Orhan Çetin - Orhan Çetin Kimdir - Orhan Çetin Biyografisi

Orhan Çetin, (d. 13 Kasım 1956 Trabzon) Türk yönetmen, fotoğrafçı, radyo programcısı,Sanatcı,OyuncuBabasının memuriyeti dolayısıyla Trabzon'da doğdu.Ailenin Ankara'ya toplanması sebebiyle 1964 yılında Ankara'ya geldi. İlk gençlik yıllarında (1974-1975) Ankara Altındağ Tiyatrosu'nda Başrolunü Cihan ÜNAL'ın oynadığı Yunus Emre isimli oyunda rol almıştır. Ailenin Tiyatro ve Fotoğrafcılıkla uğraşması nedeniyle, fotoğraf çalışmalarından etkilenerek fotoğrafcılığa yöneldi. 1980'li yıllarda Ses ve Hayat dergilerinde, dönemin ses ve sinema sanatcılarının orta sayfa fotoğraflarını çekti. Bir dönem Ferdi Tayfur'la birlikte fotoğraf stüdyosu işlettiler. 1980'li yılların ikinci yarısında magazin,kültürel dergi ve haftalık gazete çıkarttı.
1982 yılında evlendi. Firüze isimli bir kız çocuğu babası oldu. İsminden de anlaşılacağı gibi o dönemde populer olan Sezen Aksu'nun "Firuze" isimli parçasından esinlenmedir. 1990'lı yıllarda Radyo Klas ve Radyo Mega'da Nazan Öncel'in hazırladığı ve prodüktörlüğünü üstlendiği "Gecenin Serserisi" isimli programı yaparak büyük ilgi toplamıştır. Özel Radyo döneminin miladı sayılan "Gecenin Serserisi" her yaş ve kesimden dinleycisi olmuştur. Çetin bu programla radyo günlerine de bir anlamda imza atmıştır. 1995 yılında Sistem Yayınları tarafından Gecenin Serserisi "Sevgi Maratonu" isimli Gecenin Serserisi programında yaptığı konuşmalardan derlenmiş bir kitabı yayımlanmıştır. Kahraman Tazeoğlu'nu Radyo programına çıkartarak. Radyoculuğa girmesine ayrıca vesile olmuştur.Sanatcı Melike DEMİRAĞ' ile evlenmiş sonra da ayrılmıştır.

90'lı yıllarda, Ses sanatcılarının kliplerini çekmeye başladı. Ferdi Tayfur, Cem Karaca, Pınar Eliçe, Asya, Fedon, Ümit Besen, Serdar Ortaç isimli sanatcıları sayabiliriz. Ferdi Tayfur için çektiği ve Türkiye'nin ilk kliplerinden sayılabilecek ve yayımlandığı dönemde üzerine çok konuşulan "Emmoğlu" isimli şarkıya çektiği klip buna örnektir. Plato Film'de part time çalışmalarda bulundu. Bu çalışmalarından, Kültür Bakanlığınca desteklenen eski Türk filmlerinin yeniden çekiminde, orjinali 1963 yılında Atilla OĞUZ'un senaryosunu yazdığı.Yönetmen Süha DOĞAN tarafından çekilen Başrolunu Eşref KOLÇAK'ın oynadığı"Rüzgarlı Tepe" adlı filmdir. Televizyonun sevilen dizilerinden Avrupa Yakasında'da küçük bir rol üstlenmiştir.
Haziran 2008'den bu yana İstanbul Zeytinburnu'daki Balıklı Rum Hastanesinde felçli olarak yatmaktadır.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1449
favori
like
share