Silikon Raglou İle Levrek Avı - Kıyıdan

Silikon Raglou ile yapılan tekne avcılığını zannederim sizlerle paylaşmıştım.Bu kere bu etkin sahtenin kıyıdan av taktiklerini ele alacağım.

Canlı yemle yapılan bırakma vede sırtı konusunu bir tarafa bırakırsak,gerek kullanma alanının genişliği,gerek levrek icin cazip bir sahte olması ve gerekse fiyatının ehven olması gibi hususlar acısından,yüzlerce levrek tutmuş biri olarak,iddia edebilirimki en etkin bir yöntemdir,silikonculuk.
Hatta o kadar cezbedicidirki,tatlısu kasna avlarımdada aynı başarıyı sergilemektedir.

Detayıyla hem kendi tarafımdan ve hemde bilgili,araştırıcı,uygulayıcı muhtelif kardeşlerimce kerelerce ele alınmasına rağmen uygun makara ve kamış kombinasyonunu ilkönce ele almak istiyorum.Zira bu konuda halen net fikri oluşmamış bircok kardeşimizin var olduğunu gözlemlemekteyim.
Kıyıdan silikonla avcılıkta bize iki tür kamış ve makara lazım olacaktır.Devamlı bütce meselesini ileri sürüpte genel amaca yönelik tek bir uygun makara ve kamış sorulmaktadır.Şayet randıman ve rahatlık sözkonusu olursa,böylesine bir takım yoktur.Kim ne derse desin,ben bu kamışımla her ceşit avın üstesinden gelebiliyorum kabilinden iddiaların eksikliği vardır.Avcı bu durumun idrakine,tecrübesi ilerledikce varacaktır.

İlkönce silikonu istediğimiz yere ulaştırmamızı sağlayan şamandra kullanımı konusunu ele alalım.Bu konuda işin püf noktası,şamandraya usulünce eklenmiş,misina kolunun uzunluğudur.Haddinden fazla yakın olarak kısa tutulan misina yerine,olabildiğince şamandraya uzak bağlanmış misina ucundaki silikon raglou daha randımanlı olacaktır.

Size marka,uzunluk vermeyeceğim.Zira piyasada hem pahalı olmayan ve hemde ugun muhtelif kamışlar vardır.Anlatımlarıma uyan birini alıp kullanabilirsiniz.

Silikon olabildiğince hafif bir sahte olduğuna göre,onu istenilen balık vaad eden bir yere ulaştırmak icin illaki bir ağırlık kullanmak zorunluğu vardır.Hem bize bunu sağlayan ve hemde görünmezlik avantajına sahip iki aparat vardır.Bunlardan ilki cok büyük olmayan,oval,şeffaf,tapalı şamandra ile uygun büyüklükteki şeffaf sıyırtma olarak tanımlayabileceğimiz sbirilonodur.Her ikiside piyasada ucuz olarak temin edebileceğiniz aparatlardır.
Ne demiştik sahte olabildiğince şamandradan uzak olmalıdır.Peki bunu nasıl randımanlı olarak sağlarız?

İş hayli uzun bir misinanın ucuna sahteyi bağlayıvermekle olmaz.Burada esas olan takımınızı rahatlıkla kullanmak,istediğiniz yere ulaştırmak,şayet balık aldığınızda onu kolayca oraya,buraya carptırmadan dışarı alabilmektir.
Bunun icin kişi boyunun uzunluğuna,kollarının uzunluğuna ve kamışının uzunluğuna denk olarak misinasının boyunu ayarlamak duruımundadır.
Şayet1,90 boylarında,basketci tipinde bir adam olsaydım,kamışımıda bu ölcülerime göre secseydim,herhalde iki kulac misina kullanırdım.
Öyle olmadığıma göre bu kere nispeten düşük aksiyonlu esnekce hafif bir kamış secip,nispeten ince misina kullanıp,uygun fırketeli fırdöndüyü,fırketesinden kasılıp,kasılmadığını kontrol ederekten şamandranın her iki tarafında bulunan halkalarından birine gecirirdim.Diğer halkasınada,cesaret edebileceğim incelikte misinayı,boyuma,kollarımın uzunluğuna ve balığı sudan dışarı alırken bulunduğum yere carptırmadan alabileceğim uzunlukta tutar,silikonumuda güzelce bağlardım.
Bakın burada önemli olan bende cok uzun kamış kullanır,silikonun misina uzunluğunuda istediğim kadar uzun bağlardım basit mantığı değildir.
Önemli olan sizin takımınızı rahatlıkla,yorulmadan,gerekli aksiyonları kolaylıkla verebileceğiniz bir takım kullanmanızdır.

Bilirsinizki levrek sığ suların balığıdır.Bir karış derinliğe bile girebilir.İşte silikonun en carpıcı avantajıda balığa cazip görünmesinin yanısıra bu denli sığlarda randımanla kullanılabilmesidir.Rapalayla asla bunu sağlayamazsınız(Damaksız WTD aksiyonlu yüzen tipler haric).

Levrek limanların,mendireklerin balığıdır.Elbette akıma,beslenmek icin meralara cıkar,uzun mesafelerde kat eder.Ancak nihai yeri yılın hemen 12 ayı ayrılmadığı yerler işte bu mendireeklerdir.Neden ayrılsınki orada teke,gümüş,kaya balığı,kücük yengec, ilerya gibi sevdiği yemleri her zaman bulabilecektir.
Şunu söyleyebilirsiniz.Ama levrek ürkektir,gürültüyü,patırdıyı,uskur sesini sevmez,uzaklaşır ve yeme bakmaz bile.Cok doğrudur.Sizde ona göre davranınız.O kurnazdır,akıllıdır ama ya insanoğlu.Öyleyse üstesinden gelebilmenin yolları vardır.

Sabahın alaca karanlığında levrek bu yerlerde beslenme teleşındadır.Hani gürültü başlamadan önce.Zamanınız bu zamandır.Bu arada yaptığı combalakları gözleyiniz.Yavru balıkların paniklemesini sudan dışarı canlarını kurtarmak icin kacıştıklarını izleyiniz.Kendinizi gizleyerek buralara oltanızı atınız.Şamandra suya inmeden önce hafifce kamışınızı geri cekinizki,kol misinanız ana misinanıza,şamandranızın orasına burasına ve özellikle düğümlü yerlerin ucunda bırakılan misina kalıntısına takılmasın.Hatta bu misina kalıntılarınıda takılmadan arındırınız.Bunu zaten sizlere surf kamışla boğazda ağır kurşunla rapala avı taktiklerinde anlatmıstım.

Levrek gayet meraklı balıktır.Arkadaşlarından biri combalak yaparsa diğeri onu kollar yönelir.İşte burada yapacağınız iş bu oynakları taklittir.Dörtte ücünü suyla doldurup yarı batılgan hale getireceğiniz şeffaf şamandranız size bu avantajı sağlayacaktır.Hafif kesik hareketlerinizle,fazla abartmadan bu oynakları taklit edebilirsiniz.Sonrasında hafifce cekmeye devam ediniz.O kovalayacak ve sahtenizi kapıverecektir.

İlk balığı aldınız diğerleri şüphelenebilir.O güzeli ihtimamla iğnesinden cıkarınız.Birde sigara yakınız ortalığın eski haline dönmesini bekleyiniz.Sakin,dikkatli ama seri hareket ediniz.Heyecanlanınız,bağırmanız gelirse bunu yapmayınız.

Aynı şekilde devam ediniz.Show yarım saat veya az fazlası sürebilecektir.
Sonrasında onlar meralarına acılacaklardır.Sizde takip ederseniz bir ikisini daha kandırabilirsiniz.

Aynı benzer olay,mendireğin sessizliğe bürünmesinin akabinde akşamüstü saatlerinde,hava kararmaya yakın maksimum bir saatlik sürecte tekrar başlayabilir.Bu saatlerdede benzer şekilde avlanabilirsiniz.
Bakınız silikon kullanımında dikkat edilecek bazı noktalar daha vardır,anlatayım uygulayınız.

Bir kere silikonunuz yanlış muhafaza edilmekten ötürü kuyruğu yamulmuş olmamalıdır.Yan yalpalıkları eşit aksiyonu düzgün olmalıdır.Boyunu cok büyük secmeyiniz.Maksimum 10,5 luk size yetecektir.Hatta 6,5 luk bile iş görecektir.Renkleri şeffaf simli,baş tarafı mavi sonlarına doğru beyaz,keza yeşilimsi beyaz grili beyaz süt rengi,sedef rengi olabilir.Hemen hepsi iş görebilir.
Birkac atıştan sonra silikjonunuzu kontrol ediniz.Gözünüz hep yeminizin yüzüşünde olsun.Dışarı almadan az önce yüzüşünü iyice kontrol edebilirsiniz.Atış esnasında yük bindikce iğnesi gereğinden fazla silikonun icine gömülebilir,yada dışarı cıkabilir.Bu durumda iceri girmişse kamburlasan,dışarı cıkmışsa bel veren hale gelen silikon roglou levreği cezbetmekten geri kalabilir.Keza iğnesi yana doğru gelmiş olabilir.Bu kere sahte yan,yan yüzecektir.Düzeltiniz ve doğru aksiyonunu tekrar kazandırınız.
Silkon seciminde iğne deliğinin cok bol olmamasına,yalpalıklarının eşit olmasına,kuyruğunun yamuk olmamasına dikkat ediniz.Bir rapala parasıyla on taneden fazla edinebilirsiniz.Muhafaza ederken kutusuna güzelce istif ediniz,Kuyruklarının eğri durmasına meydan vermeyiniz.Zira bir süre sonra o şekili alabilirler.
Alıntı..

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 4911
favori
like
share
acemi5 Tarih: 22.08.2010 10:51
hani resimler?????????