Diyete başlama yaşı - Diyetin yaşı olur mu - Diyete başlamanın bir yaşı var mı

Yapılan araştırmalar diyet yapma yaşının 12'lere indiğini gösteriyor. Gençlerin gerek ergenlik çağına adım attığı gerekse ergenlik çağı süresince yaptığı diyetler hele kulaktan dolma diyetler karşısında aileler önlem almalı mı? Diyetin yaşı olur mu? Çocuklarımızın ayna karşısında geçirdiği süreyi sorgulamak gerekir mi? Bu sorular ailelerin önemle üzerinde durması gereken soruların başında yer alıyor. Çocukları sağlıksız diyetlerden korumak kadar onları sağlıksız beslenme koşullarından da korumak gerekiyor.

Gelişimi kötü etkiler

Ergenlik çağında gençlerin sağlıklı ve dengeli beslenmeleri onların büyüme ve gelişim dönemleri olduğu için çok önemlidir. Bu dönemde alınması gereken besinlerin ve vitaminlerin yerini alan sağlıksız gıdalar, dengesiz beslenme şeklinin fiziksel ve biyolojik gelişimi olumsuz yönde etkilediği unutulmamalıdır.

Proteini ihmal etmeyin

Proteinlere ergenlik çağında oldukça fazla ihtiyaç vardır. Çünkü ergenlik çağında enerji ihtiyacının yaklaşık yüzde 12-15'i proteinlerden sağlanır. Bu nedenle yaklaşık olarak kızlar günde 45- 50 gram, erkekler ise 50-60 gram proteini yiyecekler ile almalıdır. Büyüme ve gelişmede önemli bir mineral olan kalsiyum kemik kitlesini arttırmaya ve boyun uzamasına katkı sağlar.

Bu çağda 5 bardak süt ve yoğurt günlük tüketim içinde yer almalıdır. Çinko protein yapımına katkı sağladığından dolayıdır ki yine büyüme ve gelişme süresinde önem taşır. Tavuk, balık, yağsız kırmızı et, süt, baklagiller ve tam tahıllar çinko ihtiyacını karşılar. Vücudun pek çok fonksiyonunun yerine getirilmesinde demirin önemli görevleri vardır. Eksikliği ise tüm organları etkiler. Demir eksiliği zihin gelişimini etkileyebilmekte ayrıca genç kızlarda adet düzensizliğine neden olabilmektedir.

Aileler önlem almalı

Gençlerin bu dönemde yaptıkları diyetler özellikle kulaktan duyma diyetler konusunda ailelerin ciddi bir önlem alması gerekiyorsa bir hekime başvurmaları gerekmektedir. Diyete başlama yaşı ise 18 olmalıdır. Aksi taktirde bir dizi sağlık sorunu riski kapınızda bekliyor olacaktır; boy kısalığı, cinsel gelişim yetersizliği, guatr, anemisi, obezite, aşırı kıllanma, adet düzensizliği, kemik gelişimi yetersizliği gibi..

AiLELERE ÖNEMLi ‘2’ UYARI

Ergenlik çağındaki çocuğunuzu ciddiye alın

1-Özellikle ergenlik çağındaki çocuğunuz ayna karşısından ayrılmıyor ya da tam tersi aynalardan kaçıyor, vücudunun herhangi bir yerinden şikayet ediyor bunu takıntı haline getiriyorsa bu durumu ciddiye alın. Ailelerin çok da fark etmediği yahut üzerinde durmadığı bu ciddi hastalık kızlarda daha çok görülmesine rağmen son yıllarda erkekler arasında da artış göstermiş durumda.

Takıntılar daha çok genç kızlarda göğüs, cilt, burun kusurları ve kilo takıntısı olarak kendini gösterirken erkeklerde saç ve burun takıntısı olarak belirebiliyor. Bedeninden memnun olmama durumu kilo takıntısıyla gelişiyorsa beraberinde yeme bozukluklarını da getirmektedir. Devamlı zayıflama çabası zayıfladığı halde kendini şişman hisseden vakalarda anoreksiya nevroza sık karşılaşılan bir sorundur. Sürekli göbeklerinden ya da basenlerinden şikayet ederler. Sonucu ölümlere kadar varabilen bu yeme bozukluğu oldukça tehlikeli bir hastalıktır.

Protein ve enerji eksikliği ‘malnutrisyon’a yol açar

2-Yetişkinler aldıkları kaloriyi azalttıklarında, besin öğelerinde kısıtlama yaptıklarında zayıflar. Kalori kısıtlaması birçok zayıflama programı yöntemidir. Oysa bu durum çocuklarda bir hastalık nedenidir. Yani çocukların kalori ve besin öğelerine olan gereksinimleri tam olarak karşılanamadığı taktirde bu eksikliğe bağlı olarak sağlık sorunları ortaya çıkar. Yılda yaklaşık 300 000 çocuğun ölümüne neden olan malnutrisyon adı verilen bu sağlık sorunu, protein ve enerji (PEM) eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkan bir hastalıktır.

Besin çeşitliliğinin önemi

Proteinden ve enerjiden fakir beslenme şekli sonucu oluşan malnutrisyon (PEM), büyüme ve gelişme için gerekli besin öğelerinin yetersiz ve dengesiz biçimde alınması sonucunda vücut dengesini bozuyor. Yaşla birlikte çocukların enerjiye olan ihtiyacı artar. Dolayısıyla alınan besinlerin ihtiyaçlarının enerji miktarının altında kalmaması gerekir. Besinlerin yeterli ölçüde alınmasından kasıt besin çeşitliliğini de içermektedir. Dengeli beslenme bir kez daha kendini gösteriyor. Çünkü tek tip beslenme şekli de bu hastalığın hazırlayıcısıdır.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 436
favori
like
share