Filyos Vadisi - Filyos Çayı Projesi - Filyos Vadisi Projesi - Zonguldak'ın Kurtuluşu Filyos Projesi
[FONT="Franklin Gothic Medium"]Filyos Vadisi Projesi, ilk olarak Osmanlı padişahı Osmanlılar ile ilgili olarak aşağıdaki başlıkları kullanarak bilgi alabilirsiniz.
II. Abdülhamid döneminde dile getirilen Sultan İkinci Abdülhamid, 21 Eylül 1842 tarihinde İstanbul'da doğdu. Babası Sultan Birinci Abdülmecid, annesi Tir-i Müjgan Kadın Efendi'dir. Annesi Çerkezdir. Sultan İkinci Abdülhamid çok küçük yaşta iken annesini kaybettiği için öksüz büyüdü ve onu üvey annesi Piristu Kadın yetiştirdi. Çocukluğunda çok zayıf bir bünyeye sahip olan Sultan İkinci Abdülhamid sık sık hasta olurdu.Filyos vadisi'nde demirçelik fabrikaları ve liman projelerini içeren ve Batı Karadeniz bölgesi'nin kurtuluşu olarak lanse edilen Filyos Vadisi Projesi için müracaat eden 21 firmaya yer tahsisleri Kızılırmak deltasının batı kenarından başlayıp Adapazarı ve Bilecik'in doğusuna kadar uzanır. Bölüm genel olarak dağlıktır. En gelişmiş şehri Kastamonu'dur. Orman ürünleri ve ormancılık önemli gelir kaynağıdır. Bolu ve Düzce çevresinde çok sayıda kereste fabrikası bulunmaktadır. Zonguldak çevresi maden çıkarımı, Ereğli-Karabük çevresi maden işletmeleri ile Türkiye ekonomisine önemli katkıda bulunur. Batı Karadeniz'in en önemli katkısı ise maden çıkarma ve işleme alanındadır. Bölgenin önemli şehi
2008 Mart ayının ilk haftasında yapılmış ve projenin hayata geçirilmesi için gerekli çalışmalara başlanmıştır.Yıllarca milyonlarca YTL'lik bütçesi nedeniyle tozlu raflarda bekleyen Filyos Projesi, Rus Lukoil firmasının Filyos Vadisi'ne talip olmasının ardından yeniden değer kazandı. Filyos Vadisi'ne son iki yıl içinde 21 tane yerli ve yabancı firma başvurdu. Filyos Projesi Karadeniz Bölgesi'nin istihdam, ekonomi gibi yönlerden Karadeniz'in GAP'ı olarak görülüyor. Proje kapsamında bölgede, demir-çelik fabrikaları, liman projelerinin de yer aldığı milyonlarca dolarlık yatırım yapılması planlanıyor. Dünya küresel krizle boğuşurken dünyanın en büyük bankaları iflas ederken, bölgeden yer tahsisi talebinde bulunan firmalar yatırımda kararlı olduklarını ifade ediyor. İki firma bölgede yatırım yapmak için büyük çaba sarf ederken, firmalara yer tahsisi yapılamaması dikkat çekiyor. Yerlerin tahsisi konusunun iki yıldır aşılamaması projenin yeniden rafa kaldırılacağı yönündeki eleştirileri yine gündeme getirdi.

Şu an bölgede bulunan askeri tesisin taşınması için çaba sarf edilen bölgede bu engelin aşılmasının ardından projenin hayata geçmesi için kamulaştırma ve imar planın hazırlanması noktasında çıkacak sorunlarında 6 ay içerisinde aşılması hedefleniyor. 2008 yılı, başlangıç günü Salı günü olan ve Şubat ayının 29 çekmesi sonucunda artık yıl olan, dolayısıyla 366 gün süren yıldır. Bu nedenle de yılın bitimi Çarşamba günüdür. Ekonomik anlamda küresel bir mali kriz içine giren dünya, siyasal anlamda da çok gergin günler yaşadı.

Filyos Projesi, II. Abdülhamid’in hayaliydi

Filyos Vadisi Projesi, politikacılar tarafından yıllardır seçim meydanlarında, Meclis kürsülerinde dile getirildi. Proje, Osmanlı padişahı II. Abdülhamid’e dayanıyor. Sultan Abdülhamid zamanında, deniz işletmeciliğinde ilk iş olarak, İdare-i Mahsusa kuruldu; limanların geliştirilmesi ve Osmanlı ticaret filosunun işletilmesi yetkisi tek elde toplandı. Sultanın, Nafia Nazırı Hasan Fehmi Paşa’ya hazırlattığı Anadolu’da Genel Üretim başlıklı rapor Filyos’tan Gökçebey’e kadar olan kısmın denizle birleştirilmesini öngörüyordu. Böylece Zonguldak’ın iç kısmı da deniz ulaşımından faydalanabilecekti. Liman daha iç kısıma taşınacak, bölgedeki ekonomik hayat canlanacaktı. Ancak iç karışıklıklar ve II. Abdülhamid’in tahttan indirilmesi projenin rafa kaldırılmasına yol açtı. O dönemden günümüze kadar zaman zaman dillendirilen proje, yakın tarihte partilerin seçim vaatlerinde de yer alıyor. Örneğin eski Başbakan ve Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in, 20 Kasım 1991’de Meclis’te yaptığı konuşmada, “Limanlarımız, ihracat, ithalat ve yurtiçi taşımaları karşılayacak kapasiteye yükseltilecek ve işletmecilik yönünden daha verimli bir yapıya kavuşturulacaktır. Bu cümleden olarak İstanbul, İzmir ve Filyos’ta öncelikle yeni limanlar inşa edilecek, mevcut limanlarımız ihtiyaca göre tevsi edilecektir.” deniliyor.

Beğeniler: 2
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2185
favori
like
share
Pedaliza Tarih: 31.05.2010 11:28
Zonguldak'ın Çaycuma ilçesine bağlı Filyos beldesinde Filyos Sahil Projesi başladı. Çaycuma ilçesine Bağlı Filyos Belde Belediye Başkanı Ömer Ünal, Filyos Sahil Projesi çalışmalarının start aldığını söyledi. Başkan Ömer Ünal, Belediye Meclis üyeleri Selami Köktürk, Musa Kurt, Fahri Sürül ve İl Genel Meclis Üyesi Arif Sefercik Filyos Sahil Projesi çalışmalarını yerinde inceledi. Başkan Ünal, “Bu kapsamda görüldüğü gibi istinat duvarlarımız var. Bunlar kütle beton şeklinde dökülen istinat duvarlarıdır. İstinat duvarları yaklaşık 700 metre civarında olacaktır. Burada 60 metre arazi kazanıyoruz. Bu arazi dolduğu zaman istinat duvarı seviyesinde buradaki arazinin peyzaj düzenlemesi yapıldıktan sonra bu arazinin üzerine lokanta, kafeterya, çay bahçesi gibi günü birlik insanların gelip gideceği yerli ve dışarıdan gelen vatandaşlarımızın yürüyüş, spor gibi aktiviteler yapabileceği bir proje gerçekleştireceğiz. Halkımız yapılan işlerden memnun yapılan işlerin beldeye mutlaka faydası oluyor. Bu proje bittiği zaman Filyos'un çehresi değişmiş olacaktır. Barınaktan kale dibi mevkiine gidecek duvar yaklaşık 700 metre civarındadır. Barınaktan sonra 200 metrelik bir kısım daha var. Birde barınak içinde yaklaşık 250 metrelik bir kısım var. Toplam bin 300 metre civarında bir istinat duvarı yapacağız. 100 dönüme yakın bir yeşil alan kazanmış olacağız ve halkımızın hizmetine sunacağız” dedi.
İl Genel Meclis Üyesi Arif Sefercik de, projenin Filyos halkına hayırlı olması temennisinde bulunarak, “Filyos halkının beklemiş olduğu özlemi Belediye Başkanımız Ömer Ünal gerçekleştirecektir. Turistik bir beldeyiz. Turizme önem vereceğiz. Filyos sahilini güzelleştirip örnek teşkil etmiş olacağız.
İl Genel Meclis Üyesi olarakta Özel İdare'den, Valimiz Erdal Ata'dan dan buraya destek alabilirsek çok mutlu olacağız.

Filyos Sahil Projesi

Kaynak: [url]www.demirmedya.net[/url]