Kapadokya'da dün sabah turistleri gezdiren iki balonun çarpışması sonucu 50 metre yükseklikten yere çakılan balonda yaşamını yitiren İngiliz 53 yaşındaki Dr. Kevin Beurle'un İngiltere’nin önde gelen bilim adamlarından biri olduğu ve NASA'da da görev yaptığı ortaya çıktı.The Daily Delegraph Gazetesi, Londra'daki Queen Mary Üniversitesi’nde öğretim üyesi olan Dr. Beurle'ün, Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi NASA'nın tarihindeki en pahalı proje olan ‘Cassini Programı'nda görevli olduğunu duyurdu. 1997'de yürürlüğe giren 3 milyar 600 milyon dolarlık ‘Cassini Programı' çerçevesinde NASA'nın, Satürn'ün en büyük uydusu olan Titan’a bir uzay aracı göndermişti.
İngiliz gazetesi, Dr. Beurle'ü ‘Avrupa'nın en ünlü uzay bilimcisi' olarak niteleyerek, bilim adamının çok gizli askeri programlarda da çalıştığını kaydetti. Kazada ölen Dr. Beurle, halen Satürn'ün yörüngesinde bulunan uzay aracı için bilgisayar programları ve hassas cihazlar üreten ekibin başında bulunuyordu. Satürn gezegeni etrafındaki halkaları incelemesi nedeniyle ‘Yüzüklerin Efendisi' olarak adlandırılan Cassini uzay aracı, Titan'dan gönderdiği ayrıntılı fotoğrafların dışında, gezegen çevresinde iki yeni uydu bulmuştu.
‘Cassini projesi'nde 17 ülkeden bilim adamları çalışıyor. Dr. Beurle'nin son olarak Facebook'taki sitesine ‘Kapadokya'nın süngertaşı topraklarında tur attığını' yazdığı belirtildi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 262
favori
like
share