Güney'in filmleri yeniden gösterimde


Yılmaz Güney'in önemli filmleri Güney Vakfı tarafından İngiltere'de üç yıl süren çalışmalar sonucunda restore edildi. Beyoğlu Sineması, restore edilen sekiz film ile birlikte Umut ve Yol filmlerini de programa alarak 26 Haziran - 16 Temmuz tarihleri arasında gösterime çıkarıyor.

Yılmaz Güney'in yönettiği ya da senaryosunu yazdığı, rol aldığı filmler İngiltere'de British Film Institute'de yapılan kapsamlı bir restorasyon çalışmasından geçirildi ve kopyaları yeniden basıldı.

Güney'in filmografisinin en önemli filmleri arasında bulunan Seyyit Han, Arkadaş, Ağıt, Duvar, Aç Kurtlar, Zavallılar, Endişe restore edilerek kurtarıldı. Daha önce Ankara Sinema Derneği'nin, Türk sinemasının En İyi 10 Filmi seçkisinde yer alan Yol, Umut ve Sürü'nün yenilenen kopyaları ile birlikte elden geçirilen bu sekiz film, 26 Haziran'da Beyoğlu Sineması'nda başlayacak Yılmaz Güney Filmleri başlıklı gösterimle ilk kez seyirci karşısına çıkacak.

Güney Vakfı'ndan, Yılmaz Güney'in eşi Fatoş Güney filmlerin kurtarılmasıyla ilgili "Bu filmlerin negatifleri adeta yok olmak üzereydi. Açıkçası filmlerin canlarını kurtardık. Son teknolojiye uygun bir şekilde elden geçirilmiş negatiflerden kopyalar basıldı. Bu işlemi yaparak Yılmaz Güney filmlerini bir anlamda gelecek nesillere taşıdık" dedi.

Yılmaz Güney’in filmleri 26 Haziran-16 Temmuz tarihleri arasında Beyoğlu Sineması'nda izleyicilerle buluşacak. Telif hakları elinde bulunan Güney Film, sekiz Yılmaz Güney filminin yeni kopyasını bastırdı ve filmleri yeni basımıyla izleyicilerle buluşturacak. Yeni kopyası basılan filmler arasında Güney’in Seyyit Han, Arkadaş, Yol (Yön.Şerif Gören), Ağıt, Umut, Duvar, Aç Kurtlar, Zavallılar, Sürü (Yön. Zeki Ökten), Endişe (Yön. Şerif Gören) var.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 274
favori
like
share