Çıkış tarihi: 07 Kasım 2008
Platform: PC
Tür: Futbol, Simülasyon
Yapımcı: New Star Games
Yayıncı: New Star Games

PES'in "Be a Legend" ve FIFA'nın "Be a Pro" modları futbol tutkunlarını tam kalbinden vurdu. Ancak her iki futbol klasiği de yeni modun içerdiği hatalardan dolayı amaçladığı keyfi oyunculara vermekten uzak kaldı. Fakat piyasada uzun zamandır öyle bir oyun var ki, bir futbol yıldızı olmanın zevkini oyunculara sonuna kadar yaşatıyor. İşte yeni versiyonuyla karşınızda New Star Soccer 4!

Bir çok kişinin ilk defa duyduğunu tahmin ettiğim bu oyun, pek reklamı yapılmayan, internetin gizli köşelerinde kalmış bir hazine gibi. NSS4 detaylı grafiklere sahip olmayan, küçük boyutlu ve "ucuz" bir oyunun ne kadar eğlenceli olabileceğinin mükemmel bir kanıtı. Simon Read'in tasarladığı NSS ile gerçek bir futbolcunun hayatını sanal olarak yaşamak artık mümkün.

BİR FUTBOLCUNUN HAYATI
New Star Soccer ile bir futbolcunun sadece yeşil sahalardaki becerilerini değil, sosyal hayatını, aile, menajer, kız arkadaş ve takım arkadaşlarıyla ilişkilerini de kontrol ediyoruz. Kendimizi gece hayatına fazla kaptırdığımızda performansımız düşüyor, ailemizi yeteri kadar ziyaret etmez isek ilişkilerimiz kötüleşiyor ve menajerimizi bir golf oyununda yenersek gözden düşebiliyoruz.

NSS4'te gerçek bir futbolcunun hayatını her şeyi ile sanal olarak oynuyoruz. Oyunculuk özelliklerini geliştirmek için antrenmanlar yapıyoruz. Ancak sadece takım ile beraber saha içi çalışmalar yeterli olmuyor. Evimize aldığımız spor aletleriyle de hızımızı artırmamız gerekiyor. Ayrıca maçlardaki performansımızla istatistiklerimizi geliştirmemiz gerekiyor çünkü kötü oynadığımız bir kaç maç sonrası kendimizi yedek kulübesinde bulabiliyoruz.

SADECE SAHA İÇİ PERFORMANSI YETERLİ DEĞİL
Her şey bunlarla da bitmiyor! Sadece sahada iyi olmak yeterli olmuyor. NSS4'te sosyal hayatımızı da kontrol altında tutmalıyız. Arkadaşlarla arada bir takılmamız, ailemiz ile ilgilenmemiz, taraftarlarla iyi geçinmemiz ve kız arkadaşımızı mutlu etmemiz gerekiyor. Tüm bunlara bağlı olarak oyun içinde önemli yeri olan öz güvenimiz gelişiyor. Tabii ilişkilerimizi düzenlerken ve sosyal hayatın gereklerini yerine getirirken kendimizi çok fazla da kaptırmamamız gerekiyor. Çünkü oyunun eğlencesine kapılıp alkolik ya da kumarbaz bir futbolcuya dönüşmemiz de mümkün. Hayatın zevklerini aşırıya kaçmadan, dengeli bir şekilde yaşamamız gerekiyor. Tıpkı gerçek yaşamda olduğu gibi!

Özelliklerimiz ve sosyal hayatımız ile ilgilenmek de yeterli olmuyor! Her şey eninde sonunda sahaya çıktığımızda gerçek şeklini alıyor. Çünkü oynadığımız futbol ne kadar etkiliyse insanları etkilememiz de o kadar kolay oluyor. Oyunun aksiyon tarafında grafikler Sensible Soccer'ı andırıyor. 3 boyutlu grafik motoruyla tabii ki daha ayrıntılı çizimler ile oynama imkanı buluyoruz. Sahada sadece kendi futbolcumuzu kontrol ediyoruz. Pas, şut ve uzun top atma gibi tuşların yanında takım arkadaşlarımızdan top istemek için kullandığımız bir tuş daha yer alıyor.

MENAJERİMİZ İLE İYİ GEÇİNMELİYİZ
Oyunda maç içi taktikleri de değişebiliyor. Örneğin takımımız yenik durumdayken menajerimiz daha ofansif bir taktiğe dönebiliyor. Bunun tam tersi maçın bitimine az bir süre kala eğer öndeysek savunmaya ağırlık verebiliyor. Menajerlerin de özelliklerine göre taktikler farklılaşabiliyor.

ŞANS OYUNLARI
NSS4'te eğlenceyi çeşitlendiren unsurlar bunlarla bitmiyor. Simülasyon kumarhanede 21, slot makinası ve diğer oyunlar oynanabiliyor. Ayrıca at yarışlarına da katılabiliyoruz. Hatta kendi atımızı satın alarak yarışlara girebiliyoruz. Kısacası eğer şansımız varsa futbolun yanı sıra talih oyunlarıyla da para kazanabiliyoruz.

İLİŞKİLER ÇOK ÖNEMLİ
Oyunun ilişkiler bölümü de çok büyük önem taşıyor. Tıpkı gerçek hayattaki gibi kız arkadaşımızla, takım arkadaşlarımızla, ailemizle ve menajerimizle kurduğumuz iyi ilişkiler her şeyi çok daha kolay hale getiriyor. Hayatımızdaki bu insanların her biri ile yeteri kadar ilgilenmemiz gerekiyor. Eğer her hangi biriyle aramız kötü olursa, bunun oyundaki sanal hayatımıza yansıması oldukça kötü oluyor.

Oyunun veri tabanı da oldukça geniş. Kişisel bilgilerinizi girdikten sonra 3 bin takım arasından seçim yapabiliyorsunuz. Ayrıca 30 bin oyuncunun bilgisi de yer alıyor.

TÜRKÇE DESTEK
Oyun şu an için İngilizce olarak sunuluyor. Ancak New Star sitesinin forumlarında çok yakında Türkçe versiyonunda çıkacağı söyleniyor. Ayrıca yine aynı forumlarda Türk kullanıcıları için Türkçe konuşulan bir bölüm de yer alıyor. Burada sorular ve sorunlar hemen cevaplanıyor. Fakat şu haliyle bile çok az İngilizce bilmek yeterli oluyor. Çünkü her şey basit ve anlaşılabilir bir dil ile anlatılıyor. Oyuna alışmak da çok kolay oluyor.

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 1048
favori
like
share