Türkçe olimpiyatları 2009 - türkçe olimpiyatları amacı - türkçe olimpiyatları hakkında bilgi - türkçe olimpiyatları nedir - türkçe olimpiyatları ve kültür şöleni - türkçe olimpiyatları katılma şartları - türkçe olimpiyatları yarışmaları - 7. uluslararası türkçe olimpiyatları

Amaç:

Kültürel değerlerin "İNSANLIK" ortak çatısı altında gün yüzüne çıkartılması ve kopuk ilişkilerin aşılarak diyalog köprülerinin kurulması aynı dili konuşmakla mümkün olacaktır.
İnsanlar arası iletişimin hız kazandığı günümüzde Türkiye’nin yeni yeni coğrafyalarla tanışıp kaynaşması, Asya, Avrupa, Amerika, Afrika ve Avustralya’da Türkçe öğrenen binlerce öğrencinin mevcudiyeti, Türkçenin dünya dilleri arasında hak ettiği konumu elde edeceğinin emareleri sayılır.
Güzel Türkçemizi dünyada hak ettiği konuma getirmek, dilimizin daha yaygın bir şekilde kullanılmasını sağlamak ve Türkçeyi en iyi öğrenenleri ödüllendirmek amacıyla 2003 yılından beri Uluslararası Türkçe Olimpiyatları düzenlemekteyiz. Bu olimpiyatlar, yurt dışında Türkçeye karşı büyük bir heyecan ve ilgi uyandırmıştır.
1. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları’na 17, 2. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları’na 21, 3. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları’na 42, 4. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları’na 83 ülke katılmıştır, 5. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'na 100, 6. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'na ise 110 ülkeden 550 öğrenci katılmıştır. 7. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'na ise 115 ülke katılmıştır.
“Türkçe Olimpiyatları” bir final niteliğindedir. Finale gelene kadar birçok aşamadan geçilmektedir. Öğrenciler, sınıf ve okul seçmelerinden sonra ülke seçmelerinden geçerek bu olimpiyatlara katılmaya hak kazanmaktadırlar. Bir eğitim yılı boyunca olimpiyatlara yaklaşık 10000 öğrenci hazırlanmaktadır.
Türkiye’deki finallere katılmaya hak kazanan öğrenciler, ülkelerini Türkçe olarak tanıtan stantlar hazırlayıp ülkesini tanıtmakta ve kültürlerin kaynaşmasına katkıda bulunmaktadırlar.
Geleneksel bir keyfiyet kazanan olimpiyatların ödül töreninde her yıl, Türk diline ve kültürüne hizmet eden devlet büyüklerine, siyaset adamlarına, basın yayın, eğitim ve sanat camiası mensuplarına özel hizmet ödülleri verilmektedir.
Türk kültürünün dış dünyaya tanıtılması ve Türkçenin yabancılara öğretiminde yurt içinde ve yurt dışında hizmet eden gönüllü kuruluşların rolü unutulmamalıdır. Türk diline ve kültürüne hizmet eden bu tür kuruluşları yürekten alkışlamaktayız.
Güzel Türkçemize hizmet adına çıktığımız bu kutlu yolda dünyanın her rengine ve her iklimine hitap ederek SEVGİ, HOŞGÖRÜ ve DİYALOG kapılarının aralanmasına katkıda bulunmayı ümit ediyoruz.

Genel Açıklama:

1. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları bir final yarışmasıdır.

2. Yarışma dili Türkçedir.

3. Ülkeler, yapacağı seçmelerin şartlarını kendileri belirleyecektir. Ancak seçmelerin 7. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları “Yarışma Şekli” esaslarına göre yapılması tavsiye edilir.

4. Ülkelerden çıkış için gereken evraklar (vize, sağlık raporu, aile izin belgesi vb.) ülke takım temsilcisinin sorumluluğundadır.

5. 7. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları 27 Mayıs-10 Haziran 2009 tarihleri arasında yapılacaktır.

6. Genel değerlendirmeyi Uluslararası Türkçe Öğretimi Derneği (TÜRKÇEDER) tarafından kurulan jüri yapacaktır.

7. 7. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları’na katılacak olan ülkelerin Uluslararası Türkçe Öğretimi Derneği’ne (TÜRKÇEDER) müracaatları şarttır. Müracaatları olmayan ülkeler yarışmalara katılamaz.
Sınavla ilgili ön hazırlıkların yapılabilmesi, vize vb. resmi işlemlerin yürütülebilmesi için sınava başvurular, (öğrencilerin, adı, soyadı ve diğer katılım belgelerinde istenen bilgiler eksiksiz doldurulmuş olarak) 20 Nisan 2009 tarihine kadar yapılmalıdır. Müracaat için İnternet adresi:
turkceolimpiyatlari.org

8. Daha önce Türkçe Olimpiyatları’na katılmış öğrenciler hiçbir yarışmadan olimpiyatlara katılamaz.

9. Sadece bayan ya da sadece bay yarışmacılardan oluşan takımların başında 5 kişiye kadar 1 takım temsilcisi, takımdaki yarışmacı sayısı 5 kişiden fazla ise 2 takım temsilcisi bulunacaktır.

a. Karma takımlarda ise takım temsilcisi olarak 1 bay, 1 bayan takım temsilcisi bulunacaktır.

b. Yarışmacı ve öğretmen dışında misafir veya veli kabul edilmeyecektir.

10. Şarkı ve şiir yarışması haricindeki yarışmalara 13-19 yaş aralığındaki (1990-1996 yılları arasında doğmuş olanlar) yarışmacılar katılabilir. Şarkı ve şiir yarışmasına ise 12-16 yaş aralığındaki (1993-1997 yılları arasında doğmuş olanlar) yarışmacılar katılacaktır. 7. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları’na, belirlenen yaş aralığının dışındaki başvurular kabul edilmeyecektir. (Makale yarışmasında yaş sınırlaması yoktur. Bu yarışmaya tüm üniversite öğrencileri katılabilir.)

11. Yarışmacılar, ödül törenine mutlaka millî kıyafetleriyle katılacaktır.

12. Her ülke, küçük / orta / büyük boy olmak üzere her boydan en az ikişer bayrak getirmelidir.

13. Her ülke, olimpiyatlar kapsamında yapılacak kültür şöleninde ülkesini tanıtıcı stantlar hazırlayacaktır.

14. 7. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları ile ilgili sorularınız için haberleşme adresimiz:

[COLOR="darkred"]bilgi@turkceolimpiyatlari.org

[COLOR="darkred"]bilgi@turkcedernegi.org

15. Olimpiyatlar kapsamında Türkiye'ye gelen tüm yarışmacıların, takım temsilcilerinin ve öğretmenlerin yol masrafları kendilerine aittir. Türkiye'de bulundukları süre boyunca konaklama, yeme-içme, gezi vb. harcamalar TÜRKÇEDER tarafından karşılanacaktır.

16. Türkçe olimpiyatlarına katılan yarışmacı ve takım temsilcileri, olimpiyat tarihi süresince TÜRKÇEDER yetkililerinin izni olmadan hiçbir faaliyette bulunamaz ve olimpiyat kampından ayrılamaz.

17. Ülkelere verilen kontenjanlar dışında gelen yarışmacılar ya da takım temsilcileri olimpiyat organizasyonuna kabul edilmeyecektir.

18. Türkçe Olimpiyatları’nda çift ödüllendirilme yapılmaz. Yarışmacıya -birden fazla kategoride yarışıyor olsa dahi- elde ettiği en üst derecenin maddi ödülü verilir. Bu kural, takım temsilcileri için de geçerlidir.

19. Her bir grup kendi içerisinde yarışıp ödüllendirilecektir.

20. Yarışma sonuçları [COLOR="darkred"]turkceolimpiyatlari.org / [COLOR="darkred"]bilgi@turcedernegi.org adreslerinden veya Uluslararası Türkçe Öğretimi Derneği'nden (TÜRKÇEDER) duyurulmaktadır.

[COLOR="darkred"]Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'nda yapılan yarışmalar:

1 - YABANCI DİL TÜRKÇE YARIŞMALARI
KONUŞMA YARIŞMASI
YAZMA YARIŞMASI
DİL BİLGİSİ YARIŞMASI
ŞARKI YARIŞMASI
ŞİİR YARIŞMASI
SUNUM YARIŞMASI
GENEL KÜLTÜR YARIŞMASI
ÖZEL BECERİLER YARIŞMASI
MAKALE YARIŞMASI
ÜLKE TANITIM STANTLARI YARIŞMASI

2 - ANA DİL TÜRKÇE KATEGORİSİ
KOMPOZİSYON YARIŞMASI (Ana Dili Türkçe Olanlar İçin)
ŞİİR YARIŞMASI (Ana Dili Türkçe Olanlar İçin)
GENEL KÜLTÜR YARIŞMASI (Ana Dili Türkçe Olanlar İçin)


7.Uluslararası Türkçe Olimpiyatları 27 Mayıs - 10 Haziran 2009 tarihinde yapılacaktır.


Kaynak:turkceolimpiyatlari.org

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 4008
favori
like
share