MARTİNİK. Batı Hint Adaları'nın Küçük Antiller grubundan biri olan Martinik, bir Fransız adaşıdır. Yüzölçümü 1.091 km2 olan bu ada, Dominika ve St. Lucia adaları arasında yer alır. Dağlık Martinik Adası'nda sık ormanlarla kaplı tepeler, sarp uçurumlarla ve dar geçitlerle birbirinden ayrılır. En yüksek dağı olan volkanik Pelee Dağı'nın püskürttüğü lavlar 1902'de 30 binden fazla insanın ölümüne neden oldu. Bu olaydan kurtulan tek kişi, yeraltındaki bir hücrede idam edilmeyi bekleyen bir tutukluydu. Birkaç kez kasırgalar adadaki şekerkamışı ve muz plan-tasyonlarına büyük zarar verdi.

Martinik'in sıcak ve nemli iklimi tropik ürünlerin yetiştirilmesi için uygundur. Başlıca ürünler şekerkamışı, muz, ananas, kakao, mango, avokado ve turunçgillerdir. ABD ve Fransa'dan gelen turistler sayesinde turizm önemli bir gelir kaynağıdır. Martinik'in ekonomisinde şekerkamışı özünden yapılan rom üretimi önemli bir yer tutar.

Adayı 1502'de Kristof Kolomb'un keşfettiği sanılmaktadır. Birkaç kez kısa süreli olmak üzere İngilizler'in eline geçen Martinik, aslında 1635'ten beri Fransa'ya bağlıdır. Nüfusun büyük bir bölümünü Siyahlar ve melezler oluşturur. Martinik, Fransa'nın denizaşırı bir ilidir ve Paris'teki Fransız Parlamentosu'na temsilciler gönderir. Başkent, batı kıyısındaki Fort-de-France'dır. 1918 Paris sergisi için tümüyle metalden yapılan ve sonra parça parça Martinik'e gönderilen Schoelcher Kütüphanesi adanın en ilginç yapılarından biridir.

Nüfusu 329.000'dir (1987).


Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 307
favori
like
share