayacağını belirten Görke, Birlik partilerinin işsizlik yerine işsizlerle mücadele ettiğinin altını çiziyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 3507
favori
like
share
vural Tarih: 02.01.2011 22:57
tesekkürler