Yaşar Miraç - Yaşar Miraç Kimdir - Yaşar Miraç Hakkında - Yaşar Miraç Resimleri - Yaşar Miraç Biyografi9 Eylül 1953’de Trabzon’da doğdu. Trabzon Lisesi’nden (1971), AÜDTCF Türk Dili Bölümü’nden (1980) mezun oldu. 1972-1974 yıllarında 15 ay kadar kaldığı Almanya’ya, 1982 sonunda yeniden gitti. 1983’te orada evlenen ozanın, oğlu Gökçe (1985) ve kızı Ayça (1986) doğdu. 1984-1988 yılları arasında başta Almanya olmak üzere çeşitli Avrupa ülkelerindeki şiir toplantılarına davet edildi. 1988-2001 yılları arasında Alman Kültür Bakanlığı’na bağlı olarak orta dereceli okullarda yabancı dil yerine seçilen Türkçe ve Anadil Türkçe dersleri verdi. Hastalığı nedeniyle emekli oldu. Son iki yıldır yaşamını daha çok Türkiye sürdürmektedir.
Yaşar Miraç 10 yaşından beri şiir yazıyor. İlk şiirleri Trabzon’daki yerel gazetelerde (Bayraktar, Hizmet, SonHaber) 1968-71 yıllarında yayınlandı. 1975’te ozanın şiirleri Türk Dili, Militan, Milliyet Sanat gibi dergilerde görüldü. Miraç, 1978’te Ankara’da Yeni Türkü Sanat Gazetesi’ni aylık olarak yayınladı. 1979’da ilk yapıtı Trabzonlu Delikanlı ile büyük ilgi gördü ve bu yapıt 1980’de Türk Dil Kurumu Şiir Ödülü’yle ödüllendirildi. 12 Eylül askeri yönetimince bu ve diğer yapıtları; Gül Ekmek, Taliplerin Ağıdı 7 yıl boyunca yasaklandı. Ozan 1979’da Yeni Türkü Yayınları, 1981’de Yeni Türkü Şiir Yayınları adıyla genç ozanlardan şiir broşürleri ve yapıtları yayınladı. Yeni Türkü ismini, şiirlerini besteleyen müzik topluluğuna ad olarak verdi.
Ozan, uluslar arası şiir ve kültür festivallerinde, sempozyumlarında (1981 Selanik, 1982 Belgrad, 1985 Moskova, 1987 Hamburg, 2003 Struga) Türkiye’yi temsil etti.
Şiirleri başta Almanca olmak üzere; Rusça, Arapça, İngilizce, Sırpça, Yunanca gibi dillere çevrilen ozanın bir çok besteci tarafından yüze yakın şiiri müziklendirildi. Barış Güllerinin Gümüş Denizi adlı yapıtının Dilsiz Sevdalılar bölümü 1983’te Türk-Yunan ortak jürisince Abdi İpekçi Barış ve Dostluk Şiir Ödülü birinciliğiyle ödüllendirildi. 1999’da Trabzon Gazeteciler Cemiyeti’nce ozana, Yılın Sanatçısı ödülü verildi.
Yaşar Miraç’ın 1978’de Kültür Bakanlığı Yarı Belgesel Kısa Film Senaryo ödülü alan Kemençe’nin Türküsü adlı çalışması 1993’te yönetmen Handan İpekçi tarafından filme çekildi. Ozanın şiir dışında yayınlanan Nasıl Bir Trabzon adlı yapıtı ve yayınlanmayan Horoncu, İçi Kalaylı Kazan gibi senaryoları, Muşmula, Kemençecik gibi çocuk oyunları ve masalları bulunmaktadır.
Yaşar Miraç Trabzonspor İçin Bakın Ne DemişŞair Yaşar Miraç, Fırtına, İhtilal, Efsane: Trabzonspor kitabında bakın ne söylemiş:

“Trabzon futbolu’nun en belirgin özelliği mücadeleciliğidir. Mücadele etmek, bizde yenmek, yenilmekten daha önemlidir. Zaten yeterince mücadeleci oynadın mı, sonuç olarak şansızlık, aksilik dışında rakibinizi yenersiniz çoğunlukla."

Peki İdmanocağı'nın efsane futbolcusu Krino Kafato ne demiş?

“Pahalı Futbolcuları Hacı Ağa gibi almak saçmalıktır. Futbolcuda manevi yön olmalı. Profesyonellik ayrı ama takım bir ruh taşımalı.”

Hayri Gür:

"Futbolun kaynağı Trabzon olduğuna göre, oyuncu yetişmemesi mümkün değil. Futbol eskiden forma için oynarlardı. Şimdi sadece para için oynuyorlar. Bu takım sayısız başarılara sahiptir. Bunun değerini bilsinler."

Profesyonellik ile "ruh" aynı cümleye yakışmıyor diyelim. Peki profesyonellik ile "paranın hakkı" aynı cümleye yakışıyor mu?

Formanın nasıl giyileceğini gösterenler sağolsunlar. Biz onlardan öğrendiğimiz, bildiğimiz bir şeyi nasıl unutabiliriz?

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 908
favori
like
share