Ana Popovic İstanbul Jazz Center’da


Dünyaca ünlü blues gitaristi ve vokalisti Ana Popovic, Garanti Masters Özel Bankacılık’ın davetlisi olarak, 5 Haziran Cuma günü İstanbul Jazz Center’da konser verecek. Popovic, Garanti Masters Özel Bankacılık müşterileri için gerçekleştireceği özel konserde, blues ruhunu izleyicilerle paylaşacak.

Ana Popovic blues’la, babasının dev plak koleksiyonu ve evlerinde düzenlenen toplantılarla tanıştı. İlk ciddi müzik grubunu henüz 19 yaşındayken kuran Popovic, bir yıl içinde Yugoslavya dışında sahne alarak, Junior Wells gibi efsanevi Amerikalı blues müzisyenlerinin konserlerinde açılış performansı sergiledi. 1998 senesinde, grubuyla birlikte yılda 100 konser vermeye ve Yugoslav televizyonunda düzenli olarak yer almaya başladı. İlk albümü “Hometown”, bir solist ve gitarist olarak yeteneğini tüm dünyaya tanıttı. 1999′da cazgitar üzerine çalışmak için Hollanda’ya gitti. Kısa zamanda Hollanda blues çevrelerinde kendine önemli bir yer edinen Popovic, Almanya gibi komşu ülkelere de ulaştı. Walter Trout ile Avrupa’da Jimi Hendrix’i Anma Turnesi’ne katıldı.

2002 yılında Fransa’daki blues ödüllerinde en iyi şarkıcı, en iyi gitarist ve en iyi albüm kategorilerinde aday gösterildi. 2003 yılında çıkardığı blues, rock, soul ve caz gibi farklı akımlardan örnekler içeren albümü “Comfort to the Soul” ile Memphis’teki “WC Handy Awards”da 2003′ün en iyi çıkış yapan sanatçısı ödülüne aday gösterildi. 2004 yılında Fransa Juan Les Pins’te prestijli caz ödülü “Jazza Juan-Revelation 2004″ü kazandı. 2006 yılında ise efsanevi “Blues Cruise 2006″ya davet edilerek, bu geziye katılan ilk Avrupalı sanatçı oldu.
Aynı yıl, 6. kez “Living Blues Awards 2006″da 4 kategoride aday gösterildi. “Still Making History” isimli son albümü 2007′nin Haziran ayında müzikseverlerle buluştu. Ana Popovic, sahnesini blues efsanesi Buddy Guy gibi önemli isimlerle paylaşarak, 7 Amerika turnesi dahil olmak üzere Meksika’dan Rusya’ya dünyanın birçok ülkesinde konserler veriyor.

Ana Popovic
5 Haziran 2009 Cuma / Saat: 21:30 - 24:00 İstanbul Jazz Center

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 302
favori
like
share