[COLOR="darkorchid"]2 Haziran’da Belgesel izlemeye...Bu yıl ikincisi düzenlenecek olan belgesel festivali DOCUMENTARİST 2 Haziran Salı günü başlıyor. Aynı anda 6 mekanda gösterilecek olan belgeseller arasında Cannes 2009’dan da filmler var.

2-7 Haziran arasında gerçekleştirilecek olan DOCUMENTARİST, belgesel severleri buluşturuyor. Özenle seçilmiş 60’dan fazla belgeselden oluşan DOCUMENTARIST programında çoğu festival birincilerinden oluşan belgesellere yer verilmiş. Gösterilecek belgeseller arasında bugüne kadar 20’den fazla ödül kazanıp bu alanda rekor kırmış olanları var, bunlar; Çiçek Köprüsü, Burma VJ, Mahsur, Cenin’in Kalbi.

Programda Bangladeş’ten Meksika’ya, Finlandiya’dan Hindistan’a 50’yi aşkın yabancı belgeselin yanı sıra sinema yazarlarının seçitği 20 kadar yerli belgesel yer alıyor. Belgeseller Pera Müzesi, Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi, Fransız Kültür Merkezi, Gothe-Institut İstanbul, Hollanda Konsolosluğu Union Church şapelinde ve Kadıköy’de BEKSAV’da gösterilecek.


Belgesel sinema alanında son yılların yıldızı olan Finlandiya ise özel bir seçkiyle festivalin odak noktası. Belgesel sektöründe Avrupa’nın en yetkin yapımcılarından olan, Finlandiya devlet televizyonu YLE’nin belgesel bölümü yöneticisi Iikka Vehkalahti, bir sinema dersi vermek üzere 7 Haziran’da DOCUMENTARİST’in onur konuğu olarak İstanbul’da olacak.


DOCUMENTARIST aynı zamanda bir süre önce Bursa Uludağ Üniversitesi’nde jandarmanın müdahele edip kapattırdığı belgesel fotoğraf sergisine de sahip çıkarak İstanbul’a taşıyacak. Sergi 6 Haziran’da IFSAK’ta açılıyor.


Geçen yıl destekleyenler bu sene yoklar...
DOCUMENTARİST‘in geçen yıl düzenlenmesine katkıda bulunan İstanbul 2010 AKB Ajansı bu sene hiç bir gerekçe bildirmeden desteğini geri çekti. Bunun yanısıra yine geçen yıl Kültür Bakanlığından tebrik alan DOCUMENTARİST bu sene "kriz nedeniyle" Bakanlık’tan destek bile alamıyor.

Konuya dair yapılan açıklamada DOCUMENTARIST ekibi ‘Ne Kültür Başkenti yöneticileri ne de Kültür Bakanlığı, bu boyutta bir belgesel etkinliğini “kültür” kategorisinde değerlendirmiyor anlaşılan!’diyerek tepkilerini dile getirdi.


Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 284
favori
like
share