Mine Sanat Galerisi 2008 yılı Kasım ayında hayata geçirdiği, Nişantaşı galeri mekânında açmış olduğu sergilerine; Kuşkulu Ayna “Gerçek, Yansıma, Yanılsama” adlı karma sergi ile devam ediyor. Bu sergi gerek sanatçıları, gerekse sergilenen eserlerle zengin ve ilgi çekici bir içeriğe sahip. Bu çekiciliğiyle tüm sanatseverlerin ve basın mensuplarının yoğun ilgisini gören Kuşkulu Ayna sergisini; daha çok izlenebilmesi için 30 Haziran 2009 tarihine kadar uzatıyoruz.
Bilge Alkor-Bengi Dönüş
Öncelikle serginin konseptine paralel olarak, her eserde yansıma olgusu izleniyor ve her çalışmada kendine özgü farklı bir derinlik boyutu görülüyor. Serginin en ilginç çalışmalarından birisi olan; Bilge Alkor’un Bengi Dönüş adlı eserinde, tuhaf yansıma ve sanatçının yeğeniyle, yüzyıllar öncesindeki sanat eserinde var olan figürün benzerliği, bunların bir araya geliş biçimi ve yorumlanışı seyirciyi zaman içinde farklı bir yolculuğa ve bambaşka bir sorgulama dünyasının içine çekiyor.
Balkannaci İslimyeli’nin birebir aynalar üzerine yaptığı çalışmaları ise; sizi sanat eseriyle iç içe olmaya ve daha ötesinde sanat eserinin içinde yer almaya davet ediyor. Bununla yetinmeyen sanatçı, kendi portresini de ayna üzerinde kullanarak, izleyiciye aynalara çok başka bir bakış açısından bakmanın yolarını sunuyor.
Aynadan fotoğraflara, heykelden seramiklere, tuvalden düzenlemelere kadar geniş bir malzeme yelpazesine sahip eserler arasında Meriç Hızal’ın düzenlemesi; kumaş, ayna ve altınla bezenmiş çeşitli biçimdeki malzemelerden oluşuyor. Hormidias Sarayının kubbeleri ardından zamanın ve doğanın değişken döngüsüne tanıklık ediyor, dünyevi görünümlerin her birinin ayna üzerindeki yansımayla nasıl yok oluşa doğru gittiğini ve tekrar nasıl var olduğunu izleyebiliyorsunuz.
Serginin en genç sanatçısı olan Neriman Polat ise, galeri mekânının bir duvarını tamamen kaplayacak şekilde düzenlediği, fotoğraf enstalasyonu ile Kuşkulu Ayna’da yer alıyor. Bu eserinde sanatçı, aynaların belkide insan ömrü içinde yer aldığı en kuşkulu dönemi; yani geçliği anlatıyor. Burada bir geç kızın odasından yola çıkarak, izleyiciye sunduğu imajlarla, genç kızın aşırı tüketim dünyasına, pembe hayallerine ve gerçeklikler sandığı yanılsamalara dikkat çekiyor.

MİNE SANAT GALERİSİ - NİŞANTAŞI
Teşvikiye, Poyracık Sokak
Yasemin Apt. No: 1 Daire 5
Nişantaşı, İstanbul - TURKEY
Tel: +90 (0) 212 232 38 13

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 370
favori
like
share