Namazı Huşu İçinde Kılmak - namaz kılmak - huşu içinde namaz kılmak için

İmandan sonra gelen en önemli ibadetlerden olan namaz müminlere hayatları boyunca sürdürmeleri emredilen vakitleri belirlenmiş bir ibadettir.

Günde beş vakit kılınan namaz bazı insanların üzerindeki unutkanlık ve gafleti yok eder müminin bilincini ve iradesini canlı tutar. Müminin sürekli olarak Allah'a yönelip dönmesini sağlar ve Yaratıcımız olan Allah'ın emirleri doğrultusunda bir yaşam sürdürmesine yardımcı olur. Namaz kılmak için Allah’ın huzurunda duran kişi Allah ile güçlü bir manevi bağlantı kurar. Namaz ibadeti başta peygamberler olmak üzere tüm iman edenlere farz kılınmış bir ibadettir. Tarih boyunca insanlara gönderilmiş olan peygamberler kavimlerine Allah'ın farz kıldığı bu ibadeti tebliğ etmişler kendileri de hayatları boyunca bu ibadeti en güzel ve en doğru şekilde uygulayarak tüm müminlere örnek olmuşlardır. Bu yönüyle namaz Allah'ın elçilerinin kavimlerine yaptıkları fiili bir tebliğ şeklidir.

Huşu 'saygı dolu korku' anlamına gelir. Namazı huşu içinde kılmak ise Yüce Rabbimiz'in huzurunda O'nun heybet ve azametini kalbimizde hissederek O'na saygı dolu bir korku besleyerek bu ibadeti yerine getirmektir. Namazda alemlerin Rabbi olan Allah'ın huzurunda durduğunun bilincinde olan bir mümin elbette ki bu güçlü heybet ve korkuyu içinde yaşayacak ve Allah'a bu korkusu ve saygısı ölçüsünde yakınlaşacaktır. Namaz ibadetini hakkıyla yerine getirmek isteyen bir mümin huşuyu engelleyebilecek şeylere karşı önlem almalı namazda gereken dikkat ve konsantrasyonu sağlamaya azami titizlik göstermelidir. Rabbimiz Kendi huzurunda durduğumuzda sadece O'nu anmamızı O'nu yüceltmemizi ve bütün eksikliklerden münezzeh tutarak O'nu birlememizi buyurmaktadır. Namazı dosdoğru kılmak da tüm bunları gerçekleştirmek için bir fırsattır. Allah ayette Kendisi'ni zikretmek için namaz kılınmasını buyurmaktadır:

Gerçekten Ben Ben Allah'ım Benden başka ilah yoktur; şu halde Bana ibadet et ve Beni zikretmek için dosdoğru namaz kıl. (Taha Suresi 14)

Bu yazı Harun Yahya’nın eserlerinden alınmıştır.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 446
favori
like
share
teking06 Tarih: 03.06.2009 20:16
emegine sağlık
1sidelya Tarih: 28.05.2009 15:05
Emeğinize sağlık tşkrler bu güzel açıklama içinn..
paye Tarih: 28.05.2009 14:47
paylaşım için Allah razı olsun. namazda huşu duymanın en önemli yolu; hayatı Allah ın emirleri doğrultusunda yaşamaktır.yani eğer insan haramlardan uzak durur helallere sarılırsa o zaman huşu olabilir.