Türkiye'ye girişte gümrük alınmayan kişisel eşyalar

Yurtdışında gezdiniz, eğlendiniz alışverişinizi yaptınız. Kendinize bu gezinizi hatırlatacak güzel şeyler aldınız. Umarım alışveriş yaparken Türkiye'de ki gümrük uygulamasını da unutmazsınız!!!

Gümrük alınmayan giyim ve yolculuk eşyaları

*Yolcunun giyinip kuşanmasına mahsus eşyalar. *Yolcunun yaşantısına mahsus eşya ile seyahat eşyaları. *Yolcu için elbiselik kumaş (en fazla 5 metre). *Nakli hane hakkına sahip olan ve yurda kesin dönüş yapan yolcuya ait, bir adet kürk.

Gümrük alınmayan elektronik eşyalar

*Bir adet 16 ekrana kadar renkli cep televizyonu (16 ekran dahil). *Bir adet siyah beyaz televizyon-radyo-teyp (kombine). *Bir adet video kamera ve 5 adet boş video teyp kaseti. *Sekiz milimetreye kadar alıcı veya gösterici sinema makinesi (on adet boş sinema filmi ile birlikte). *Bir adet slâyt gösterme makinesi. *Cep tipi bilgisayar (ana bellek kapasitesi-Ram 128 K. byte'a [128 dahil] kadar). *Portatif compact disc player. *Bir adet kendi ses verebilen portatif radyo ve portatif radyo-teyp. *Bir adet volkman veya cepte taşınabilen küçük teyp. *Kasetsiz ve kartuşsuz elektronik oyun aletleri. *Her birinden en çok 5'er adet olmak üzere plak, teyp kaseti veya compact disc. *GSM-Cep telefonu (SIM kartını havi olanlar).

Gümrük alınmayan müzik aletleriArmonika - Mandolin - Kaval - Mızıka - Flüt - Gitar - Akordeon Gümrük alınmayan oyun ve spor aletleri

*İki bölmeli bir adet kamp çadırı. *Sualtı sporları için bir adet dalgıç takımı (nitelikleri, aksam ve parçaları müsteşarlıkça belirlenir) *Uçan kanatlar (bir çift). *Motor takılmayan cinsten şişme bir adet bot. *Su sporu için kullanılan yelken tertibatlı bir adet sörf. *Ayak paleti (bir çift). *Yolcunun tek başına kullanabileceği özelliğe sahip spor yapmasına mahsus birer adet olmak üzere spor alet ve giysileri (deniz motosikleti ve motorlu deniz kızağı hariç) *Satranç takımı. *Dama takımı. *Beş adet oyun kâğıdı.

Gümrük alınmayan sağlık cihazları

*Hasta yolcuya ait yataklar. *Malüller için hareket ettirici tertibatı bulunan motorlu, motorsuz koltuklar. *Şahsi tedavide kullanılan ilaçlar. *Gaz maskesi ve benzeri koruyucu elbise (en çok 2 adet).

Gümrük alınmayan mutfak eşyaları

*Yolculuk esnasında kullanılacak kadar tabak, tencere, çatal, kaşık, bıçak gibi mutfak aletleri.
*Bir adet portatif piknik ocağı.
*Bir adet semaver.
*İki adet termos.
*Akü ile çalışan kahve makinesi.

Gümrük alınmayan tüketim maddeleri

Yerli ve yabancı ayrımı yapmaksızın;
*200 adet sigara (1 karton) ile 50 adet yaprak sigara.
*200 gram kıyılmış tütün ve 200 yaprak sigara kâğıdı veya 200 gram pipo tütünü veya 200 gram ağız tütünü veya 200 gram tömbeki veya 50 gram enfiye.
*Gümrük hattı dışı eşya satış mağazalarından satın alınmış olması halinde yukarıdakine ek olarak 200 adet sigara (1 karton), 100 adet yaprak sigara ve 500 gram pipo tütünü.
*1,5 kg kahve, 1,5 kg nescafe. 500 gram çay, 1 kg çikolata, 1 kg şekerden mamül yiyecek.
*100 cl.lik bir şişe ya da 75 veya 70 cl'lik iki şişe alkollü içki.
*En fazla 120 ml.lik şişeler içinde beş adet kolonya, lavanta, parfüm, esans veya losyon.

Gümrük alınmayan diğer eşyalar...*Bir adet portatif yazı makinesi.
*Bir adet fotoğraf makinesi (5 adet filmi ile birlikte).
*Çocuk yolculara mahsus bir adet çocuk arabası.
*Çocuk yolcuya mahsus ebadına bakılmaksızın bir adet bisiklet.
*Çocuk yolcuya mahsus oyuncaklar (en çok 10 adet).
*Cepte taşınabilen ve pille çalışan hesap makinesi.
*Bir adet ütü (buharlı veya buharsız)
*1 x 1,5 metre ebadında seccade (yünlü, pamuklu veya sentetik olmak kaydıyla)
*Bir adet el dürbünü (gece görüş dürbün ve gözlükleri ile gece görüş keskin nişancı dürbünleri hariç)
*Bir adet masa saati.
*Bir adet portatif gaz sobası.
Araçla birlikte yolculuk halinde (sadece araç sahibi veya sürücüsüne uygulanmak kaydıyla)a) Tornavida takımı (ayrı büyüklükte olmak üzere en fazla 5 adet)
b) Lokma takımı (araçta kullanılan tipte olmak üzere en fazla 10 parça)
c) Oto pompası
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 620
favori
like
share