sivilce (akne Vulgaris)

çok Sık Karşılaştığımız Cilt Hastalıklarından Birisi Olan Sivilce (akne Vulgaris)* Genelde Ergenilk çağında Başlar Ve Tedavi Edilmediği Takdirde Kalıcı İzler Bırakabilir. Derinin Yağ Oranı Bakımından Yüksek Olan Yerlerinde çıkar Ve Deride Kırmızı Sivilce* Kist* Siyah Nokta şeklinde Kendini Gösterir.
çoğunlukla Ergenlik çağında* 12-18 Yaş Arasında Ortaya çıksa Da* Hem Kadında Hem Erkekte* Her Yaşta Görülebilien Bir Hastalıktır. Toplumda Görülme Sıklığı Yüzde 80' İn üzerindedir.

ergenlikte Cilt Altındaki Yağ Miktarı Artar Ve Yağ Bezleri Bozulur. Sonuçta Ciltte İltihaplı* Kızarmış şişlikler Oluşmaktadır. Yüz* Göğüs* Sırt* Boyun* Omuz Bölgesinde Görülür. özellikle Yüz Bölgesindeki Sivilceler* Tedavi Edilmediği Takdirde İz şeklinde Kalır Ya Da Hayat Boyunca Devam Edebilir. Bu Da Fiziksel Görüntünün Bozulmasına Yol Açar Ve Kişinin Psikolojisini Etkiler.

sivilcenin çok Farklı Tipleri Vardır. Bazen Siyah Ya Da Beyaz Noktalar şeklinde Görünür. Bu Genelde Hafif şiddetlidir. Bazen De Ağrıya Neden Olan Büyük Ve Sert Kistler şeklindedir. İltihaplı Sivilceler De Vardır. Bunlara Püstül Denir.

sivilce Nasıl Oluşur?

yağ Bezlerinin çok Büyük Bir Kısmı Kıl Köklerinin İçindedir. Bu Bezlerin* Cilde Açılan Kanalları Vardır. Bu Kanallar Tıkanırsa Sivilceler Meydana Gelir. Yağ Bezlerinden Sebum Denilen Bir Madde Salgılanır. Yağ Yapısında Bir Madde Olan Sebum Cildi Korur. Sebum Kıl Kökünden Dışarıya çıkamadığı Zaman Birikir Ve Sivilce Oluşumuna Neden Olur. Burada Biriken Bu Madde ölü Hücrelerin Atılmasını Engeller Ve Tıkanıklığa Yol Açar. Böylece Bakterilerin üremesi İçin Uygun Ortam Oluşur. Bu Bakterilerin çoğalmasıyla Kızarıklık* şişlik Ve Ağrı Oluşur. İltihap Meydana Gelir. Bu Durumun Uzun Sürmesi Sonucu Sivilce Patlar Ve İçeriği Dışarı Akar.

sivilce Oluşumunu Arttıran Faktörler Nelerdir?

akne Oluşumunda Sadece Tek Bir Faktör Etkili Değildir. Bir Kaç Faktörün Bir Araya Gelmesiyle Akne Oluşur. Derimizde Bizimle Birlikte Yaşayan P.acnes Adlı Bakteri çoğalmaya Başlarsa* Akne De Artmaya Başlar. Anne Ve Babada Sivilce Olması* çocukta Da Görülme İhtimalini Arttırır. Ayrıca Hormonların Da Sivilice Oluşumu üzerinde Etkisi Vardır. Bunların Başında Böbrek üstü Bezlerinden Salgılanan Androjen Grubu Hormonlar Gelir. Androjen Hormonları Ya Artmıştır Ya Da Deri* Bu Hormonlara Karşı Hassas Hale Gelmiştir.

güneş ışığı* Sivilcenin İyileşmesini Kolaylaştırır. Ancak Uzun Süre Güneşte Kalmak Ciltte Oluşabilecek Lekeri Arttırır. Ayrıca Terlemek* Sivilcelerin Artmasına Neden Olur.
sivilceleri Kapatmak İçin* çeşitli Kozmetik ürünlerini Kullanmak* Hastalığın Daha Da Kötüleşmesine Yol Açar Ve Sivilce Artar. çünkü Deri Gözenekleri Makyajla Tıkanır Ve Cilt Bozulur.

stres Ve Endişe De Akneyi Arttırır. Stresli Bir Dönem Genelde öğrenciler İçin Sınav Dönemleridir. Bu Dönemde Sivilceler Artar. Ayrıca Bu Dönemde Sivilce İle Oynama Eğilimi Artar. Adet Döneminde* Hormon Miktarı Değiştiğinden* Akneler çoğalabilir. Ayrıca Var Olan Bir Sivilceyi Sıkmak* Durumu Daha Da Kötüleştirir. Hem Cilde Zarar Verilir Hem De Sivilcelerin Artmasına Neden Olunur. Sıkıldıktan Sonra Deride İz Kalabilir. Ayrıca İyileşme Gecikir.

sivilce İçin Yapılması Gerekenler

öncelikle Cilt Temizliğine önem Verilmelidir. Cilt* Sabah Ve Akşam Olmak üzere* Günde İki Defa* Cildi Fazla Tahriş Etmeden Düzenli Olarak Yıkanmalıdır. Böylece Gözenekleri Tıkayan Kirden Kurtulmak Amaçlanır. Temizleyicilerin* Cildin Doğal Ph'ına Yakın Olmasına Dikkat Edilmelidir. Ayrıca Haftada 2-3 Kez Yapılan Kil Maskesi* Cildin Yağlardan Kurtulmasını Sağlar. Buhar Banyosu Haftada Bir Kez Uygulanarak* Gözeneklerin Genişlemesi Sağlanır. Böylece Siyah Noktarlardan Kurtulmak Kolaylaşır. Bunu Uygulamak İçin Kafanıza Bir Havlu örtüp* Yüzünüzü Kaynar Suyun Buharına 10 Dakika Tutarak Yapabilirsiniz.

toplumda Yaygın Olanın Aksine* Beslenmenin Sivilce Oluşumunda Doğrudan Bir Etkisi Olduğu Kanıtlanamamıştır. Fakat Meyve Ve Sebze Ağırlıklı Beslenmek Faydalıdır. çünkü Bunların Cilt Dostu Olduğu Bilinmektedir. Ayrıca Düzenli Uyku* Hormonların Aktivitesini Düzelttiğinden Her Gece En Az 7 Saat Uyumak çok önemlidir. Ciltte Oluşan Sivilcelerin (siyah Noktalar Hariç) Sıkılması Hem Yaraya Neden Olup* İz Bırakır* Hem De Sivilcelerin İltihaplanarak Yayılmasına Yol Açar. Bazı Bitki çayları Cilt İçin çok Faydalıdır. ıhlamur Ve Rezene çayları Bunların Başında Gelir. Bir çok Mikrobu Temizlemeye Yardımcıdır.

sivilce Tedavisi

akne (sivilce)* Tedavisi Uzun Sürelidir Ve İyilşemesi Geçtir. Tedaviye Geç Yanıt Veren Bir Cilt Hastalığıdır. Kısacası Düzenli Ve Sabırlı Bir Tedavi Uygulanır. Bunun İçin Bir Cildiye Uzmanına Başvurmanız Gerekir.

akne Tedavisinde çok Sayıda Kullanılan İlaç Vardır. Cildiniz Ve Sivilceniz İçin En Uygun Olanı* Doktorunuz Tarafından Belirlenecektir. Yoğun Sivilceli Bir Hastaya Antibiyotik Tedavisi Uygulanır. 2-3 Ay Süren Bir Tedavi Gerekir. Hastanın Yaşı* Cinsiyeti* Sivilcenin Türü Ve şiddeti* İlaç Tedavisinde Göz önünde Tutulacak Faktörlerdir.

bunun Dışında Cildin Yumuşak Bir Sabunla Yıkanması* Hem Yağlanmayı Azaltır Hem De Tedaviye Yardımcı Olur. Fakat Cildi çok Fazla Kurutan Sabunlardan* Temizleyicilerden Uzak Durmak Gerekir. çok Fazla Yıkamak Cilde Zarar Verir. Bunun Dışında* Cildinizi Tahriş Edecek Giysilerden Kaçınmanız Gerekir. Sivilcenin İyileşmesini Yavaşlatan Bir Durumdur.
sivilcelerle Oynamak* Sıkmak Ya Da Kaşımak İz Kalma İhtimalini Arttırır. Mutlaka Tedavi Edilmesi Gereken Bir Cilt Hastalığıdır.

Beğeniler: 2
Favoriler: 0
İzlenmeler: 4342
favori
like
share