Hanımla İyi Geçinmenin Yolu Nedir? - Kadın Hakkı - Eşlerin Geçinme Yolları


Sual: Hanımla iyi geçinmenin yolu nedir?

CEVAP
Hanımının güzel huylu olmasını isteyen önce kendisi güzel huylu olmalıdır! Kur'an-ı kerimde insana gelen musibetlerin günahları sebebiyle geldiği bildirilmektedir. O halde dinimizin emir ve yasaklarına riayet eden hanımı ile iyi geçinir.

Fudayl bin Iyad hazretleri buyuruyor ki:
(Dine uygun olmayan bir iş yaptığımı hanımımın huysuzluğundan anlardım. Hemen o işime tevbe ettiğim zaman hanımımın huysuzluğu da giderdi. Böylece tevbemin kabul edildiğini de anlardım.)

Aliyy-ül Havas hazretlerine hanımı küsmüştü. Hanımı kocasına muhalefet etmek için ayrı testi ayrı bardak kullanıyordu. Aliyy-ül Havas hazretleri bir gün yanlışlıkla hanımının testisinden su içince hanımı hemen testiyi kırmıştı. Hazret "Testiyi niçin kırdın?" bile dememiş hiçbir şey olmamış gibi davranmıştı.

Osman el-Hattab hazretlerinin komşusu Nureddin Şuni efendi anlatır: Bir gece dışarı çıktım eski bir hasıra sarılı birinin dışarıda yattığını görüp (Sen kimsin burada niçin yatıyorsun?) dedim. (Komşu ben Osman el-Hattabım. Oğlumun annesi beni evden kovduğu için sokağa çıktım onun kızgınlığı gidinceye kadar burada yatmaya karar verdim) dedi.

Huysuz hanım
İbni Ebil Hamayil-i Sevri hazretlerinin hanımı huysuzdu. Kocasına ağzına geleni söyler onu rahat bırakmazdı. O mübarek zat da hep sabrederdi. Yine bir gün hanımının yaptığı huzursuzluktan kurtulmak için uçarak kaçmıştı. Hanımı arkasından bakıp (Hele şuna bak uçup kaçmakla elimden kurtulacağını sanıyor) diye söylenmişti. Bizim gibilerin uçması mümkün olmayacağına göre kaçmak suretiyle kavgadan münakaşadan uzak durmaya çalışmalıyız. Haklı olduğumuzu ispata kalkışmamalıyız!

Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Bir mümin hanımına kızmasın! Kötü huyu varsa iyi huyu da olur.) [Müslim]

(Kadın zayıf yaratılışlıdır. Zayıflığını susarak yenin! Evdeki kusurlarını görmemeye çalışın!) [İbni Lal]

(Müslümanların iman yönünden en üstünü ahlakı en güzel olanı hanımına en iyi en lütufkâr davranandır.) [Tirmizi]

(Müslümanların en iyisi en faydalısı hanımına en iyi en faydalı olandır. Sizin aranızda hanımına karşı en iyi en hayırlı en faydalı olan benim.) [Nesai]

(Hanımının ve çocuklarının haklarını ifa etmeyenin namazları oruçları kabul olmaz.) [Mürşid-ün-nisa]

(Kocası razı oluncaya kadar kadının namazları ve hiçbir iyiliği kabul olmaz.) [Taberani]

(Namazları kabul olmaz) demek namaz borcundan kurtulur fakat namaz kılmakla meydana gelecek büyük sevaba kavuşamaz demektir. Namazı boşa gider demek değildir. Bir kadından kocası razı olmazsa kadın günahının cezasını çektikten sonra Cennete girer. Cennete sadece kâfirler girmez.
Müslümanın günahı çok olsa da sonunda mutlaka Cennete girer. Kur'an-ı kerimde mealen buyuruluyor ki:
(İyi kadınlar Allah’a itaat eder ve kocalarının haklarını gözetir. Kocaları yokken onların namuslarını ve mallarını Allah’ın yardımı ile korurlar.) [Nisa 34]
Eve gelince hanımına selam verip hatırını sormalı üzüntü ve sevincine ortak olmalıdır. Çünkü o başkalarından ümitsiz ve yalnız kendisine alışmış bulunan dostu dert ortağı kendini neşelendiricisi çocuklarının yetiştiricisi ve çeşitli ihtiyaçlarının gidericisidir. Hadis-i şeriflerde buyuruluyor ki:
(Haksız olarak hanımını dövenin Kıyamette hasmı ben olurum. Hanımını döven Allah ve Resulüne asi olur.) [R.Nasıhin]

(Kadınlarınıza eziyet etmeyin! Onlar Allahü teâlânın sizlere emanetidir. Onlara yumuşak olun iyilik edin!) [Müslim]

(Hanımına güler yüzle bakan erkeğin defterine bir köle azat etmiş sevabı yazılır.) [R.Nasıhin]

(Hanımı ile iyi geçinip şakalaşanı Allahü teâlâ sever rızklarını artırır.) [İ.Lâl]

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1338
favori
like
share
paye Tarih: 04.06.2009 11:20
zor iş.
evlenmemek daha iyi. ama şunuda unutmamak gerekir evliyle bekarın ibadetlerde ki sevabı bir değil. evli daha fazla sevap kazanır.
Haydi Tarih: 29.05.2009 19:38
(Kocası razı oluncaya kadar kadının namazları ve hiçbir iyiliği kabul olmaz.) [Taberani]

zor iş.
evlenmemek daha iyi.
paye Tarih: 29.05.2009 08:36
herkes yerini ve seviyesini bilirse ve de karşılıklı anlayış varsa o zaman her şey güllük gülistanlık olur.
M.Kutsi Çil Tarih: 28.05.2009 20:15
Hanımla iyi geçinmenin en iyi yolu,kılıbık olmak ve de tuvalete bile hanımdan izinsiz gitmemektir.Öyle bir ailede en ufak bir hırgür çıkması mümkün değildir.
ultimatom Tarih: 28.05.2009 12:30
Emeğine sağlık kardeş ...