Çalı Bülbülü - Bülbül Kuşu - Bülbül HakkındaTanımı
İri, yelpaze kuyruklu ve şakıyıcı bir kuştur. Baş ya da kuyruk deseniyle hemen tanınır. Zarif ve uzun gagalı bir bülbülü andırır. Gözünün üzerinde açık renk belirgin bir çizgi vardır. Kuyruğu uzun, kızıl ve kamalı, kuyruk ucu siyah-beyaz beneklidir ve uçuş sırasında çok göze çarpar. Kuyruğunu çoğu kez kalkık ve açık tutar.

Güneydoğu Avrupa ve Asya'daki kuşların daha canlı kahverengi arkaları vardır, batı formu soluktur. Batı Avrupa’dakilerin renkleri soluk turuncu – kirli sarı kuyrukları ise parlak kızıldır, güneydoğu Avrupa kuşlarının sırtları ve kuyrukları kahverengi, kuyruk sokumları ise kızıldır.


Habitatı
Çalılık araziler, vahalar, çöl kanyonlarının tabanları, yarı çöller, bahçeler, meyve bahçeleri, üzüm bağları, palmiyeler ve zeytin bahçelerinde yaşar.

Genellikle meyve bahçelerindeki kaktüslerin civarında ya da sel ve yağmur suyuyla açılmış derelerde yarı çöllerde ve çöl kanyonlarının tabanlarında görülür.

Kurak,yoğun çalılı açık habitatlarda ürerler. İnsanlara yakın olduklarında da meyve bahçeleri ve çitleri tercih ederler.


Yayılışı ve Yerel Adlar
İspanya,Portekiz ve Yunanistan'ın da yer aldığı Avrupa'nın güney kesimlerinde yaşar. Akdeniz'in etrafında ve doğuda Pakistan'da üreme gösterirler. Sahel bölgesinden güneyde Sahra'dan doğuda Somali'ye kadar görülürler.

Çalı bülbülleri üredikten sonra kış için Afrika'nın Sahra-altı bölgelerine inerler. Doğu Afrika ve Hindistan'da kışı geçirirler. Kuzey Avrupa'da çok nadir görülen ziyaretçilerdir.

Yerel ve diğer adları: 1-Yelpaze kuyruklu bülbül
2-Pas renkli çalı kızılgerdanıBeslenme
Çalı bülbülleri yerde böcek, örümcek, solucan ve benzer avlar peşinde hızla hoplar; bazen kısa bitki örtüsünün üzerinde uçarak böcek toplar.


Biyolojisi
Bir çalılıkta yuvalarını yaparlar; tipik olarak kuluçkada üç-beş yumurta vardır.


Göçü
Yaz göçmeni ve geçit kuşudur.


Popülasyon
Avrupa ölçeğindeki koruma durumu kötü, küresel populasyonu Avrupada yoğunlaşmamış. Spec 3 - Birds in Europe.


Davranışları
Kuyruğunu dik tutuşu ve sıçraya sıçraya yürümesi abartılıdır. Uzun pas rengi kuyruğu, kuyruk tüylerinin siyah ve beyaz uçlarını göstererek sık sık yelpaze gibi sallanır.


Ses-Ötüşü
Sesi sert, kesik ve ıslığımsı, ötüşü ise ardıç ötüşüne benzer. Ötüşü çeşitli ve melodiktir, birbirinden ayrı cümlelerden oluşur, bir tünekte ya da kelebeğe benzer süzülmeli gösteri uçuşu sırasında öter. Tipik sesi: sert bir “tek, tek”.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 964
favori
like
share