Einstein sınırları mı keşfetti sizce. Işık hızı sınır hız mıdır yani. Yoksa Einstein de Bohr gibi sadece bir başlangıç mı yaptı? Bohr da sadece birinci yörünge için bir şeyler söyleyebilmişti. Ama bunun farkında mıydı bilmem.

Şöyle bir uzayın sonsuzluklarına dalalım isterseniz.Bir yıldız görüyoruz ama bu yıldız şu anda gerçekte var mı sizce?Yoksa milyonlarca yıl önce sönmüş bir yıldız da ışığı bize yeni mi geliyor.Yani uzay boşluğunda bir yolculuk yapsak ve ışık hızıyla hareket etsek ömrümüz boyunca nerdeyse hiç hareket etmemiş gibi olacağız.


Eskiden Dünya da çok büyüktü belki.Şimdi birkaç saat süren yolculuklar eskiden deve sırtında aylar sürüyordu.Ama ilim ve teknoloji Dünyayı çok küçülttü.Mesafeler azaldı.Bakarsınız bir gün yıldızlar arası mesafe de azalabilir.İnsan aya gitmek için aylarca yolculuk yapmak zorunda kalmaz.Belki de şimdiki uzay araçlarımız modern develerdir kim bilir?……
Bir fizikçi olarak Einstein nasıl yeterli gördü bilmem ama bana göre uzayın büyüklüğünün yanında ışık hızı çok küçük kalıyor. Peki diyeceksiniz o zaman niye ışık hızı geçilemiyor? Ben şöyle bir modelleme yapmak istiyorum.Atomdaki enerji seviyeleri gibi cisimlerin hızlarında da seviyeler var.Arabanın viteslerine benzetebiliriz.yeterli hıza ulaşmadan ve yeterli enerji oluşmadan bir üst vitese geçmek yok yani.Einstein de Bohr gibi sadece birinci düzeyi tespit etti.
Sonra inançlarımız ne kadar sağlam bilemem ama Miraç hadisesini bir inceleyecek olursak orda da ışık hızının tamamen çok cüz i kaldığını görürüz.Çünkü peygamberimiz o günün en inanmayanlarına bile bu hadiseyi ispat etmişti.Miraç hadisesin de Burak adında bir binitten söz ediliyor ama bu binitin şekli hakkında bilgi verilmiyor.Belki de bir çeşit uzay aracı idi.Tabiî ki peygamberlerin gösterdikleri mucizeler,adı üstünde mucizedir.Ama aynı zamanda bizim için bir işaret bir yol göstermedir.Siz de buna yakın bir şeyler yapabilirsiniz
demektir.
Bu makale şimdi sadece bir teoriden ibarettir. Ama 50 - 60 yıl sonra mevcut enerji kaynakları tükendiğinde ve insanlık yeni enerji kaynaklarına ihtiyaç hissettikçe belki de bulunacak yeni enerji kaynakları bizi ışık hızının ötelerine taşıyacak.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 514
favori
like
share