Gözaltına alınmanız durumunda 24 saat içinde mahkemeye çıkartılmanız gerekmektedir. Ancak toplu gözaltı durumunda bu süre Cumhuriyet Savcısının emriyle 4 güne kadar uzatılabilir. Soruşturma süre sonuna kadar tamamlanamazsa (ki bunu kasıtlı olarak yapmaları büyük bir olasılık.) Cumhuriyet Savcısının talebi ve mahkeme kararıyla bu süre 7 güne kadar uzatılabilir. Yakalanan kişi, yakalanan kişinin avukatı, yakın akrabası veya eşi hemen serbest bırakılması veya gözaltı süresinin uzatılmaması için yakalama yerine en yakın Sulh Hakimliğine başvurabilirler. (CMUK 128)
Sorgu sırasında öncelikle kimliğinize ilişkin soruların doğru olarak cevaplandırılması gerekmektedir. (aksi bir durum daha sonra daha büyük sorunlar yaratabilir.) Sorgu sırasında avukat tayin hakkınız bulunmaktadır. Tayin edebilecek durumda değilseniz baro tarafından size talebiniz doğrultusunda avukat tayin edilmek zorundadır. Bunun için vekalet vermeniz gerekmemektedir. Bunlarla birlikte yakalandığınızda yakınlarınızdan istediğinize yakalandığınızı duyurabileceğiniz hatırlatılacak (CMUK 135)ve eğer yabancıysanız bağlı bulunduğunuz konsolosluğa haber verilecektir. (Viyana Sözleşmesi) Size karşı öne sürülen suç hakkında açıklamada bulunmamak kanuni hakkınızdır ve açıklama yapmaya hiçbir şekilde zorlanamazsınız. (Avukat gelene kadar ifade vermemeniz sizin için daha yararlı olacaktır.) Ayrıca soruşturmanın her safhasında avukatınızla görüşme hakkınız da bulunmaktadır. (CMUK 136)
Yakalanan kişinin gözaltına alınacak olması veya zor kullanılarak yakalanması hallerinde yakalanma anındaki sağlık durumu belirlenir. Gözaltına alınan kişinin yerinin değişmesi, gözetim süresinin uzatılması, serbest bırakılması ve adli mercilere sevk edilmesi işlemlerinden önce de sağlık durumunun tespiti sağlanır.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 426
favori
like
share