Katırın özellikleri - mayın ve katır - katır çaşitleri
Yaşadığı yerler: Evcil olarak insanla beraber her yerde.

[COLOR="darkred"]Özellikleri: Eşek ile kısrağın (dişi at) çiftleşmesinden doğan bir melezdir. Uzun kulaklı, iri başlı, ince uzun ayaklıdır. Kanaatkar ve yük taşımada dayanıklıdır.

[COLOR="darkred"]Ömrü: 40-45 yıl.

[COLOR="darkred"]Çeşitleri: Katır ve bardo olmak üzere iki çeşidi vardır.

Erkek eşekle kısrağın (dişi at) çiftleşmesinden meydana gelen melez. At büyüklüğünde olup, uzun kulaklı, iri kafalı, ince uzun ayaklıdır. Bitkisel besinlerle beslenir, geviş getirmez. Attan daha kanaatkar ve dayanıklıdır. Dağlık bölgelerde dar patikalardan rahatça tırmanır. Eskiden askeri alanlarda yük hayvanı olarak kullanılırdı.

Güney Amerika’nın dağlık bölgelerinde katır sürülerinin başında tecrübeli yaşlı bir kısrak bulunur. Madrina adı verilen bu kısrağın boynunda zil vardır. Katırlar zil sesini duyarak emniyetle kısrağı takip ederler.

Erkek eşekle kısrak (dişi at) eşleştirilirse katır (Equus mulus) elde edilir. Aygır (erkek at) ile dişi eşeğin eşleşmesinden Bardo (Equus hunus) denen katır çeşidi elde edilir. Katır, bardodan daha iri ve dayanıklıdır. Kişnemeleri at ile eşekten farklıdır. İnatçılığı ünlüdür. Bu melez nesiller kısırdır. Ancak dünyada yaklaşık 60 katırın doğum yaptığı tespit edilmiştir.

Katırlar mayınlı bölgelerden geçmek için kullanılırlar. Çünkü mayına basmadan geçmeyi başarırlar.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 5748
favori
like
share