Gaziantep Savaş Müzesi - Savaş Müzesi - Antep Müzeleri

Gaziantep Savaş Müzesi

Gaziantep'in Şehreküstü semtinde bulunan Nakıpoğlu ailesine ait eski bir Antep evi, evsahibi Hüseyin Nakıboğlu tarafından Şahinbey Belediyesi'ne hibe edilmiş. Belediye de evi restore ettirerek 2008 yılında müzeye çevirmiş. Ve ziyaretçilerin kullanımına açmış.

Gaziantep’in Fransız işgalinden kurtuluşundan izler taşıyan müzede Fransızlara ait bir bölümün açılmak istendiğini haber veren gazete, “Gazi ismini Fransız askerlerine karşı mücadelesinden dolayı kazanan şehrin hafızasında Frana önemli yer tutuyor” ifadelerini kullandı.

Kapıdan girince tüm eski Antep evlerinde olduğu gibi büyük bir avlu karşılıyor bizi. Avluya çıkmak için üstü kapalı bir girişten geçiyoruz. Girişin üstünde evin ikinci katı var. Bu katı gezmeyi avlu sonrasına bırakıyoruz. Avluya geçmeden önce aşağıya ve yukarıya uzanan merdivenler çarpıyor gözümüze. Yukarıya çıkılan merdiven üst kat için kullanılıyor. Aşağıya inen merdivenin işlevini sonradan aşağıya indiğimizde öğreniyoruz ki bu merdiven kocaman bir alana götürüyor bizi. Evin altında kocaman bir mağara var ve bu mağara da müzenin bir parçası haline getirilerek restore edilmiş. Çocukluğumdan anımsıyorum bazı arkadaşlarımın evlerinin altında mağaralar vardı. Oralara inmemiz yasak olsa da gizlice iner oyun oynardık. Yine babamın mesleği dolayısıyla da çok mağara ile karşılaştım. Babam projesini çizdiği bazı arsaları yerinde görmek ya da denetlemek için gittiğinde yanında kardeşimle beni de götürürdü. Mağaralara tanıklığım ta o yıllardan geliyor.

Bu mağaraların bazılarının içi su dolu olurdu. Buz gibi bir su... İnsanlar kana kana içerdi ... Ben pipirikli olduğum için hiç içmedim ama içildiğini biliyorum...

Bu mağaralara Antepliler mettağa derler. Tağa pencere demek onu biliyorum ama mettağanın tam karşılığı mağara mı bu konuda bir bilgim yok...

Gaziantep'in eski evlerinin altındaki bu mağaralar savaş döneminde sığınak ve depo görevi görmüşler. Şehir işgal altında iken insanlar bu mağaralarda canla başla çalışmışlar ve yer altından açılan yollar sayesinde birbirleriyle iletişim kurmuşlar...Müzenin alt katında büyük bir mağara olduğundan söz etmiştim. Bu mağaradaki enstalasyon çalışmaları, 2920 kişilik çetesi ve kadın, erkek, yaşlı, çocuk tümüyle Antep halkı'nın koskocaman 20.000 kişilik düzenli bir orduya karşı savaşımının sırrını gözler önüne seriyor.

Önce merdivenden inişteki genel görüntü...
Her köşede savaştan derin izler...

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2466
favori
like
share
Nehir Tarih: 01.06.2009 10:20
Gerçekten herkese tavsiye ederim.Antepe yolunuz düşerse eğer muhakkak gitmenizi isterim.Tarih kokan şehirin tarih kokan müzesi.