Adana Fotoğraf Amatörleri Derneği - Adana - Fotoğraf Amatörleri Derneği

Kısa adı AFAD olan “Adana Fotoğraf Amatörleri Derneği” 23 Ocak 1979 yılında Adana’da sanata duyarlı ve sanat dünyasında uğraş veren, on arkadaşın bir araya gelerek kurdukları bir fotoğraf sanat derneğidir.

Tarihi

Dernek ilk etkinliklerine, kurucular arasında yer alan Mehmet Baltacı’nın, Adana’nın Sular semtinde bulunan “Stüdyo 75” adlı tanıtım fotoğrafları atölyesinde başladı. Hafta sonları bu dar mekanda üst üste slayt gösterilerini izler, geceleri sabahlara kadar karanlık odada fotoğraf baskısı yaparlardı. Ancak üç beş kişinin sığabileceği stüdyo, küçük bir yerdi ama hayaller büyüktü. İşte o hayaller, 27 yıl süreyle yüzlerce fotoğraf sanatçısını bu ülkeye kazandırdı.
Dernek Merkezi “Stüdyo 75” den sonra Reşatbey semtine, iki yıl sonra eski garajlar karşısına ve daha sonrada Merkez Camii karşısındaki Büyükşehir Belediyesine ait Konservatuar binasına taşındı. Dört yılda bu mekanda kaldıktan sonra, Adanalı Devlet Adamı Kasım Gülek’in adına, ailesinin oluşturduğu “Kasım Gülek Fotoğraf Sanat Galerisi” inde etkinliklerini sürdürmektedir.Dolu, dolu geçen çeyrek yüzyıl süre içinde, Adana’nın ve hatta ülkenin tanıtımına üyeleri ile katkılarda bulunan AFAD, 1995 yılında 13 üyesini bir trafik kazasında kaybetti. Uzun süredir federasyonlaşma çabasını sürdüren Afad “Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu”nun kurucuları arasında yer aldı.

Sanat etkinlikleri

13 Kare Sanat Festivali
1990 yılından beri “Altın Kamera” adlı fotoğraf yarışmasını başarıyla sürdürmektedir.
Fotoğraf eğitim atölyeleri: Yılda yaklaşık yüz kişiye fotoğraf eğitimi verilmektedir.
Fotoğraf amaçlı geziler.
Haftasonu sergi ve gösterileri.

Derneğin kurucuları

Mehmet BALTACI, Sina COŞKUN, Sefa ULUKAN, A.Kadir KAÇAR, Özcan ATAMER, Erdoğan VAROL, Kurtar ÇAKIN, Mete KARABULUT, Alinur UĞURPAKKAN, Adnan GÜNER

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 402
favori
like
share
Asi Çaykaralı61 Tarih: 29.06.2009 18:20
paylaşim için tesekkürler