Elma Salyongozu - Elma Salyongozu hakkındaAkvaryumumuzun tatlı canlıları olan elma salyongozları hakkın da sizlere bilgi vermek istedim. Çoğu hobici tarafından yetersiz bilgi yüzünden beslenmekten mahrum kalınan bu canlılar aslın da akvaryumlarımız için gayet yararlı ve beslenmesi gereken canlılardır.


Öncelikle yazıma bu canlıların hangi türler ile uyumlu olarak yaşadığını yazarak başlamak istiyorum. Elma salyongozları tüm canlı doğuran türleri , japon balıkları , sazangiller grubunda bulunan köpek balıkları ve bir çok tetra türü ile gayet güzel bir şekilde yaşarlar. Cichlid türleri ile yaşayamazlar. Çünki cichlid türleri elma salyongozunu yerler ve kabuklarına vurarak öldürürler. Bununla beraber vatozların bulunduğu akvaryumlarda bu canlıların bakılması önerilmez. Aksi takdirde vatoz balıkları tarafından bu canlılar öldürülebilirler.

Bu canlılar öncelikle akvaryum için gerçek bir temizlikçidirler. Camlarda birikmiş olan yosunları yerler. Dipte kalan ve balıklar tarafından tüketilmeyen yemleri temizlerler. Canlı bitkilerin bol olduğu akvaryumlarda olması gereken bu canlılar canlı olan bitkileri asla yemezler. Çoğu hobici tarafından böyl bilindiği halde hiç bir zaman canlı bitkileri yememişlerdir. Sadece ölü olan bitkileri toplarlar ve onları yiyerek temizlerler.

Aynı zamanda akvaryumda ölen balıkların da çok kolay bir şekil de yerler ve yok olmasını sağlarlar. Böylece doğal bir çürükcül gibi davranarak akvaryumunuz da doğal bir denge oluşmasına katkı sağlarlar.

Bu canlıları beslemek için özel bir gayret sarf etmenize gerek yok. Kendileri yere düşen yemlerle beslenirler.

Akvaryumdaki dekor objelerinin üstlerine çıkarlar ve onları da temizlerler. Böylece hem kendileri yemlenmiş olurlar hem de doğal bir temizlik sağlarlar.

Tüm bunların yanın da akvaryuma kattığı güzellik ise tartışmasızdır. Çok güzel bir şekilde kum üzerinde süzülürler.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 424
favori
like
share