Rasim Köroğlu Kimdir - Rasim Köroğlu Resimleri -Rasim Köroğlu Biyografisi - Rasim Köroğlu Hakkında

Mart 1953 tarihinde Eskişehir ili, Beylikova ilçesi, Halilbağı köyünde dünyaya geldi. İlkokulu ve ortaokulu Beylikova'da bitirdi. Daha sonra 1974 yılında Ankara İlk öğretmen Okulu’ndan mezun oldu. Öğretmenliği sırasında. Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Eğitim Ön lisans bölümünü bitirdi. 25 yıl sınıf öğretmeni olarak çalıştıktan sonra Şubat 2000 tarihinde kendi isteğiyle emekliye ayrıldı.


Şiir yazmaya öğretmen okulu yıllarında başladı. Âşık Edebiyatı üzerine araştırma ve incelemeler yaptı. “Âşıklar Sohbeti" adı altında televizyon programları yaptı. Birçok il ve ilçelerde yapılan âşıklar programlarına katıldı, bir kısmını yönetti. TRT başta olmak üzere birçok ulusal televizyonlarda çeşitli programlara katıldı. Şiirleri çeşitli gazete ve dergilerde yayınlandı. Gazi Üniversitesi ve Eskişehir Osman Gazi Üniversitesi başta olmak üzere bazı üniversitelerimizde âşıklar programları yaptı ve Âşıklık geleneğini anlattı.

"Televizyon" adlı şiiri Prof. Dr. Erman Artun'un "Âşıklık Geleneği ve Âşık Edebiyatı" adlı kitabında toplumsal taşlamaya örnek olarak verilmiştir. Yine, Ahmet Saraçoğlu'nun "Dil ve Edebiyat Terimleri Sözlüğü" adlı eserinde "Futbol" şiiri yergiye, "Sosyete Sofrası" adlı şiiri hicve örnek gösterilmiştir. Ayrıca Azerbaycan’da yayınlanan Doç Dr. Tamilla Abasxanlı'ya ait "Vatanımda Vatanımı Özledim" adlı kitap ile yine Azerbaycan’da yayınlanan çeşitli gazete ve dergilerde şiirleri ve şiirleri hakkında yorumlar yayınlandı. Şair Rasim Köroğlu’nun “Atatürk” şiiri Milli Eğitim Bakanlığı Türkçe Ders Kitapları'nda yer aldı ve diğer şiirleri Türkiye’de yayınlanan birçok antolojilere girdi.

Cumhuriyetin 80.yılı kutlamaları çerçevesinde Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarlık Makamının 30.09.2003 tarih ve 1872 sayılı (2003/83) genelgeleri uyarınca Eskişehir Milli Eğitim Müdürlüğü’nün kurduğu komisyon tarafından “Cumhuriyetin Kuruluşundan Günümüze İz Bırakan Yedi Öğretmen”den birisi olarak seçildi.

Osman Gazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Son sınıf öğrencisi Soner Uğur bitirme tezi,

Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi son sınıf öğrencisi Zeynep Bulut seminer ödevi,

Osman Gazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi öğrencisi Seda Bilgiçli “Rasim Köroğlu’nun Hayatı, Edebi Kişiliği ve Şiirleri” adlı bitirme tezi ile hayatı ve eserleri hakkında incelemelerde bulundular.

ALDIĞI ÖDÜLLER

1998 yılında Türk Güreş Vakfı Adana Şubesi'nin açtığı "Güreş" konulu şiir yarışmasında birincilik,

1998 yılında Aziziye Dergisi'nin açtığı "Emirdağ" konulu şiir yarışmasında ikincilik,

1999 yılında Âşık Veysel Kültür Derneği'nin açtığı "Âşık Veysel" konulu şiir yarışmasında plaketini Cumhur Başkanlığı Köşkü’nde dönemin Cumhur Başkanı Sayın Süleyman Demirel’in ellerinden aldı.

2000 yılında ANASAM'ın (Anadolu İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği) açtığı "Öğretmen" konulu şiir yarışmasında ikincilik,

2001 yılında 36. Konya Âşıklar Bayramında "Atatürk" şiiri ile "Yılın Yedi Şiiri" ödülü,

2001 yılında 36. Konya Âşıklar Bayramında "Mizahi Şiir" dalında birincilik ödülü,

2005 yılında Antalya Şair, Ozan ve Yazar ve Ressamları Kültür Derneği Tarafından Antalya İkinci Şairler Buluşması’nda “Şiir Büyük Ödülü”ne layık görüldü.

2006 yılında Bursa Büyükşehir Belediyesi Yerel Gündem 21 Sanatçılar Çalışma Grubu tarafından verilen “Türk Şiirine Hizmet Ödülü” aldı.

2007 yılında “Osmaniye Folklor Araştırma Derneği'nce verilen “Geleneksel Aşık Feymani Şenlikleri” kapsamında, Yüksel Özden anısına “Karacaoğlan Ödülü”nü aldı.

KÖRÜN TAŞI (TAŞLAMALAR) adlı Şiir Kitabı 1999 Yılında yayınlandı.


Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1545
favori
like
share